GeriKelebek Doluluk yüzde 98’e ulaştı otel fiyatları yüzde 40 arttı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Doluluk yüzde 98’e ulaştı otel fiyatları yüzde 40 arttı

Doluluk yüzde 98’e ulaştı otel fiyatları yüzde 40 arttı
refid:6820588 ilişkili resim dosyası

Çöl sıcaklarının otel doluluklarını yükseltmesi ve erken rezervasyon döneminin bitmesiyle otel fiyatları yüzde 40 arttı. Akdeniz ve Ege Bölgesi’nde şu anda yüzde 98’lik doluluk oranlarına ulaşan oteller, fiyat yükseltiyor. Beş yıldızlı otellerin gecelik fiyatları 340 YTL’ye, dört yıldızlı otellerin gecelik fiyatları 120 YTL’ye kadar çıkmış durumda.

Otellerin dolu olması ve yüksek fiyatlar, yerli tatilcileri Kıbrıs gibi destinasyonlar yanında yurtdışında farklı ülkelerde tatil yapmaya yönlendiriyor. Bu yıl Ramazan ayının eylüle denk gelmesi de tatilin, temmuz, ağustos aylarına sıkıştırılmasına neden olacak.

DOLULUK YÜZDE 98’LERDE:

Jolly Tour Genel Müdürü Figen Erkan, bu yıl Ege Bölgesi’nin, Akdeniz’e eşit oranda talep gördüğünü belirterek, geçen yılın aynı dönemine göre otel doluluklarının çok artarak yüzde 98’lere ulaştığını söyledi. Erkan, geçen yıl bu dönemde otellerde yer bulunabildiğini ancak bu yıl yer bulmak için daha da zorlanıldığını vurgulayarak, tatile gitmeyi planlayanlara en az iki hafta öncesinden rezervasyon yapmaları tavsiyesinde bulundu. Sıcakları şehir merkezlerinde geçirmek istemeyenlerin tatil bölgelerine gitmesinin dolulukları birden çok artırdığına dikkat çeken Erkan, fiyatların da erken rezervasyon dönemine göre yüzde 40 oranında arttığını aktardı. Erkan fiyatların beş yıldızlı otellerde 120-340 YTL, dört yıldızlı otellerde ise 70-120 YTL arasında değiştiğini belirterek, "Yerli tatilciler, bu yıl Akdeniz’de en çok Antalya’yı, Ege’de Bodrum, Çeşme ve Alaçatı’yı tercih ediyor. Kıbrıs, yeni otellerin açılması ve casino turizmi nedeniyle ilgi odağı haline geldi" dedi.

KIBRIS’A YÖNELİŞ VAR:

Hey Travel Genel Müdürü Özgü Alnıtemiz de, erken rezervasyon döneminin bitmesiyle otel fiyatlarının yüzde 40’lara varan oranlarda arttığını belirterek, "Doluluklar yüzde 98’lere çıktı. Sıcaklar nedeniyle artış yaşanıyor. Ramazan ayının eylüle denk gelmesi nedeniyle de herkes tatilini temmuz, ağustos aylarına sıkıştırıyor" dedi. Yerli tatilcilerin en çok Kemer ve Bodrum’a talep gösterdiği bilgisini veren Alnıtemiz, güneydeki doluluklar nedeniyle insanların Kıbrıs’a yönelmesinin buraya olan rezervasyonları geçen yıla göre yüzde 30 oranında artırdığını kaydetti. Alnıtemiz, artık uçağın içinde olduğu tur paketleri bulunduğuna değinerek, Kıbrıs’ın, Antalya’yla rekabet eder hale geldiğini, Antalya ve güneydeki doluluğun Kıbrıs’a olumlu yansıdığını vurguladı.

Yurtdışında Hırvatistan Yunan adaları ve İspanya tercih ediliyor

OTELLERİN dolu olması ve yüksek fiyatlar, yerli tatilcileri Kıbrıs gibi destinasyonlar yanında yurtdışında farklı ülkelerde tatil yapmaya yönlendiriyor. Hey Travel Genel Müdürü Özgü Alnıtemiz, güneydeki doluluk oranları nedeniyle tatilcilerin yurtdışına da yöneldiğini belirterek, bu yıl yaz tatili için yurtdışında en çok talebin Hırvatistan, Çin, İspanya ve Yunan Adaları’na gösterildiğini kaydetti. Türkiye’nin güney sahillerinde doluluğun ve fiyatların artmasının burada tatille, yurtdışında tatili aynı fiyatlara getirdiğini dile getiren Alnıtemiz, "Yurtdışıyla, yurtiçinde tatilin birbirine yakın fiyatlarda olması bazı tatilcileri yurtdışına yönlendiriyor. Yurtdışına gidip kültürümüzü artıralım diye düşünüyorlar" dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle