GeriKelebek Bu ödül sürpriz olmadı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bu ödül sürpriz olmadı

Türk Sanat Müziği'nin sevilen sesi, 'Nostalji Kraliçesi' Muazzez Ersoy, Altın Kelebek Ödülleri'nin müdavimi oldu.

En İyi Türk Sanat Müziği Kadın Solisti seçilerek sekizinci kez Altın Kelebek Ödülü'nü kazanan ve neredeyse bir rekora imza atan Ersoy'la nostaljik şarkılara olan tutkusu ve ödül sevincini konuştuk...

Siz Altın Kelebek Ödülü'nü bir çok kez almış sanatçılarımızdan birisiniz. Bu sene de bu ödülü kazanmayı bekliyor muydunuz?

Evet, Altın Kelebek Ödülü'nü birçok kez aldım. Buradan bir kez daha, bana bu ödülü layık gören halkımıza ve Hürriyet Ailesi'ne teşekkür etmek istiyorum. Önceden bir beklenti içine girmemiştim ama sürpriz olduğunu da söyleyemem.

Peki, halkın oylarıyla verilen bir ödülü defalarca almak nasıl bir duygu?

Tabii ki ödül almak her sanatçı için büyük onurdur. Bir yıl boyunca çalışıp didinip bir albüm hazırlıyorsunuz. Repertuvar seçimi, eserlerin okunması, fotoğraf çekimi, albüm tanıtımı, röportajlar yapıyorsunuz. Bu çabamız ortaya çıkarılan albümün sevenlere en iyi şekilde ulaştırılması ve onların beğenisini, sevgisini kazanması için. Her zaman daha iyiyi ve daha güzeli hazırlamak gayreti içindeyiz. Alınan ödüller bu emeklerin karşığını ve yapılan işin yerini bulduğunu gösteriyor.

Bir dahaki Altın Kelebek Ödülü'nüzü yine bir nostalji albümüyle mi, yoksa, yeni ve size özgün şarkılarla mı almak isterdiniz?

Bunu tamamen halkın düşünceleri belirleyecek. Nostalji 10-11-12 isimli son albüm çalışmamızın içinde mini bir anket var. Albümü dinleyenler, buradaki soruları yanıtlayıp bize gönderiyorlar. Gelen cevaplar bize, Nostalji'ye devam mı yoksa yeni albüm mü sorusunun cevabını verecek. Benim fikrime gelince; ben o ölümsüz şarkıları hem dinlemiş ve sevmiş insanlara, hem de yeni kuşağa bugünün teknolojisiyle yeniden sunmayı bir görev olarak görüyorum. O güzelim şarkıları çok da severek okuyorum. Türk Sanat Müziği'mizi bugünün gençlerine hatta çocuklarına sevdirdiğimi görüyorum. Bu çok güzel bir duygu.

Yeni şarkılarınızdan oluşan bir albüm şimdilik uzak görünüyor galiba...

Benim yeni eserlerden oluşan bir albüm fikrine karşı olduğum düşünülmesin. Yeni eserleri okumayı tabii ki isterim ama sadece yeni olsun diye bir albüm yapmaya karşıyım. İçime sinmesi gerekir. Yeni albümün şarkıları da gelecekte klasikleşebilecek güzellikte olmalı, yıllar sonra da dinlenebilmeli. Böyle eserler bulduğumda hiç düşünmem.

Size Nostalji söyleyerek kolaycılığa kaçıyor diyenler oldu. Ama son yıllarda albümlerinde eski şarkılara yer vermeyen kalmadı neredeyse. Peki sizin onlardan ayırıp, bir Nostalji Kraliçesi yapan sır nedir?

Bana böyle söyleyenler bugün birer birer nostalji albümü yapıyor. Ben ilk albümünden bu yana büyük bir satış grafiği yakaladım. Halk bu albümleri çok sevdi ve satın aldı. Bu başarının gölgesinde kalanlar hep konuştular, tenkit ettiler. Baktılar olmuyor, kendileri de bu ölümsüz eserleri araştırmaya başladılar. Pop sanatçıları bile Türk Sanat Müziği şarkılarını albümlerine aldılar. Bu yüzden ben, bu tür yorumları dikkate almıyorum. Beni halkın düşünceleri ilgilendiriyor. Bu albümleri halk için yapıyorum. Onlar da yıllardır gerek mektuplarıyla gerekse telefonlarıyla hep desteklediler. Ayrıca Türk Halk Müziği'nin geniş halk kitleleri tarafından sevilmesi açısından bu tip çalışmaların çoğalmasından mutluluk duyuyorum. Bu güzel şarkılar sadece benim albümlerimle sınırlı kalmasın, bu şarkıları herkes dinlesin istiyorum. Ortada bir büyü ya da sır varsa bunun sebebi; emek, özveri ve mesleğime olan sevgimdir.

Son zamanlarda 'Güz Gülleri' şarkısıyla gündemdesiniz. Neden herkes bu şarkıyı söylüyor? Sizin bu şarkıyı bu kadar sevmenizin özel bir sebebi var mı?

Güz Gülleri, değerli bestekar Selim Öztaş'ın çok güzel bir şarkısı. Bu şarkı benim son yıllarda duyduğum en güzel Türk Sanat Müziği eseri. Bu yüzden bu şarkıyı seslendirmek istedim. Zaten bütün herkes bu şarkıyı çok sevdi.

Nostalji annemin vasiyetidir

Nostalji albümlerinin hikayesi, Muazzez Ersoy'un Türk Sanat Müziği tutkunu annesinin vasiyetine dayanıyor. Ancak ilginç olan ise, fırtınalar estiren bu albüm projesinin ilk başta, 'Para kazandırmaz' bahanesiyle hiç bir plakçı tarafından kabul görmemiş olması. Ancak, Nostalji yapmayı kafasına koyan Ersoy, sırf bunun için kendi firmasını kurar ve albümlerini çıkarır...

Muazzez Ersoy, bunca nostaljik şarkı arasından ayırım yapıp da 'En sevdiğim şarkı işte bu' diyemiyor, çünkü bunu, bir annenin çocukları arasında ayırım yapmasına benzetiyor.

Ersoy, sesini bir enstrüman gibi kullansa da, hiç bir enstrüman çalamamaktan üzüntü duyuyor...

Son zamanlarda düet yapmak çok revaçta olsa da Muazzez Ersoy, bu fikre pek sıcak bakmıyor.

Yabancı müzikte tercihi slow ve enstrümental şarkılar. Shirley Bassey, Whitney Houston ve Barbra Streisand dinlemeyi çok seviyor. Favori şarkısı ise ‘‘I Will Always Love You.’’

Muazzez Ersoy son zamanlarda en çok hangi şarkıyı dinliyor dersiniz?

Bir garip yolcuyum hayat yolunda,Yolunu kaybetmiş perişanım ben, Alın yazımmış hayat yolunda, Ümitsiz sevginin kurbanıyım ben, Yalan dünya herşey bomboş, Hancı sarhoş yolcu sarhoş...

Türk Sanat Müziği’nin sevilen sesi Muazzez Ersoy, nostaljik şarkılara devam edip etmemeye henüz karar vermemiş. Bunu, son albümündeki mini anketle belirleyecek. Albümünü alanların cevaplaması için hazırlanan anket sonucunda, yeni şarkılar mı, yoksa eski ama unutulmayan eserler mi sorusu da cevaplanmış olacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle