GeriKelebek Dişler beyazlıyor mu?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dişler beyazlıyor mu?

Güzelleşmek isteyen insanların son günlerde diş hekimlerine en çok sordukları sorulardan biri, dişleri beyazlatıp, beyazlatmadıkları. Diş hekimi Şekür Cingi, bu konuda merak edilen noktaları açıkladı. Diş temizliğiyle, beyazlatma karıştırılıyor ve beyazlatma çok da kolay bir işlem değil.

Diş temizliği için gelen kişinin doğal diş rengine müdahale etmeden, dişin üzerindeki nikotin, çay, kahve vs. lekeleri temizlenir, cilalanır. Beyazlatmada ise dişin rengi bazı kimyasal maddelerle daha açılıyor. Görüntüsü güzel olabilir ancak yan etkileri bulunuyor.

Diş temizliği her altı ayda bir, maksimum yılda bir kez yapılmalı. Diş taşları ve bakteri plakları hekim tarafından mutlaka temizlenmeli. Kişi bu yolla sağlıklı, temiz bir ağızla yaşayabilir. İyi bir macun ve fırçanın kullanılmasıyla dişlerde renk değiştirmesi ya da taşlanma da olmayacaktır.

Kalıtımsal, antibiyotiğe bağlı, fazla flor alımıyla ortaya çıkan, ileri yaşlarda görülen, kanal tedavisiyle beliren renk değişikliklerinin beyazlatılmasında sakınca yok. Ancak sadece estetik sebeplerle dişler beyazlatılmak isteniyorsa, tehlikeli olabiliyor. Çünkü ağartıcı kimyasal maddeler kullanılıyor ve altı ayda bir tekrarlanması gerekiyor.

Beyazlatmanın kelime anlamıysa, peroksit içeren bir maddenin diş yüzeyine temas ettirilmesiyle meydana gelen reaksiyon sonucunda, diş minesinin renginin açılması.

Beyazlatma işlemiyle dişlerde hassasiyet artıyor ve ağrıyla karşılaşılıyor. Diş etine temas ederse, doku yanabiliyor. Diş minesinin altındaki dokulara da zarar verebiliyor. Hamileler ve süt veren anneler diş beyazlatamıyor. Uygulamadan sonra bir kaç ay, çay, kahve, sigara, kırmızı şarap, vişne suyu gibi içeceklerden uzak durulması gerekiyor.

Altı ayda bir yapılan beyazlatma işleminin en ucuz tedavisi 500 dolar civarında. Amerika'da son iki yıldır peroksit içeren diş macunları piyasaya sürülmeye başlandı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle