GeriKelebek Dönem filmi furyası
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dönem filmi furyası

Altın çağını yaşayan Türk sinemasına önümüzdeki sezon “dönem filmleri” damgasını vuracak.

DÖNEM FİLMİ FURYASI

Altın çağını yaşayan Türk sinemasına önümüzdeki sezon “dönem filmleri” damgasını vuracak. Vizyona sunulacak yapımların çoğu, geçmişte yaşanan olayları beyazperdeye taşıyacak. İşte seyirci karşısına çıkmaya hazırlanan 5 dönem filmi...

MAHPEYKER KÖSEM SULTAN

Osmanlı sarayının en kudretli validelerinden Kösem Sultan, nam-ı diğer Mahpeyker’in entrikalarla dolu hayatını beyazperdeye taşıyacak olan “Mahpeyker: Kösem Sultan”, 4 milyon dolarlık bütçesiyle öne çıkıyor. Tarkan Özel’in yönettiği filmde Kösem Sultan’ı üç oyuncu canlandırıyor. Sultanın olgunluk dönemini Selda Alkor’un oynadığı filmin vizyon tarihi 1 Mayıs. Bonnie Ramirez, Mansur Ark, Suavi Eren, Selda Özer ve Ayten Soykök’ün de rol aldığı filmin en dikkat çekici yanlarından biri, üç boyutlu animasyon teknikleri kullanılması...

KUBİLAY
23 Aralık 1930’da Kubilay Öğretmen’in katledildiği Menemen Olayı’nı anlatan “Kubilay” filminde Kubilay’ı Arda Kural, Atatürk’ü Yalçın Mıhçı canlandırıyor. Yapımda Ünsal Emre, Selahattin Taşdöğen, Özcan Varaylı, Numan Çakır, Muhittin Yeşilova, Anıl Yıldız, Bülent Yaşık, Galip Kayalı, Çetin Yeltekin ve Nevin Yılmaz da rol alıyor. Çekimleri Ankara-Ayaş’ta yapılan, Ahmet Akıncı’nın yönettiği filmin danışmanı ise “Şu Çılgın Türkler” kitabının da yazarı olan ünlü tarihçi Turgut Özakman. Film, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda izleyiciyle buluşacak.

FETİH 1453

Faruk Aksoy’un yönettiği “Fetih 1453”, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u nasıl fethettiğini beyazperdeye taşıyacak. Ozan Çobanoğlu, İbrahim Çelikkol ve Sedat Mert’in rol aldığı film, İstanbul, Mersin, Edirne ve Yalova’da çekiliyor. Savaş koreografları, dublörler ve atlı sahnelerde kullanılacak dövüş ustalarının yurtdışından getirildiği film, sanal gerçeklik teknolojisine ayırdığı 2 milyon dolar bütçeyle de dikkat çekiyor. Yapımın vizyon tarihi ise henüz belli değil.

HÜR ADAM

“Minyeli Abdullah” filmiyle adını duyuran yapımcı ve yönetmen Mehmet Tanrısever’in yazıp yönettiği “Hür Adam”, pek çok ilmî ve edebi çalışmaya konu olan İslam alimi Bediüzzaman Said-i Nursi’nin hayatını anlatıyor. Said-i Nursi’yi Mürşit Ağa Bağ’ın canlandırdığı filmin vizyon tarihi henüz kesinleşmedi.

NENE HATUN
Başrolleri Açelya Elmas, Barış Kocaoğlu, Betül Şahin, Mehmet Esen ve Levent Ülgen’in paylaştığı, Avni Kütükoğlu’nun yönettiği “Nene Hatun”un çekimleri Erzurum’da tamamlandı. Üniversite kız kayak takımının başarılı sporcusu Suna’nın başına gelen talihsiz olaylar ile 93 Harbi’nin efsane ismi Nene Hatun’un üstün gayretlerini karşılaştıran filmin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda vizyona girmesi planlanıyor.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle