GeriKelebek Dikkatli planlamanın önemi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dikkatli planlamanın önemi

Vücudunuzu inceltmek için alacağınız önlemleri başında diyet uygulamak geliyor. Elinize geçen diyet reçeteleri arasından bir seçim yapmak zor olabilir. Ama bu seçimi yapmakla da işiniz bitmiyor. Kilo vermeye çalışırken çok dikkatli olmalısınız ve belirli bir programı uygulamaya kendinizi hazırlamalısınız.

Öncelikle adet dönemi başlarken diyet uygulamaya kalkışmamalısınız. Birkaç gün daha sabredin. Adet dönemi tamamlandıktan sonra rejim uygulamasına geçin.

Mutfağınız için gerekli malzemeyi satın alma işini haftada bir güne indirin. Diyet uygulamaya başlamadan önce alışverişe çıkın ve yiyecekleriniz için gerekli malzemeyi topluca alın. Sık sık alışverişe çıkarsanız canınız bazı yiyecekleri isteyebilir. Zor durumda kalırsınız.

Kilo vermeyi aklınıza koyduktan sonra banyonuza bir tartı aleti koydunuz. İyi, ama sakın her gün tartılmaya kalkışmayın. Haftanın belirli bir gününde tartılmayı hedefleyin. Her gün tartıldığınızda, kilolarınızda bir değişiklik olmadığını farkedersiniz ve haklı olarak moraliniz bozulur.

Her gün bol bol su içmelisiniz. Su, toksinlerin vücudunuzdan atılmasını sağlar.

Vücut sistemleri daha iyi çalışır.

Şekersiz de olsa, çay kahve tüketimini iyice azaltın. Bu içecekler vücudunzun yağları yakma isteğini ve gücünü azaltır. Kolalı içeceklerden de uzak durmalısınız.

Nasıl ve ne kadar?

Yağsız ve besin değeri yüksek besinleri içeren diyetlerle ve düzenli egzersizle haftada bir kilo zayıflayabilirsiniz. Yüz gram yiyecekte sadece dört gram yağ bulunmasına dikkat etmek zorundasınız.Haftada bir kilo vermeniz için bir başka önerimiz olacak. Protein ve karbonhidrat içeren yiyecekleri dönüşümlü olarak listenize alın. Üç gün sadece proteinli yiyeceklerle beslenin sonra üç gün de karbonhidratlı besinlere ağırlık verin beslenme uzmanları bu uygulamayı ‘‘Kırmızı Plan’’ (protein) ve ‘‘Yeşil Plan’’ (karbonhidrat) olarak adlandırıyorlar. Seçtiğiniz yiyecek türlerini dilediğiniz kadar tüketerek bir hafta içinde bir kilo zayıflamanız mümkün

Bu arada şişmanlatıcı yiyeceklerden uzak durun. Unlu besinlerden kaçının.Yağsız, protein ve karbonhidrat içeren besinler sizin zayıflamanızı sağlar. Ayrıca kilo vermenin gerekli olduğuna önce kendinizi inandırmalısınız. Zayıflamaya kesin karar vermeden bu işe girişmeniz sizi sonuca ulaştırmaz. Günde 1200 kalori almanızı sağlayacak bir diyet uygularsanız kısa zamanda istediğiniz kiloya ulaşabilirsiniz. Bu tür diyetlerde yağ ve şeker içeren maddelere yer verilmiyor.Yorumları Göster
Yorumları Gizle