GeriKelebek Diş çürükleri kalbi etkiliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Diş çürükleri kalbi etkiliyor

Sağlık Bakanlığı, diş çürümesinden kaynaklanan rahatsızlıkların romatizma, kemik erimesi, diyabet gibi önemli rahatsızlıklara yol açabileceği konusunda vatandaşları uyardı.

Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Türkiye’deki sigara ve tütün kullanma alışkanlığının ağız ve diş hastalıklarına davetiye çıkardığı belirtildi. Türkiye’de düzenli diş hekimi kontrolüne yeterince önem verilmediği açıklamada vurgulanarak, "diş ve diş eti hastalıkları"nın önemli bir halk sağlığı sorunu olarak varlığını sürdürdüğü kaydedildi.

Açıklamada, vatandaşların yüzde 74’ünün diş ve diş eti rahatsızlıklarından etkilenerek dişlerini kaybettiği ve yaşanan enfeksiyonların ilerleyen zamanlarda "sürekli enfeksiyon odağı"na dönüşebildiği bildirildi. Yalnızca diş ağrısının hastalık belirtisi olarak sayılmasının hatalı olduğu hatırlatılan açıklamada, senede en az iki kez doktora gidilmesi gerektiği ifade edildi.

ÇOCUKLAR ASİT VE ÇİKOLATADAN UZAK DURMALI

Açıklamada, diş sağlığının korunması için çocukluktan itibaren asit ve karbonhidratlardan uzak durulması tavsiye edildi. Diğer tavsiyeler arasında dişlerin sert cisimlerle karıştırmaması, fındık, ceviz gibi kabuklu yiyecekleri dişlerinizle kırmaması, dişleri düzenli fırçalanması yer aldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle