GeriKelebek Duruşmaya gitmeleri gerekmez
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Duruşmaya gitmeleri gerekmez

Hülya Avşar ile Kaya Çilingiroğlu’nun duruşmaya gitmeden boşanmaları tartışma yarattı. Ancak dava, şiddetli geçimsizlik gerekçesiyle açıldığı için tarafları davaya gitmekten kurtardı.

HÜLYA Avşar ve Kaya Çilingiroğlu’nun tek celsede boşanmasını, küçük kızları Zehra’nın velayeti dahil her konuda anlaşıp mal paylaşımına ilişkin pürüz bırakmamaları ve Avşar’ın, Türk Medeni Kanunu’nun 166/1. (TMK) maddesindeki ‘şiddetli geçimsizlik’ten dava açması sağladı. Bu maddeden dava açılınca çiftlerin mahkeme gitmesi gerekmiyor. Hákim, avukatları ve hazır bulunan tanıkları dinleyip yan deliller ışığında boşanmaya karar verebiliyor. Davada tarafların avukatları hazır bulundu. Hákim de, koşullar oluştuğu için boşanmalarına karar verdi.

Anlaşmalı olsaydı

Çiftin davası 166. maddedeki ‘Anlaşmalı boşanma’dan açılsaydı, bu kez her ikisinin mahkemeye gidip bizzat hákime irade açıklamaları ve ‘Anlaştık, boşanmak istiyoruz’ demeleri gerekecekti. Bu maddede, ‘Hákimin tarafları bizzat dinleyerek, iradelerinin serbestçe açıklandığına kanaat getirmesi ve boşanmanın mali sonuçları ile çocukların durumu husususunda taraflarca kabul edilecek düzenlemeyi uygun bulması şarttır’ hükmü yer alıyor.Bu arada, ANKA Ajansı’nın, dün ‘Yargıtay’ın anlaşmalı da olsa hákimin bizzat tarafları dinleyerek kanaat getirmesini isteyen içtihat kararları var. Bu nedenle boşanma geçersiz sayılabilir’ yönündeki haberi üzerine açıklama yapan Avşar’ın avukatı Deniz Ketenci, ‘Biz davayı şiddetli geçimsizlikten açtık’ dedi

Ben arkama hiç bakmam

Hülya Avşar önceki gün Hülya Dergisi için Zeynel Abidin Ağgül’ün fotoğraf stüdyosuna çekim yaptırmak için gitti. Avşar, kapıda kendisini bekleyen gazetecilere, ‘Hayatıma devam ediyorum. Ben hiçbir zaman arkama bakmam, hep önüme bakıyorum. İşlerime devam ediyorum, her şey yolunda. Tatil yapmayacağım çünkü yeni geldim. Hayatıma yeniden başladım. Siz de yoruldunuz. Artık bu işin peşinden daha fazla gitmeyin. Artık boşanma işini normal karşılayın, yokmuş gibi davranın’ diye konuştu. Avşar, sabah kızını okulu Enka’ya bıraktıktan sonra Darüşşafaka tesislerinde yüzerek stres attı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle