GeriKelebek Çocuklarda bahar alerjisine dikkat
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çocuklarda bahar alerjisine dikkat

Çocuklarda bahar alerjisine dikkat
refid:11515896 ilişkili resim dosyası

DENİZLİ Devlet Hastanesi Çocuk Hastalıkları Sağlığı Uzmanı Dr.Halil Mıhçı, bahar aylarının gelmesiyle ısı ve nem değişikliklerinin çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonları ve alerjik hastalıklara neden olduğunu söyledi.

Dr. Halil Mıhçı, çocuklarda artan üst solunum yolu hastalıkları ve alerjik rahatsızlıklar konusunda dikkatli olunması için aileleri uyardı. Dr. Mıhçı, bahar aylarının gelmesi ile birlikte ısı ve nem değişiklikleri görüldüğünü bildirirken, şöyle dedi:  

“Bu dönemde Rhinovirüs, RSV, Influenza ve Adenovirüsler gibi çeşitli virüslerin neden olduğu üst solunum yolu enfeksiyonları görülmektedir. Bu virüsler genellikle burun akıntısı, hapşırık, öksürük, halsizlik, hafif ateş şeklinde belirtilerle seyreden üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olur. Psödokrup (yalancı difteri) diye adlandırılan klinik tabloya yol açarak, ses kısıklığı, kuru ve boğuk tarzda öksürüklere neden olabilen parainfluenza tiplerine de rastlanabilir. Saman nezlesi gibi allerjik hastalıkların bir kısmında bahar aylarında artış görülüyor.”     

Çocukları belirtilen üst solunum yolu enfeksiyonlarından korumak için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, hasta kişilerle temasın önlenmesi olduğuna dikkati çeken Dr. Halil Mıhçı, “Bu amaçla kapalı ve kalabalık ortamlara girilmekten kaçınılmalıdır. Okul içinde bulaşmayı enaz düzeye indirmek veya önlemek amacıyla hasta çocuğun okula gönderilmemesinde büyük yarar vardır. Sınıfların düzenli havalandırılması, çocukların ortak kullanım alanlarında hijyen koşullarına dikkat edilmesi önemlidir. Tüm hastalıklardan korunmada el yıkamanın çok önemli rolü vardır. Doğru el yıkama bulaşıcı hastalıkların yaygınlaşmasını önemli ölçüde azaltır” diye konuştu.
Baharla gelen alerjik rahatsızlıkların tedavisinde öncelikle çocuğun neye karşı alerjisi olduğunu saptamanın önemine değinen Dr. Halil Mıhçı, ebeveynlerin, çocuklarını genel anlamda en az 6 aylık periyodlarda doktor kontrolünden geçirmeleri gerektiğine dikkati çekti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle