GeriKelebek Cinselliği tehdit ediyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cinselliği tehdit ediyor

Cinselliği tehdit ediyor
refid:21348319 ilişkili resim dosyası

Alkolün sık ve fazla miktarda tüketimi ciddi cinsel sorunlara yol açıyor. Çünkü alkol, kandaki erkeklik hormonu testosteron düzeyini düşürüyor.

CETAD (Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği) Psikiyatrik Sorunlar ve İşlev Bozuklukları dosyasında yer alan bilgiler göre, alkolün ‘kronik’ tüketimi yüzde 20-54 oranında sertleşme ve boşalma bozukluklarına yol açıyor. İstek bozukluğu ile alkol bağımlılarının yarısında saptanıyor. Sadece erkeklerin değil, kadınların da cinsel hayatını olumsuz etkiliyor. Cinsel istek ve doyumda azalıyor.

 

HAFTADA 3 VE DAHA FAZLA TÜKETEN ERKEKLERDE DOYUM AZALIYOR, SERTLEŞME BOZULUYOR

 

/images/100/0x0/55ea7c36f018fbb8f8830a24
İlgili bölümü hazırlayan psikiyatri uzmanı Ayşen Çoşut Çakmak, “Alkol sertleşme ve uyarılma sorunlarına da zemin hazırlıyor. Haftada 3 ve daha fazla alkol tüketen erkeklerde, cinsel doyum azalıyor ve sertleşme sorunları görülüyor” diyor.


Mazhar Osman Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi AMATEM Kliniği’nde yapılan bir çalışmada, alkol bağımlılığı olan erkeklerin yüzde 70’inde hafif, yüzde 4’ünde orta derecede sertleşme sorunu saptanmış.


Alkol ve madde kullanımının birlikte olduğu durumlarda da ciddi cinsel sorunlar görülüyor. Örneğin alkol ve kokain kullananların yüzde 62’sinde cinsel işlev bozukluğu bulundu.

 

AZI LİBİDOYU ARTIRIYOR, ÇOĞU ÖLDÜRÜYOR 

 

Alkol tüketimi sınırlı düzeyde kaldığı sürece herhangi bir cinsel soruna yol açmıyor. Düşük düzeyde alkol tüketmek, cinsel libidoda artışa dahi yol açabiliyor. Özellikle performans anksiyetesi yaşayanlarda cinsel uyarılmayı sağlayabiliyor. Ayrıca kişiler arasında sosyal bir etkileşim sağlaması, romantik yakınlaşmayı artırması gibi etkileri nedeniyle motivasyonu artırıyor.

 

 

 

 

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle