GeriKelebek Dünya Hemofili Günü için bir araya geldiler
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünya Hemofili Günü için bir araya geldiler

Antalya'da 18 Nisan 2009 tarihinde Novo Nordisk sponsorluğunda Dünya Hemofili Günü Kutlaması yapıldı.

Hemofili hasta ve hasta yakınları, Akdeniz Hemofili Derneği üyeleri, Akdeniz Üniversitesi Pediatrik Hematoloji Bilim Dalı öğretim üyelerinin katıldığı anlamlı etkinlikte çiftlikte bulunan ağaçlara hemofili hastalarının isimlerinin yazılı olduğu tabelalar asıldı.

HEMOFİLİ NEDİR?

Hemofili kalıtsal olarak nesilden nesile geçen ve sadece erkeklerde görülen ciddi bir kan hastalığıdır. Kanın pıhtılaşması için gerekli faktörlerden biri eksik olduğu zaman pıhtılaşma mekanizması bozulur ve durdurulamayan kanamalar meydana gelir. Hemofili ömür boyu devam eden bir hastalıktır ve bulaşıcı değildir. Bu hastaların pıhtılaşma fonksiyonları bozuk olduğundan kanamaları çok zor durmaktadır.

Kadınlar ancak taşıyıcı olabilir ve taşıyıcı olan bir annenin erkek çocuğuna %50 oranında hemofili hastalığını geçirme olasılığı vardır.

İyi tedavi edilemeyen hastalar kalıcı eklem sakatlıkları nedeniyle "engelli" bireyler haline gelebilirler. Engelli sayısının artmaması için faktör tedavileri uygulanmalıdır. Hemofili hastalarının deneyimli kan hastalıkları uzmanlarınca takip edilmesi gerekmektedir. Ayrıca hemofili hastaları, hastalığı konusunda bilgi sahibi olmalıdır. Tedavide başarılı sonuç alınması için, kanama olduğunda tedaviye erken başlanması önemlidir.
 

 
    


Yorumları Göster
Yorumları Gizle