GeriKelebek Çekinmeyin onlara ayı deyin
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çekinmeyin onlara ayı deyin

Kıllı göğsü, kapkara bıyıkları ve yağlı göbeğiyle karşınıza dikiliveren birine gay demek kolay mı? Olsa olsa ayı dersiniz. Hiç utanıp sıkılmayın. Evet o hakikaten bir ayı! Yani kıllı, bıyıklı ve göbekli erkekleri seven erkek grubundan, Türkiye Ayıları'ndan.

Erkek gibi görünüyor, erkek gibi görünenlere aşık oluyorlar. Eşcinsel erkeklere yakıştırılan efemine davranışları ısrarla reddediyor, bu imajı silmeye çalışıyorlar. Yavaş yavaş başarmıyor da değiller. ‘‘Türkiye Ayıları’’ olarak dördüncü senelerinde çok daha güçlüler. Artık tüm projelerinde onları destekleyen uluslararası bir enstitü var. Homomaskülen kültür üzerine araştırmalar yapan Nashoba Institute, ‘Türkiye Ayıları’nı kanatları altına aldı.

‘‘Herhalde bende bir gariplik var diye düşünüyordum. Eşcinselim ya, illa zayıf, sarışın, tüysüz erkeklerden hoşlanmam gerekiyormuş gibi hissediyordum. Hani kırım kırım kırılan tipler. Ama hoşlanmıyordum işte! Bir gün yurtdışı seyahatimde eşcinsel dergilerini karıştırırken, ne göreyim? İri yarı, kısa enseli, kıllı vücutlu bir adam. Kapkara bıyıkları var. Yüzüm aydınlandı, Tamam dedim. Ben normalim. Demek ki benimle aynı zevke sahip eşcinseller de var bu dünyada.’’

Yusuf, ‘‘Ayı Hareketi’’ ile böyle tanışmış. O andan itibaren kendisiyle barışmış, yeniden doğmuş. 1997'de ‘‘Türkiye Ayıları’’ kurulunca da zevkten dörtköşe olup, gruba katılmış. ‘‘Civcivlere ilgi duymuyoruz. İlgi duyduklarımız erkek doğallığı içinde olanlar’’ diyorlar. Hakikaten her biri erkek doğallığı içinde görünüyor. Hatta öyle ki, yedi ‘‘ayı’’ ile dolu bir masaya yanaşmak, bir kadın için tedirgin edici. Hepsi de ‘‘Vurdu mu oturtan’’ tiplerden. Gerçekteyse, daha güvenli olabileceğiniz bir yer yok. Çünkü değil bir kadına, bıyıksız bir erkeğe bile zor tahammül ediyorlar.

Mesajları açık: ‘‘Erkek olmaktan memnunuz. Diğer eşcinsellerden tek farkımız erkeksi özellikleri sevmemiz ve öne çıkarmamız. Mesela ağda yapmıyoruz. Doğallık ön planda.’’

Onları birbirlerine yakınlaştıran, eşcinsel erkeklere ilişkin kafalardaki kalıbı yıkma arzuları olmuş: ‘‘Kendinizi yalnız hissediyorsunuz. Sanki efemine davranışlar sergilemeniz gerekiyormuş gibi hissedip, psikolojik olarak çöküyorsunuz. Olmadığınız biri gibi davranmaya zorlanıyorsunuz. İşte bu grup sayesinde her şeyden önce kendi kafamızdaki zincirleri kırdık.’’

DÜNYAYA AÇILACAKLAR

Türkiye Ayıları'nın kuruluş amacı, haklarındaki iddiaların aksine kesinlikle partner bulmak değil. Onlar sosyalize olmak adına birlikteler. Türkiye eşcinselleri adına projeler yapmak, dünyaya açılmak peşindeler. ‘‘Derdimiz hep belden aşağı değil. Bu kültürün sadece bir bölümü cinsellik’’ diyorlar. Ekim ayında bu iddialarını destekleyen bir gelişme yaşamak hepsini çok sevindirmiş. Uluslararası düzeyde homomaskülen kültür üzerine; sağlık, sanat, sosyal yaşam, iletişim ve eğitimi de içeren araştırmalar yapmak ve dışarıdan gelen projeleri denetlemek, desteklemek amacı ile kurulan Nashoba Institute (ABD), denetleyici ve destekleyici olarak Türkiye Ayıları'nı seçmiş. 1994 yılında başlayan Bear History Project (Ayı Tarihi Projesi) çerçevesinde oluşan, 1998 yılında ise kurumlaşan bir enstitü. Çalışanları gönüllü olan, akademik bir komite tarafından yönetiliyor. Mehmet Ali, ‘‘Bu enstitü, Türkiye Ayıları aracılığıyla Türk eşcinsel erkeklerin ürettikleri projelere ciddi anlamda kaynak olmayı teklif etti. Aracı olarak bizi seçmelerinin nedeni Kırkpınar ve Kuşadası olaylarıyla varlığımızı ispatlayabilmemiz’’ açıklamasını yapıyor. Diğer eşcinsellere de ‘‘Artık daha güçlüyüz‘ mesajını veriyor.

AĞDA YAPTIRMAYAN BU AYILAR KİM?

Yedi erkek. 65 kişilik Türkiye Ayıları'nın yalnız yedisi: ‘‘Aslında Türkiye'de 500 ayıyız. Ama onlar, çeşitli çekinceleri ve ulaşım sorunları yüzünden grupta etkin değiller’’ diyor, Mehmet Ali. O, Türkiye Ayıları'nın sözcüsü. Başarılı bir web master. Hepsi işlerinde başarılı. Dış görüntüleri sayesinde diğer eşcinsellerin maruz kaldıkları haksızlıklara uğramıyor, toplum tarafından dışlanmıyorlar. Yusuf, devlet memuru. Her kadının ilk görüşte aşık olabileceği kadar yakışıklı olan Atilla reklam yazarı. Tansel müzisyen. Papa, mimar. Nejat, mühendis. Murat turizm sektöründe çalışıyor.

ONLARA GÖRE AYI TARİFİ

Ayılar, yüzünde ya da vücudunda kıl olan, genellikle iri yapılı ya da kilolu, sakallı ya da bıyıklı olurlar. Bir ayıda, iri bir vücut yapısı, kilo, vücuttaki ve yüzdeki kıllar ön plandadır, ancak erkeksi bir tavır ve kendiyle rahat olması da gerekir.‘‘

BİR MÜSLÜMAN ÜLKEDE İLK

Ayı Hareketi'nin yaklaşık 20 yıl önce kurulmasına bir dergide yayımlanan ‘‘Cinsel tercihlerini özgürce yaşayan erkek resimleri’’ neden olmuş. Hayatı boyunca bu tür erkekleri çizen ama bu erkeklerin canlı modeller olduğuna kimseyi inandıramayan Tom adındaki çizer, çizimlerini Los Angeles'ta bir dergiye gönderince ‘‘Ayılar’’ın yolu açılmış. Dergide satış patlaması yaşanmış. Dört ayrı şehirde ayı kulüpleri açılmış. Ayı Hareketi, şu an dünya üzerindeki en iyi eşcinsel hareketlerden biri. 20 yıldır faaliyet gösteren ‘‘Dünya Ayıları’’ bugüne kadar yalnızca iki kez medyada yer aldı. Kırkpınar Güreşleri sırasında Türkiye Ayıları'yla ve ‘‘Surviver’’ yarışmasını kazanan Amerikalı Ayı aracılığıyla. Temeli 1997'de atılan Türkiye Ayıları da içlerinde en faal olanlardan. Türkiye bu konuda Japonya'dan sonra ikinci doğu ülkesi ve Müslüman ilk ülke. Türkiye Ayıları da içlerinde en faal olanlardan. Türkiye bu konuda Japonya'dan sonra ikinci doğu ülkesi ve Müslüman ilk ülke.

AYILIK KAFADA DEĞİL TİPİNDE

Ayı da duygulanır mı, demeyin, başta ikili ilişkilerinde olmak üzere neredeyse bir kadın kadar duygusallar. Atilla, ‘‘Ayılık vücut tipinde. Kafada değil!’’ diye açıklıyor.

BİRBİRLERİNİ NASIL BULUYORLAR?

Türkiye Ayıları partnerlerini gruptan bulmuyorlar. Kıvırmıyor, baygın baygın göz de süzmüyorlar. O halde bir ayı, diğer bir ayıyı nasıl ve nereden buluyor? ‘‘Gay-dar’’ den. ‘‘Radar gibi, gay-dar'a sahibiz. 1000 kişi içinden iki ayı birbirimizi buluruz’’ iddiasındalar. Hemen hepsinin bir partneri olduğunu öğrenince, inanmamazlık edemiyoruz.

FATİH ÜREK BİZE HİTAB ETMİYOR

Travestilere kadınlara baktığımız gibi bakıyoruz. Fatih Ürek falan, hiç bize hitap etmiyor. Yine de başları sıkışsa, yardıma ihtiyaçları olsa Türkiye Ayıları olarak arkalarındayız. Hem onların, hem de lezbiyenlerin!

AYICA SÖZLÜK

Vuf: Tüm dünyada ayılar arasında bir selamlaşma çeşidi. İngilizce'deki Woof (ulumak) kelimesinin okunuşu.

Grizzly: Boz ayı demek. Kocaman olan Ayılar için kullanılıyor.

Otter: Zayıfça olan ayı

Cub:
Ayının genç hali ya da ayı çiftten genç olanı

Daddy:
Orta yaşı biraz geçkin ayı.

Chub Bear: Şişman ayılar

Polar Bear: Kılları ağarmaya başlamış ayılar.

AYI ÇİFTLER ARASINDA ŞİDDET YOK

İki ayı biraraya gelince sert ilişkiler yaşanır sanılıyor. Oysa ayı çiftler arasında şiddet yok. Yaşanılan olaylar, toplumun üstü örtülü baskıları, yeterince geriyor zaten. Ama iç dünyalarında düşünceli, hassas, sanata yatkın kişilerdir ayılar.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle