GeriKelebek Çocuk bezinin cilde zarar vermesini önleyin
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çocuk bezinin cilde zarar vermesini önleyin

0-12 aylık bebeklerde çocuk bezine bağlı pişik, yağlı egzema, bebeklik egzeması ve bez bölgesindeki mantara bağlı pişikler en sık görülen cilt sorunları. Tedavinin başarılı olabilmesi için doktor ve anne-baba işbirliği gerekir.

l Çocuk bezlerinin bebeğin cildine zarar vermesini önlemek için hangi önlemler alınmalı?

Çocuk bezleri düzenli olarak değiştirilmeli. Bezin bağlandığı bölge temiz ılık su veya sıvı yağ (zeytinyağı) ile temizlenmeli. Temizlik için değiştirdiğiniz kirli alt bezini kullanmayın. Yıkanan çocuk bezi kullanıyorsanız, alkali sabun veya antiseptiklerden tamamen arınması için bezleri çok iyi durulayın. Naylon çamaşırdan uzak durun. Tedavide özellikle geceleri çinko oksit içeren koruyucu ürünler, gündüzleri ise bebekler için uygun kortizon-antibiyotik içeren kremler sürülür.

l Yağlı egzama nedir?

Yağlı egzemanın ilk ve en yaygın belirtisi doğumdan sonraki ilk 2 ay içinde, başta oluşan, sarımsı renkte, yağlı-yapışkan kabuklanma. Halk arasında ‘konak’ adıyla bilinir. Saçlı deri dışında yüze, kulak arkalarına ve koltuk altlarına yayılabilir. Bu tabloya bağlı pişik ise, uylukların kıvrımlarına kadar yayılabilen, keskin sınırlı kızarıklarla karakterizedir. Gövdede de gayrı muntazam, dağınık, tek tük kabuklanmalar görülebilir. Vücuda yaygın olarak da yerleşebilir.

l Nasıl başedilir?

Baş bebek şampuanıyla yıkanmalı. Kabuklar zeytinyağı veya bebe yağı sürülerek yumuşak biçimde kaldırılmalı. Ayrıca uygun konsantrasyonda salisilik asit içeren krem veya losyon bazlı ürünler hazırlatılabilir. Bez bölgesinde varsa bakımına dikkat edilmeli. Doktor önerisine göre uygun kortizonlu kremler veya mantar ve bakterilere de etkili, kortizonla kombine edilmiş kremler kullanılır. Genellikle bu tablo 4-6 hafta içinde, en geç çocuk 6 aylık olunca geriler. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte anneden bebeğe geçen hormonların etkisiyle olduğu sanılıyor.

l Bebeklik egzemasına sık mı rastlanıyor?

Atopik ekzema ya da halk arasındaki adı ile bebeklik ekzeması sık rastlanan alerjik bir deri hastalığı. Genellikle üç aydan sonra ortaya çıkan kaşıntı ve yanaklardan başlayan yaralarla kendini gösterir. Hastalık, bez bölgesinde görülen bir pişik şeklinde de olabilir. Diğer pişiklere göre bu tablo ciddidir. Bebek huzursuzdur. Çünkü bu bebeklerin derileri dışardan temas eden her türlü maddeye karşı çok daha duyarlıdır. Derinin kuru olması ve ailenin başka bir bireyinde de sıklıkla alerjik bir hastalık bulunması diğer özellikleri. Bu dönemde ortaya çıkan atopik egzemaya süt çocukluğu (bebeklik) tipi adı verilir. Süt çocukluğu tipinde yaralar daha çok yanaklarda, bebek emeklemeye başlayınca ise kol-bacakların dış kısmında(diz-dirsek). Tedavide, hastalığı tetikleyen faktörlerin uzaklaştırılmasının yanında, derinin yumuşak ve nemli tutulması ve kaşıntının azaltılması amaçlanır.

l Tetikleyiciler nasıl uzaklaştırılır?

Çocuğa yünlü giysi giydirilmemeli. Daha çok pamuklu, yumuşak, koyu renkli olmayan giysilerin tercih edilmeli. Odası ve eşyaları her gün temizlenmeli. Hatta akarlara karşı etkili ürünlerle temizlik yapılmalı. Ortam ısısının ve neminin dengede tutulması, yeni besinlere başlarken dikkat edilmesi ve alerjik olanlardan kaçınılması, evde ve yakın çevrede hayvan bulundurulmaması, sigara içilmemesi gibi önlemlere uyulmalı. Derinin yumuşak ve nemli tutulması için nemlendirici sabunla yıkanmalı ve deriye nemlendirici losyonların veya kremlerin sürülmeli. Kaşıntının önlenmesi için ilaç kullanılabilir.

l Mantarlara bağlı pişikler nasıl ayırdedilir?

Deri kırmızıdır. Beyaz, kremaya benzer mantar kalıntılarından oluşan tabakalar görülür. Alt bezlerinin hijyenine uyulması ve mantarlara karşı yapılacak tedavi ile kısa sürede iyileşme sağlanır. Tekrarlıyor ve yaygın seyrediyorsa bağışıklık sistemi ile ilgili tablolar araştırılmalıdır.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle