GeriKelebek Diyarbakır'da bir ilk
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Diyarbakır'da bir ilk

Diyarbakır'da bir ilk
refid:14754870 ilişkili resim dosyası

İlk kez düzenlenen Diyarbakır Kitap Fuarı, bugün başlıyor. TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. ve Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliği ile gerçekleştirilen fuara 120 yayınevi ve sivil toplum kuruluşu katılacak. Fuarda konferans, söyleşi, şiir dinletisi gibi 40 etkinlik gerçekleştirilecek, 300 yazar okurlarıyla buluşacak.

Bu yıl ilk kez düzenlenen ve 18-23 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek Diyarbakır Kitap Fuarı’nın mekanı TÜYAP Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezi olacak. Açılış törenine eşi Zozan Uzun’un da katılacağı fuarda Mehmet Uzun çeşitli etkinliklerle anılacak. Uzun’un yaşamı ve yazarlık sürecini anlatan belgesel film “17. Fotoğraf” gösterimi ve bir söyleşi gerçekleştirilecek.

120 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımıyla düzenlenecek fuarda geniş bir konu yelpazesi içinde konferans, söyleşi, panel, şiir dinletisi gibi 40 etkinlik ve 300 yazarın okurla buluşacağı imza günleri yapılacak.

Fuara altı gün boyunca Mıgırdiç Margosyan, Doğan Hızlan, Füruzan, Ahmet Telli, Altan Öymen, Zeynep Oral, Baskın Oran, Ahmet İnsel, Ömer Laçiner, Fırat Ceweri, Oya Baydar, Muhsin Kızılkaya, Şeyhmus Diken, Özcan Karabulut, Adnan Binyazar, Ömer Türkeş, Hicri İzgören, Kemal Varol, Selim Temo, Şükrü Erbaş, Sezai Sarıoğlu ve Sennur Sezer gibi önemli yazarlar konuk olacak.

Kitabın yolculuğu

Fuara eş zamanlı olarak çeşitli sergiler de düzenlenecek. “Kitabın Yolculuğu / Osmanlı Coğrafyasında Çok Dilli ve Çok Kültürlü Yayıncılığın 500 Yılı” kitap sergisinde başta İstanbul olmak üzere, Osmanlı kentlerinde ve Cumhuriyet’in ilk yıllarında, farklı dil, kültür ve yazı sistemlerini buluşturan kitap yayıncılığı ile matbaacılık yer alıyor.
Girişin ücretsiz olduğu fuar, her gün 10.30-19.30 saatleri arasında gezilebilecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle