GeriKelebek Eczacılar vitrin karartıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  32
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Eczacılar vitrin karartıyor

Eczacılar vitrin karartıyor
refid:8925629 ilişkili resim dosyası

14 Mayıs Eczacılık Günü’nde eczacılar ayakta. Sağlık ve eczacılık alanıyla ilgili temel bazı düzenlemelere karşı çıkan eczacılar, vitrinlerini siyah pankartlarla kapatarak, yasaları protesto ediyor.

"Bu düzenlemeler ilaçla eczacı arasındaki bağı koparacak, ilacı eczane dışına çıkaracak, ilaç tanımını değiştirecek, sonuç olarak kamu sağlığını olumsuz etkileyecek özellikler taşıyor" diyen eczacıların itirazı şöyle:

İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Yasa Tasarısı: Bu yasada eczacının adı yok. Tasarıyla ilaç ve eczacılık alanının kontrolü, Sağlık Bakanlığı’ndan alınıp İlaç Kurumu gibi toplumsal sorumluluğu olmayan, sözde ’özerk’ ve sermayenin etkisi altında bir kuruma devredilmek isteniyor.

İlaçta reklam düzenlemesi: Birçok ilacın eczane dışına çıkmasına yol açacak. Çokuluslu ilaç tekellerinin Türkiye’de ilaç pazarını genişletme amacına yönelik bu düzenleme, eczacıları mağdur edecek, halk sağlığını olumsuz etkileyecek. Örneğin reklamı yapılmaya başlanmasından birkaç yıl sonra ciddi ölüm riskleri taşıdıkları için toplatılan yüzlerce ilacın varlığı, bu gerçeği açıkça ortaya koymaktadır. İlaçlar reklamla ve eczane dışında satılamaz.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle