GeriKelebek Doğum günü 29 Şubat
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Doğum günü 29 Şubat

Uzmanlara göre 1461 bebekten sadece biri 29 Şubat'ta dünyaya geliyor. Nüfus kağıdı, dolayısıyla yaşı diğerleri gibi ilerlese bile bu çocuklar sadece dört yılda bir doğumgünlerini kutlayabiliyorlar.

Böyle bir gerçek var. Dört yılda bir bu gerçekle karşılaşıyoruz: 29 Şubat'a denk gelme gerçeği ile. Hal böyle olunca artık siz düşünün sadece dört yılda bir doğumgününüzü kutlamak nasıl bir duygudur?

Kimileri için korkunç, kimileri içinse ayrıcalığın getirdiği farkla mükemmel olarak tanımlanıyor... Bir yandan doğru gününde kutlamak için tam dört tane üçyüzaltmışbeş gün altı saat bekliyorsunuz. Öbür türlü sizi ne kutlayan var, ne armağan veren. Veya zamanlaması olmadan kutlayan ve armağan verenler var! Oysa bir çok arkadaşınız sizi bu özel günlerine davet ediyorlar. Siz ise bir köşede öyle mahsun mahsun oturup doğumgünlerini sevinç çığlıkları arasında kutlayan insanları seyrediyorsunuz. Çünkü siz 29 Şubat doğumlusunuz. Hani şu dört yılda bir gelen gün! O an içinizden sevgili anne ve babanıza kimbilir neler neler söylüyorsunuz. ‘‘Sevgili anneciğim, babacığım’’la başlayan, ‘‘Şubat dışında onbir ay daha varken, tuttunuz beni şubatta doğurdunuz’’la devam eden ve... Nasıl bitirdiğinizi bilemeyeceğim tabii!

İhtimal oranı düşük

Diğer yandan ise ayrıcalığı mükemmel bir gün 29 Şubat. Uzmanların söylediğine göre 1461 bebekten sadece biri 29 Şubat’ta doğuyor. Yani 1461 ihtimalde bir! Böyle bakıldığında asla hatırlanmama ihtimali taşımayan, dört yılda bir olacağı için muhteşem bir kutlama halini alacak doğum gününün sahibi olma şansı da böylece yakalanıyor.

Ancak çağdaş hayatta; doğumgünü keyfinden mahrum kalmak istemeyen tüm ‘‘29 Şubat’’ ruhu taşıyanlar, bu özel günlerini genellikle bir gün önce kutluyorlar. Hatta iki farklı yaşın sahibi oluyorlar: Nüfus kağıdına göre yıllar normal seyrinde ilerlese bile; doğum günü tekrarından bakılınca 40 yılda ancak 10 yaş fark ediyorlar. Siz de 1461'de 1 ihtimale yakalananlar arasındaysanız şöyle düşünebilirsiniz: Yıllar geçse de yaşınız asla ama asla büyümeyecek. Yani kolay kolay yaşlanmayacaksınız. Sizden şanslısı var mı, söyleyin?

Günün ünlüleri

Sizinle aynı kaderi paylaşan ünlüleri merak ettik, araştırdık. Sayıları çok az olabilir ama üzülmeyin. Bu ayrıcalık herkese nasip olmaz...

Erol Büyükburç

Türk hafif müziği şarkıcılarından Erol Büyükburç, 29 Şubat 1936'da Adana'da doğdu. 1961 yılında ‘‘Little Lucy’’ adlı bestesiyle müzik hayatına başlayan Büyükburç, 1960 ve 1961 yıllarında milli orkestrayla birlikte Balkan festivallerine katılarak birinci oldu. Sanatçı, müzikle uğraşmanın yanısıra, 12 filmde de başrol oynadı.

Nilüfer Aydan

‘‘Cilalı İbo’’ filmlerinin vazgeçilmez oyuncusu Nilüfer Aydan da 29 Şubat doğumlu ünlülerden. 1940 yılında İstanbul'da doğan sinema oyuncusu, artık dizi filmlerde ufak tefek roller alıyor. Her fırsatta eski Türk filmlerini özlediğini dile getiren Aydan, 29 Şubat doğumlu olmanın bir ayrıcalık olduğunu söylüyor.

Khaled

Hepimiz onu ‘‘Aicha’’ şarkısıyla tanıdık. Hatta bizde bile ‘‘Ayşe’’ adıyla yerli versiyonu yapıldı. 29 Şubat 1960 yılında Cezayir'de doğan şarkıcı, 26 yaşında Fransa'ya yerleşmiş. Gerçek adı Hacı İbrahim Halid olan Khaled, Avrupa'da tanınmaktan çok memnun. Özellikle de rai-groove müziğinin yayılmasına öncülük eden şarkıcı, 29 Şubat doğumluların her zaman bir ilke imza attıklarını kanıtlar gibi...

Chynna Phillips

Bir zamanlar Wilson Phillips grubunun bir üyesiydi. Annesi ve babası da altmışlı yılların ünlü şarkıcıları Michelle ve John Phillips olan Chynna, ‘‘Davul bile dengi dengine’’ sözünü doğrularcasına ünlü biriyle evlendi. Yakışıklı Baldwin kardeşlerden William Baldwin ile evlenen Chynna Phillips, 29 Şubat 1968 doğumlu.

Muhsin Ertuğrul

Türk Sineması'nın ilk sesli filmi olan ‘‘İstanbul Sokaklarında’’ 1928'de, ilk renkli film olan ‘‘Halıcı Kız’’ da 1953'te Muhsin Ertuğrul tarafından çekildi. Ertuğrul, Türk tiyatrosu ve sinemasının duayeniydi. 29 Şubat doğumlu olan Muhsin Ertuğrul 1 Mayıs 1979 yılında aramızdan ayrıldı.

Bugün evlenmeyi kim ister?

Tabii ki bu şartlar altında pek çok insan da 29 Şubat'ta evlenmek istemez. Eh, dört yılda bir evlilik yıldönümü kutlamak maddi açıdan karlı olsa da, özellikle kadınların buna karşı çıkacağı muhakkak... Gerçekten de, yapılan bir araştırma bunun doğru olduğunu gösteriyor: Geçen yıl Türkiye genelinde, sadece 12 bin 691 kişinin Şubat ayında evlendiğini belgeleyen bu araştırma, diğer aylarda, özellikle yaz aylarında ise neredeyse 40 bin kişinin evlendiğini açıklıyor. Tabii bu Şubat ayının 12 bin küsur kişisi içinde 29 Şubat'ta evlenen hiç yok!...


Yorumları Göster
Yorumları Gizle