GeriKelebek 'Efsanevi soylu' kedi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Efsanevi soylu' kedi

'Efsanevi soylu' kedi
refid:15069076 ilişkili resim dosyası

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek tarafından Başkent Ankara’nın logosu ilan edilen “Ankara Kedisi”, Nobel ödüllü romancı Gabriel Garcia Marquez’in “Benim Hüzünlü Orospularım” adlı kitabında geniş bir şekilde yer almıştı. Marquez, “pürüzsüz, pembe tüylü, değerli bir Ankara kedisi” diye yazdığı kitabında, tasvirine geniş bir bölüm ayırdığı Ankara kedisini “efsanevi soylu” olarak tanımlıyor.

Başkentin logosu “Ankara Kedisi”nin uluslararası bir üne sahip olduğu ortaya çıktı. Kitapları tüm dünya dillerine çevrilen, Nobel Edebiyat Ödülü’nün sahibi, Gabriel Garcia Marquez’in 2004 yılında yazdığı “Benim Hüzünlü Orospularım” adlı kitabının önemli karakterlerinden biri de “Ankara Kedisi”. Yaşlılığa, cinselliğe, aşka ve ölüme dair bir güzelleme olan ve yaşamı boyunca hiçbir kadınla parasını ödemeden birlikte olmamış yaşlı bir gazetecinin etrafında dönen romanda, başkarakter gazeteciye, doğum gününde bir “Ankara Kedisi” hediye ediliyor. Gazeteci, hayvanlarla hiç anlaşamadığını söylese de, kendisine hediye edilen “Ankara Kedisi”ni almak için Hayvan Üretme Çiftliği’ne gidiyor. Marquez, romanında söz konusu Ankara Kedisi’ni “pürüzsüz, pembe tüylü, değerli bir “kedi olarak anlatırken, romanına şöyle devam ediyor:

“...Bir askeri devriye, San Nicolas Parkı’ndan geçmelerine izin vermeden önce yayaların kimliklerini kontrol ediyordu... Nerdeyse yeniyetme denebilecek bir subayın kumandası altında dört kişilik bir devriyeydi bu... Kimliğimi ve basın kartımı inceledikten sonra sepette ne taşıdığımı sordu. ‘Kedi’ dedim. Görmek istedi... Subay araya girdi. ‘Harika bir Ankara Kedisi’ dedi. Onu okşarken bir şeyler mırıldanıyordu...”

Marquez, romanın diğer bir bölümünde de “Ankara Kedisi”ni “...Havaya kalkmış o güzelim kuyruğu, gizemli ağır hareketleri ve efsanevi soyuyla...” sözleri ile övüyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle