GeriKelebek Dövize bağı tüp bebek fiyatları donduruldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dövize bağı tüp bebek fiyatları donduruldu

Ege Üniversitesi (EÜ) Tüp Bebek, Aile Planlaması ve Kısırlık Tedavi Merkezi, çocuk sahibi olmak isteyen anne- baba adayları için dövize bağlı fiyatları dondurdu.  Merkez Müdürü Prof. Dr. Erol Tavmergen,  Şubat krizinden bu yana, hastaların dövize bağlı ilaç ve tedavilerden etkilenmemeleri için mücadele verdiklerini söyledi.

Tavmergen, "Birçok alanda (Türkiye için seve seve) kampanyaları düzenleniyor. Biz ise yaklaşık bir yıldır tüp bebek tedavisinde bunu sağlamayı başardık" dedi. Tüp bebek, mikroenjeksiyon ve aşılama yöntemleri ile kısırlık tedavisinde kullanılan tüm ilaç ve cihazların dövize bağlı olduğunu kaydeden Tavmergen, Şubat ayında dövizi 650 bin liraya sabitlediklerini, geçen ay ise bu uygulamaya son verdiklerini, ancak maliyetleri düşürerek evlat hasreti çeken anne ve baba adaylarına hizmeti sürdürdüklerini kaydetti.

Merkezdeki hastalar için hastane hizmetlerine yapılan zammın geri alındığını belirten Erol Tavmergen, şöyle konuştu:

"Tüp bebek, mikroenjeksiyon ve aşılama yöntemlerinde sarf malzemesi dediğimiz ilaçlar, tedavinin en önemli maliyetini oluşturuyor. Bu miktarı 700 dolardan 450 dolara indirmeyi başardık. Bazı ilaçların yerine daha ucuz olanları tercih ederek ya da çok gerekli olmayanları kaldırarak bunu sağlıyoruz. Böylece maliyetin çok az üzerinde bir hesapla hastalarımıza yük getirmeden tedavilerini yapmaya çalışıyoruz. Sarf malzemesi yanında zamsız hastane masrafları alınıyor."

Kadın veya erkeğe bağlı, çok çeşitli nedenlerden kısırlık bulunduğunu, bu kişilerin evlat sahibi olmaları için çalıştıklarını kaydeden Tavmergen, gelişen tıbbın halen bir çok kısırlık nedenini çözemediğini belirtti.

Ayda ortalama 100 anne ve baba adayına uygulama, 150 kişiye yumurtlatma tedavisi yapıldığını anlatan Tavmergen, bunların bir kısmının aşılama, bir kısmının ise mikroenjeksiyon tedavisi şeklinde olduğunu bildirdi. Merkezde 1988 yılından bu yana çok sayıda kişiye tüp bebek, aşılama ve mikroenjeksiyon yöntemleri ile hizmet verildiğini söyleyen Tavmergen, halen 250 kadının hamileliğinin sürdüğünü kaydetti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle