GeriKelebek Çiftlerin çoğu boşanınca düğünde çalmayı bıraktık
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çiftlerin çoğu boşanınca düğünde çalmayı bıraktık

Çiftlerin çoğu boşanınca düğünde çalmayı bıraktık
refid:12995490 ilişkili resim dosyası

Pink Martini Türkiye’de o kadar çok seviliyor ki, onları uzun uzadıya anlatmaya gerek yok. Müziğe ilk başladıklarında düğünlerde de çalan grubu “mini orkestra” olarak tanımlamak da mümkün. Yeni albümleri Splendor in the Grass’da yine iyimser, eğlenceli ve esprili müzikten vazgeçmemişler. 24 Kasım’da İstanbul İş Sanat’ta bir konser verecek Pink Martini’nin kurucusu ve lideri Thomas Lauerdale, Paris’ten sorularımızı yanıtladı.

İstanbul’da vereceğiniz konserin biletleri de tükenmiş. Burada bu kadar sevilmenizi neye bağlıyorsunuz?
- Türkiyeli dinleyiciyle aramızda özel bir bağ oluştu ve bu harika. ABD ve Fransa’dan sonra albümlerimizin en çok dinlendiği ülke burası. Türkiye konserlerinde söylediğimiz Üsküdar (Kâtibim demek istiyor) şarkısını orkestraya uygun bir şekilde düzenlediğimiz için bu albüme alamadık ama 2010’da çıkaracağımız konser albümüne koyacağız.

Pink Martini’nin kuruluş hikâyesi ilginç. Harvard’da okurken politik faaliyetlerinize para bulmak için müziğe başlamışsınız...
- O dönem başımızda Bush olduğunu unutmayın! Obama akıllı bir insan ve ona sempatim var. Amerika’nın durumu da göreceli olarak daha istikrarlı. Fakat bu bizim politikayla uğraşmaktan vazgeçtiğimiz anlamına gelmiyor. Eğitim sorunları, çevre, insan hakları ve sivil toplum örgütleri yararına işler yapmaya devam ediyoruz.

Yeni albümde popüler kültüre, sinemaya ve edebiyata çok fazla gönderme var. Özellikle Peter Sellers’in Party filmiyle birleştirdiğiniz Rafealla Carra’nın Tuka Tuka şarkısı çok hoş olmuş.
- Party en sevdiğim filmlerden biri. Filmin sitar çalınan bölümünü hatırlarsınız. Sitarı çalan Phil Baker enstrümanını tam gerektiği gibi kullanarak Tuka Tuka’da çaldı.

Zaman zaman bir düğün orkestrası olduğunuzu hayal ediyorum sizin...
- İlk başladığımızda düğünlerde çaldık ama bu evliliklerin yüzde 95’i boşanmayla sonuçlanınca bu fikirden uzaklaştık.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle