GeriKelebek Çocuklar ne kadar TV izlemeli?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çocuklar ne kadar TV izlemeli?

Oyun çağındaki çocuk, televizyon ekranının karşısına geçince, yorgun anne de rahat bir soluk alıyor. Hiç değilse yarım saat çocuğun hangi muzurluk peşinde olduğunu merak etmekten kurtuluyor. Çocuk, kendini televizyonun büyüsüne kaptırınca anne de çocuğu düşünmeden rahat rahat günlük işleriyle ilgileniyor. Ama mesele bu kadar basit değil. Televizyon, çocuklar için eğitici ve eğlendirici olabilir, ama gereğinden fazla televizyon izlemenin zararları da saymakla bitmiyor. Çocuklar, kaç yaşlarında, ne kadar televizyon izlemeli? Pedagogların bu soruya verdikleri yanıta bir göz atalım:

Bir-dört yaş arası

Küçük çocuklar, bir büyükle birlikte televizyon izledikleri zaman bu onlar için çok yararlı olur. Çocuğa izlediği program hakkında bilgi verebilirsiniz. Çocuk aklına takılan soruları size sorar. Küçük çocuğun hiç anlamadığı programları izlemesine izin verilmemeli. Unutmayın bize hiç de ürkütücü gelmeyen şeyler çocuklar için büyük bir korku kaynağı olabilir. Çocuğun özel korkularının neler olduğunu bilmek, televizyon programı seçimi konusunda size yardımcı olacaktır. Oyun çağındaki çocukların yarım saatten fazla televizyon izlemeleri sakıncalıdır. Çocuk televizyon izledikten sonra onu hemen yatağına yatırmak hatadır. Çocuğun gerçek dünyaya geri dönmesi için ona yarım saat süre tanınmalı.

Beş-on iki yaş arası

Şiddet ve seks içeren programları çocukların izlemelerine izin verilmemeli. Çocukların izleyebilecekleri programları saptamanız zor olmaz. Ancak diğer çocuklar belli bazı dizileri izliyorlarsa, çocuğunuzun bunları izlemesine izin vermek zorunda kalabilirsiniz. Arkadaşlarınn yanında güç duruma düşmesi olasılığını dikkate almak zorundasınız. Bu takdirde çocuğa programın zararları konusunda bilgi vermeniz yerinde olur. Çocuklar için hazırlanan programların dışında belgeseller ve öğretici diziler, onlar için yararlıdır. Bu yaşlardaki çocukların iki saatten fazla televizyon izlemelerine izin verilmemeli.

Genç adayları

Artık çocukluk dönemini geride bıraktıklarını düşünen genç adayları, televizyonda her çeşit programı izlemek isteyeceklerdir. Seks ve uyuşturucularla ilgili programlar sırasında genç adayına bilgi vermek gerekir. Pembe dizilerde yaşanan olaylar genellikle genç adaylarının ilgisini çeker. Onlara dizi kahramanlarından örnekler vererek uyurılarda bulunabilirsiniz. Şiddet içeren dizi ve filmleri izleyen genç adaylarna gerçek hayat ile televizy onda izlenenlerin farklı olduğunu anlatmak gerekir. Küçük çocuklar gibi yetişkinlik çağına yaklaşanların da büyükleriyle birlikte televizyon izlemelerinde yarar var. Çocukların odalarına küçük ekranlı bir televizyon alıcısı yerleştirmek onlara zarar verecektir. Sakın böyle bir fedakarlıkta bulunmaya kalkışmayın.Yorumları Göster
Yorumları Gizle