Bu polisler çok komik

İlk bölümüyle birinciliğe yerleşen, bu akşam Kanal D'de ikinci bölümü yayınlanacak olan Ah Polis Olsam adlı dizinin komik polisleri Şafak Sezer, Öykü Serter ve Atilla Arcan Kelebek'in sorularını yanıtladı.

Büşra BOZOK
17.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme :

Geçtiğimiz hafta Kanal D’de yayınlanmaya başlayan Sinan Çetin’in yapımcılığını üstlendiği Ah Polis Olsam, daha ilk bölümüyle izleyicinin beğenisini kazandı. Polis olmak isteyen beceriksiz bir grubun yarattığı komik hikayeleri anlatan dizinin oyuncularından Şafak Sezer, Öykü Serter ve Atilla Arcan Kelebek’in sorularını yanıtladı.

Dizi için Polis Akademisi’nin Türkçe versiyonu deniyor, doğru mu?

- Şafak Sezer: Polis Akedemisi’nin 1’den 4’de kadar olanını izledim. Onlar bizim çocukluk zamanımızdaki hikayelerdi, çok başarılıydı. Gençlik dönemimizdeki en güzel çıkış yapan komedi ve ekip çalışmasıydı.

- Atilla Arcan: Çizgi olarak öyle görünüyor ama çok farklı. Polis Akademisi’nde Amerikan esprileri var. Amerikan tarzı ve onlar birazcık kendilerini eleştiriyorlar, kendilerini küçümsüyorlar. Bizde böyle bir şey yok, her şey saygı içinde yapılıyor. Bu dizide amaç sadece güldürmek değil, polisin sert bir tavrı var ya onu da yumuşatmak... Halkla polisi kaynaştırmak.   

n Eskiden büyükler, çocukları korkutmak için seni polise veririm derlerdi. Sizi de böyle korkuttular mı?

- Ş.Sezer: Beni direk verdiler. Mahallenin çete lideri bendim. Küçükken Karabela çetesinin sahibi bendim. K.B.Ç diye andığımız çete ayakkabı çalmak, zillere basmak, ortaokul bahçelerine gidip kızlarla voleybol oynamak gibi işler yapardı.  Bir gün ortaokul bahçesinde futbol oynarken polis geliyor dediler, ben de koştum. Sonra bizi aldılar karakola, ’Niye kaçıyorsunuz’ dediler. ’Arkadaşım kaçtığı için ben de kaçtım’ dedim. Sonra bizi dövdüler... Ben şimdi dizi gereği polis kostümü giydim ya, annem aradı ’oğlum çok yakışmış’ dedi. Annem küçükken benim polis olmamı isterdi.

- Ö.Serter: Polisten korkutularak büyütülmedim. Çocukluğumda, yemek yemediğim zaman ’bir daha sana pirinç getirmiyecekler, ekmek getirmiyecekler’ diye kandırırlardı beni. Polisle korkutarak bir jenerasyon büyütmek kötü bir şey.

- A.Arcan: Hayır, beni böyle bir şeyle korkutmadılar. Aslında çok yanlış bir şey. Küçüklükten çocukları polislere karşı korkutuyorlar. Ben çok sakin bir çocukmuşum. Bende yaramazlık sonradan olmaya başladı.

n Hayalinizde polis olmak var mıydı?

- Ş.Sezer: Hayır, hiç olmadı. Çocukken şunu olayım bunu olayım sevdasına kapılmadım. Benden çok güzel ne olurdu ben sana söyleyeyim... Kıyafet filan satardım yani işportacılık yapıyordum... Sonra futbolcu olmayı istedim ama olamadım. Sedef hastalığına yakalanmasaydım iyi bir topçu olacaktım ama olmadı. İyi bir futbolcuydum. Ama Allaha şükür şu an iyiyim, hastalığımı yendim.

n Rolünüze hazırlanırken gerçek polisleri gözlemlediniz mi?

- Ş.Sezer: Evet. Birkaç polis arkadaşımız var. Onlarla oturup konuştuk. Polis arkadaşlarımın bakışlarını, oturup kalkmalarını yapıyorum. Birini takip ederek, yıllarca onun üstünde çalışarak oyunculuk yapmıyoruz. Ben burada kendim gibiyim, kendimden polis olsa böyle olurdu. Başka birini değil, kendi kendimi taklit ediyorum.

- A.Arcan: Eski polis okulu müdürü benim arkadaşımdı. Onun yanına iki ay gittim, geldim.

n Rıfat’ı anlatır mısınız? Nasıl bir karakter?

- Ş.Sezer: Rıfat, müdürünün yerine geçmek isteyen bir amir. Gelen yeni çocuklara eziyet edip, polis olmak isteyenleri okuldan attırmak isteyen bir karakter. Biraz da kadın düşkünü...

n Peki Yasemin nasıl bir karakter?

- Ö.Serter: Yasemin karakteri halk arasında tabiri caizse erkek fatma... Genç kızlık döneminde erkekler tarafından tacize uğramaktan kaynaklanan bir birikimi var. Gördüğü bütün erkeklerden nefret ediyor. Duygusal tarafını bastırmış ve erkeksi tarafı ortaya çıkmış. Gerçekten de bir erkek kadar iyi dövüşüyor.

n Halil İbrahim’i anlatırmısınız?

- A.Arcan: İl Emniyet Müdür Yardımcısı’yım. Sert bir insanı canlandırıyorum. Normal hayatta beni herkes komedyen olarak biliyor. Bu dizide benden başka herkes komik. En komikleri bendim, tam tersi oldu şimdi ben çok sertim. Özellikle bu karakteri oynamamı Sinan Çetin istedi.

n Yaz ekranı yeni dizilerle doldu, sizce kışa devredecek olan var mı? Sizinki de buna dahil mi?

- Ş.Sezer: Bu dizinin Kanal D’nin bugüne kadar yapmak istediği en büyük projelerden biri olduğu söyleniyor. Televizyon oyunculuğu çok zor bir iş. Televizyonda bir bölüm güldüremediğin zaman anında seni yere çakabiliyorlar. O yüzden bütün varını yoğunu bu işe vermek zorundasın. Televizyonda komikliği yakalamak çok zor. Televizyonda komedi filmlerinin ömrü yoktur.

- A.Arcan: Bizim dizimiz kışa devam edecek. Halkı yakalamak için yazdan başladık.

n Oyunculukta zorlandığınız anlar oldu mu?

- Ş.Sezer: Yok, oyunculuk diye bir şey yok ki... 3-2-1 motor dedikleri zaman aklına ne geliyorsa yapıyorsun sonra nemrut bir adam oluyorsun. Ben normal hayatımda öyle çok konuşan, gülen, sohbet ve espri yapan adam değilim. Beni tam tersi olarak görüyorlar ama hayal kırıklığına uğruyorlar. Ben ciddi bir adamım.    

n Sinan Çetin’in yapımcılığını nasıl buluyorsunuz?

- Ş.Sezer: Enteresandır, o konuya hiç girmeyelim. Bazen bölümleri beğenmez arar bizi, çok pimpiriklidir. Her şeyin mükemmel olmasını ister. İlk reklamımızı 21 saatte çektik. Biraz daha beğenmeseydi kalp krizi geçirecektik.

- Ö.Serter: Yeni çalıştığım için şimdilik bir şikayetim yok. "Ah Polis Olsam", seçici davrandığım diziler arasında.

- A.Arcan: Sinan Çetin çok enteresan bir insan. Çok ciddi işler başaran biri. Farklı bir yapısı var.

n Akademi Türkiye’den sonra sizi ekranlarda göremedik. Sunuculuğa devam edecek misiniz?

- Ö.Serter: Sunuculuk benim için her zaman devam edecek. Ama şu an kendimi hazır hissetmiyorum. Hazır hissettiğim zaman tekrar sunuculuk yapacağım. Zaten şu an bir teklif de yok.

n Karate dersi aldınız mı?

- Ö.Serter: Hayır, almadım. Daha önce de bilmiyordum. Ama çekimlerde profesyonel bir ekiple çalıştığımız için sorun olmuyor. Rolüme hazırlanırken karatecileri gözlemlemedim ama kendi içimde mevcut olanı çıkarmaya çalışıyorum.

n Sizin oyunculukta zorlandığınız anlar oluyor mu?

- Ö.Serter: Tabii ki oluyor. Pratiğim olmayan çok fazla şey var. Dizi inşallah devam ederse öğreneceğim çok şey olacak.

8 Şafak Sezer:

Teoman iyi sarhoş taklidi yapıyor

Bu sezonun bütün filmleri iyiydi. ’Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak’tan tutun da, Balans ve Manevra’ya kadar bütün filmler iyi. Gidiyorlar, emek veriyorlar 2-3 ay. Benim eleştirme lüksüm yok ki. Ben de oyuncuyum, yarın bir gün beni eleştirdikleri zaman kızıyorum. Bak Teoman sarhoşu nasıl oynuyor. Ne güzel sarhoş taklidi yapıyor. Geçen gün bar çıkışında bir taklit yaptı, abarttı bayıldı filan, bunların hepsi roldür mesela. Balans ve Manevra’nın devamıdır.

8 Atilla Arcan: Sektöre kırgındım

Ekrandan uzak kaldığım dönemde sahne çalışmalarım oldu. Ama gönlüm hep televizyondan yanaydı. Bazı projeler hazırladım onları verdim. Açıkçası kırgındım. Bizde sanat ve sanatçının kıymeti pek bilinmiyor. Mütevazı olmayacaksınız. Benim yapım bu değiştiremiyorum, değişmem de... Kapris yaparsanız, gündeme oturmak için yalan bazı şeyler uydurursanız iş alırsınız. Ben bunları yapamadığım için piyasadan koptum.

8 Öykü Serter: Polis Akademisi’nin kopyası değil

Polis Akademisi, benim çocukluğumda, video döneminde izlediğim film serisidir. 25 kere kiralayıp izlemişimdir. Karakterlerini de çok iyi biliyorum. Bizim dizinin fikri oradan çıkmış olabilir ama o filmin bire bir Türk versiyonu değil. Böyle güçlü kadro, böyle bir prodüksiyon... Elbette uzun süre niyetiyle başladık. Kısmet, umarım dizi yeni yayın döneminde de devam eder.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNANLAR

  Koç Burcu
  21 Mart - 20 Nisan

  Kişisel farkındalığınızı arttıracak, bilgi kazanmanızı sağlayacak, ama bu esnada bütçenize çok fazla zarar vermeyecek şeyler planlamalısınız. Tüm...Koç Burcu - Bugün

  Boğa Burcu
  21 Nisan - 20 Mayıs

  Başarınızı diğerleriyle de kutlayabilirsiniz. Bilgi toplamalı, bilgilerin gerçekliğinden emin olmalı ve başladığınız işleri bitirmelisiniz. Fark yaratmak istiyorsanız,...Boğa Burcu - Bugün

  İkizler Burcu
  21 Mayıs - 20 Haziran

  Evinizde ve özel ilişkilerinizde yapacağınız değişiklikler duygusal anlamda istikararı sağlayabilir. İş birliğine açık olmanız durumunda, evinizi veya yaşadığınız yeri...İkizler Burcu - Bugün

  Yengeç Burcu
  21 Haziran - 22 Temmuz

  Önemli detayları atlamadığınızdan emin olun. İstediğinizi açık açık ortaya koymak işe yarar çözümler üretmenizde size yardım edebilir....Yengeç Burcu - Bugün

  Aslan Burcu
  23 Temmuz - 23 Ağustos

  Duygusal anlamda motive bir gündesiniz. Yanlış nedenlere dayalı değişiklikler yapmak doğru olmayabilir. Olayları doğru değerlendirmeli, daha alçak...Aslan Burcu - Bugün

  Başak Burcu
  24 Ağustos - 23 Eylül

  Sahip olduğunuzdan daha fazla paranız varmış hissine kapılmayın ve aşırı harcamalardan kaçının. Sizi motive eden kişilerle görüşebileceğiniz bir hafta...Başak Burcu - Bugün

  Terazi Burcu
  24 Eylül - 23 Ekim

  Bu hafta sonu, önemli kişisel değişiklikler yapmanız durumunda kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Sizi bekleyen güzel bir gelecek varken lüzumsuz...Terazi Burcu - Bugün

  Akrep Burcu
  24 Ekim - 22 Kasım

  Dış etkilere bağlı duygusal durumlarla uğraşabileceğiniz bir hafta sonundasınız. Bazı kişilerin yapacağı son dakika değişiklikleri sizi asıl uğraşmanız gereken işlerden...Akrep Burcu - Bugün

  Yay Burcu
  23 Kasım - 21 Aralık

  Duyduğunuz her şeye inanmamalısınız. Belli anlaşmalar yapmadan ya da bazı sözler vermeden önce, kendi araştırmanızı bizzat yapmanızda fayda var. Bu hafta sonu, elinize...Yay Burcu - Bugün

  Oğlak Burcu
  22 Aralık - 20 Ocak

  Endişelerinizi dile getirerek olaylara netlik kazandırabilir ve doğru kararlar alabilirsiniz. Eviniz ve ailenizle bağlantılı konularla ilgilenirken daha sorumlu davranmalısınız....Oğlak Burcu - Bugün

  Kova Burcu
  21 Ocak - 18 Şubat

  Çok fazla bilgi paylaşımı size ters şekilde geri dönebilir ve size bazı bedeller ödetebilir. Bu hafta sonu, sevdiğiniz kişilerle ilişkilerinizi...Kova Burcu - Bugün

  Balık Burcu
  19 Şubat - 20 Mart

  Bu hafta sonu, bazı işleri ele alış veya uygulayış biçiminizi ya da bilgi edinme ev haber alma yöntemlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi...Balık Burcu - Bugün