GeriKelebek Dünyaya nam salan taksici
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünyaya nam salan taksici

İyi derecede İngilizce, derdini anlatacak kadar Almanca ve İtalyanca biliyor. İnternette kendi adına açılmış bir sitesi ve 36 bin ziyaretçisi var. Dünya televizyonları peşinde koşuyor.

Evli ve dört çocuk babası İhsan Aknur bir taksi şoförü. Ama o kendini Türkiye'nin tanıtımına adamış. Hatta bu yüzden evdeki kredisi bile puan kaybetmiş. Aknur, 94 model Şahin taksisi ile Akdeniz kıyılarına kadar tur düzenliyor.

İstanbul caddelerinde tuhaf bir taksi dolaşıyor. Şoförü kendini yeni diller, yeni insanlar tanımaya vakfetmiş. Taksinin bagajında 20 ziyaretçi defteri, bir o kadar da Türkiye ve İstanbul tanıtım rehberi var. Otomobiline binen herkese kartvizitini dağıtıyor. Türk de olsa İngilizce bilen herkesle İngilizce konuşuyor. Üstelik tercihinize göre Amerikan ya da İngiliz aksanıyla.

Taksici İhsan Bey'den randevu almak öyle kolay olmadı. Çünkü kendisi bu aralar Discovery Channel belgesel çekimleriyle pek meşgul. Konuşurken bize normal olmadığını anlattı. Trafik sıkıştığında açıp İngilizce roman okuyan bu taksici bize de pek normal gelmedi zaten.

İhsan Aknur 20 yılı aşkın bir zamandır taksicilik yapıyor. İşe çekirdekten, taksi yıkayarak başlamış. Ağabeyinin peşinde taksi duraklarına takılmaya başlayınca ortaokulu bile bırakmış. 1982'ye kadar normal bir İstanbul taksisi gibi çalışan Aknur'un arabasına turistler binmeye başlayınca herşey değişmiş.

HAMAMA KADAR TUR

‘‘Kendimde bir eksiklik hissettim. Arabama binen yabancı yolcularla rehberler arasındaki diyalogları anlayamamak çok zoruma gitti. 1982'de İngilizce kursuna başladım. 1 yıl devam ettim. Sonra baktım kurs tek başına yetmiyor. Pratik yapabilmek için Sultanahmet bölgesinde çalışmaya başladım.’’

O gün bugündür Sultanahmet Meydanı'ndaki gazete bayiinin orada yolcu bekliyor. Bu arada İtalyanca ve Almanca da öğrenmiş. Tatlı diliyle kandırdığı turistleri İstanbul dışına çıkarıp, Ege ve Akdeniz kıyılarına kadar götürmüş. İki sene önce de kendi internet sitesini açmış: www.besttaxidriver.com. Siteyi kuran da yolcularından biri aslında. Girince hem İhsan Bey'i, hem İstanbul'u, hem de Türkiye'yi tanıyorsunuz. Metinler İngilizce ve Türkçe. Kütüphane bölümünde yolcularıyla Efes'te, Truva'da ya da hamamda çektirdiği boy boy fotoğraflar duruyor. Bazıları ise devam eden gece sırasında meyhanelerde, tavernalarda çekilmiş.

Evdeki kredisinin düştüğünü itiraf ediyor: ‘‘Eşim bozuluyor tabii. Sabah turda, akşam oryantalde. Gençlik de vardı eskiden, şimdi o kadar değil. Ama o zamanlar evde çok puan kaybettim. Bir Türk kadınının bunlara katlanması kolay şey değil.’’

TRAFİKTE KİTAP OKUYOR

Mesleğini bu kadar severek yapması ona maddi olarak hiçbir kazanç sağlamamış. Aksine diğer taksicilerden daha kötü durumda olduğunu söylüyor. ‘‘Daha dün su akıtıyordu, çamurluğa kaynak yaptırdım. Diğer taksi şoförlerinden daha zengin değilim. Onlar çalışırken ben kitap okuyorum. Bazen turistleri gezdirmek için cebimden para bile harcıyorum. Dün Teşvikiye ışıklarda trafik tıkandı. Back to Home adlı İngilizce romanı okumaya başladım. Söylüyorum ben normal değilim. Ama gezdirdiğim insanlara ülkeyi gerçekten tanıttım.’’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle