GeriKelebek Cinsel bağımlılık nerede başlıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cinsel bağımlılık nerede başlıyor

Cinsel bağımlılık nerede başlıyor
refid:3790422 ilişkili resim dosyası

Masum bir zevk arayışı, bağımlılık yapan tehlikeli bir davranış modeline dönüşebilir mi? Peki gerçek bir seks bağımlısının özellikleri nelerdir? Cinsel bağımlılık nerede başlıyor, tehlike sınırı nasıl çiziliyor? Focus dergisi, Ocak sayısında cinsel bağımlılıkla ilgili yapılan bilimsel araştırmalara ve sonuçlarına yer verdi.

Focus dergisinde yer alan geniş dosyada, cinsel bağımlılığın çeşitleri ve nedenleri, Türkiye’den uzman görüşleri, dünyada yapılan araştırmalar ve örnek vakaların yanı sıra uzmanların hazırladığı bir de cinsel bağımlılık testi var. Testteki sorulara verilen yanıtlar, bağımlılığa ne kadar yatkın olunup olunmadığını ortaya koyuyor. Ayrıntılı dosyadan seçtiğimiz test size de bir ipucu verebilir.

Seks bağımlısı mısınız?

(Testi yapın ve seks bağımlısı olup olmadığınızı öğrenmek için sonuçlara bakın.)

1-
Cinsel ve romantik ilişkileriniz konusunda sessiz misiniz? Ailenize ve arkadaşlarınıza nereye gittiğiniz ve kimlerle görüştüğünüz hakkında yalan söylüyor musunuz?

2- Cinsel ihtiyaçlarınız, sizi normalde seçmeyeceğiniz yerlerde veya kişilerle veya durumlarda seks yapmaya zorladı mı?

3- Gazetelerde veya dergilerde ya da diğer medya araçlarında, mesela otel odası televizyonlarının porno kanallarında, cinsel bakımdan heyecanlandırıcı yazılar veya sahneler arıyor musunuz?

4- Biriyle seks yaptıktan sonra, onunla konuşmak veya vakit geçirmek yerine, sık sık hemen kaçmaya çalışıyor musunuz?

5- İnternette cinsellik açısından yoğun malzemeler içeren sitelerde sörf yapıyor veya sadece eş aramak veya seks konuşmak için muhabbet odalarına giriyor musunuz? Siberseks ile ilgilenirken vaktin nasıl geçtiğini anlamadığınız oluyor mu?

6- Gerçekten de cinsel hisleriniz olmadığını düşünüyor musunuz? Veya vücudunuzdan utandığınız ya da suçluluk duyduğunuz oluyor mu?

7- Daha önceki heyecanlanma ve rahatlama seviyelerine ulaşabilmek için daha sık veya değişik seks yapmanız gerekiyor mu?

8- Röntgencilik, teşhircilik, fuhuş, sübyancılık ya da ahláksız telefon görüşmeleri gibi riskli uygulamalar nedeniyle tutuklandığınız veya tutuklanma tehlikesi atlattığınız oldu mu?

9- Cinsel aktiviteleriniz hastalık, istenmeyen gebelik, zorlama ya da şiddet riski, tehlikesi veya gerçekliği içeriyor mu?

10- Cinsel davranışlarınız kendinizi çaresiz, depresif, suçlu veya diğer insanlardan yabancılaşmış hissetmenize neden oldu mu? Cinsel sorunlarınız hiç intihar düşüncelerine veya teşebbüsüne yol açtı mı?

Seksi, sevgi ve yakınlıktan ayırmayı öğrenmek

"200’den fazla cinsel ilişkim oldu ve 13 yaşında, erken denebilecek bir çağda cinsel bakımdan aktif hale geldim. Seks, istendiğimi ve özel olduğumu hissettiriyordu, bu yüzden de bana çekici geliyordu. Şimdi anlıyorum ki, dikkat çekmeye çalışıyordum. Çünkü annemle babam boşanmıştı ve annem, erkek kardeşlerimi ve beni kendi halimize bırakmıştı.

Sevilmeye ve insanlarla fiziksel temas hissetmeye karşı takıntılı bir arzu duymaya başladım. Adımın ’kolay kız’a çıkması, herhangi biriyle ve herkesle yatağa atlamama mani olmadı. Evlendim, ama sadık kalmayı başaramadım ve evliliğim sadece birkaç yıl sürdü. Bunun üzerine bekár kalmaya çalıştım, ama sadece birkaç ay dayanabildim. Dolayısıyla bir sorunum olduğunu fark ettim ve yardım aradım. Şimdilerde yalnız yaşıyorum, ama başkalarıyla sağlıklı ilişkiler kurabiliyorum ve seksi, ne sevgi ne de yakınlıkla karıştırıyorum." J, 33 yaşında

TEST CEVAPLARI

Testteki sorulardan dört ya da daha fazlasına "evet" diye cevap verdiyseniz, seks bağımlılığıyla ilgili sorunlar yaşıyor olabilirsiniz. Bu durumda, konu hakkında daha fazla bilgi edinmeniz faydalı olabilir. Öte yandan, sekse ilgi duymak, hatta zaman zaman risk almak veya pişmanlık duymak, daima ciddi bir cinsel sorunun göstergesi değildir.

TEST AÇIKLAMASI

Bu mini testin amacı bir seks bağımlısını oluşturan cinsel davranışlardaki eğilimleri ortaya çıkarmak. Her şeyden önce, bağımlılar seksten aslında haz almaz, yaptıktan sonra suçluluk hissederler. Kendi bedenlerinden memnun değillerdir ve rahatlamak için hep daha fazla eylemde bulunmaları gerekir. Bu diğer tüm bağımlılıklarda görülen bir durumdur.

Bağımlılıkta, çoğu zaman risk alma önemli bir unsurdur ve uygunsuz davranışın verdiği sıkıntı, elde edilen hazla ters orantılıdır. Seks bağımlılarının çoğunlukla ilişkiler, iş veya para gibi hayatının diğer alanlarında, cinsel aktiviteleriyle fazla meşgul olmalarından da kaynaklanan ciddi sıkıntıları vardır. Eğer yukarıda bahsedilen durumlardan herhangi biri size uyuyorsa yardım almanızda fayda var.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle