GeriKelebek "Cumhuriyet'in ilk yıllarından portreler"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Cumhuriyet'in ilk yıllarından portreler"

Topkapı Sarayı Müzesi'nin Cumhuriyet'in 80. Yılı kutlamaları çerçevesinde düzenlediği ''Cumhuriyet'in İlk Yıllarından Portreler'' sergisi, açıldı. Müzenin Has Ahırlar Binası'ndaki sergide, Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde doğmuş ve Cumhuriyet döneminin ilk 50 yılında yaşamış devlet adamı, bilim adamı, işadamı, ressam, müzisyen, yazar ve şairlerin portreleri yeralıyor.

Sergide, 48'i Topkapı Sarayı Müzesi koleksiyonuna ait, 58 eser sanatseverlere sunuluyor. Diğer eserler  Sakıp Sabancı Müzesi ve İş Bankası koleksiyonundan derlendi.

Sergide, İbrahim Çallı ve Feyhaman Duran imzalı Mustafa Kemal Atatürk portreleri dikkat çekerken, aralarında İsmet İnönü, Fethi Okyar, Fevzi Çakmak, Kazım Karabekir, Talat Paşa, Refet Bele, Enver Paşa, Celal Bayar, Refik Saydam, Recep Peker, Hasan Ali Yücel, Osman Hamdi Bey, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Tevfik Fikret, Namık Kemal ve Vehbi Koç'un da bulunduğu ünlü isimlerin portreleri yer alıyor.

Yağlıboya, pastel ve karakalem gibi tekniklerle yapılmış  resimlerde, son Halife Abdülmecid, İbrahim Çallı, Halil Paşa, Nazmi Ziya Güran, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Eşref Üren, Sabri Berkel, W. Kraus, F. Vinorf gibi ressamların imzası bulunuyor. Sergi, 30 Kasım tarihine kadar açık kalacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle