GeriKelebek Bu fuar sayesinde tasarım ve dekorasyon dünyasının yeni başkenti İstanbul olacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bu fuar sayesinde tasarım ve dekorasyon dünyasının yeni başkenti İstanbul olacak

Bu fuar sayesinde tasarım ve dekorasyon dünyasının yeni başkenti İstanbul olacak
refid:8236364 ilişkili resim dosyası

6-9 Mart 2008 tarihleri arasında İstanbul’da, dekorasyon ve tasarımla ilgili çok önemli bir fuar düzenlenecek. Sine Fuarcılık’ın organize ettiği "i- deco İstanbul", tüm dünyadan tasarımcıları ve dekorasyon dünyasının profesyonellerini aynı çatı altında toplayacak.

Yurtdışından ve yurtiçinden alım gücü yüksek tüketiciler, iç mimarlar, dekoratörler, tasarımcılar; mobilyadan aksesuvara, aydınlatmadan bahçe mobilyasına, dekorasyonla ilgili tüm özel tasarım ürünleri i-deco İstanbul’da bulabilecekler. Rosita Missoni, Christian Lacroix, Zaha Hadid, Paola Navone, Tom Dixon, Karim Rashid’in de aralarında bulunduğu 30 yabancı tasarımcı İstanbul’a gelecek. Arap ülkeleri ve Rusya’dan çok sayıda zengin alıcının davetli olduğu i-deco İstanbul’a Frame, Wallpaper, Living ETC, Interior Design, Elle Decor UK gibi dekorasyon dergilerinin editörleri de çağrıldı. Paris’teki Maison Obje ve Milano’daki Salone Internazionale Del Mobile gibi İstanbul’un da uluslararası bir dekorasyon fuarına sahip olması hedefleniyor. Hatta İstanbul dekorasyon ve tasarım dünyasının yeni başkenti olsun isteniyor. İ-deco’nun organizasyon komitesi Prof. Dr. Önder Küçükerman, Murat Patavi, Aziz Sarıyer, Seda Lafçı ve Sertaç Ersayın gibi işin duayenlerinden oluşuyor.

İ-DECO NE ANLAMA GELİYOR? İ NEYİ SİMGELİYOR?

İ-deco bir fuardan çok tasarımın en ön planda tutulduğu bir organizasyon. "İ" birden fazla değeri simgeliyor. Öncelikle İstanbul’u, sonra intelligence, inspiration, ideas, international kelimelerinin karşılığı olan yaratıcılık, ilham, fikir, uluslararası anlamlarını içeriyor. İ-deco’nun ismi ve logosu Murat Patavi tarafından yaratıldı.

İ-DECO’DA NE TÜR ETKİNLİKLER OLACAK?

Tasarım ağırlıklı lüks dekorasyon ürünlerinin sergileneceği i-deco’nun bir salonu, son trend enstalasyonlarının sergileneceği i-deas bölümü olarak ayrıldı. Fuarın kalbi diye nitelendirilen i-deas’da, yerli ve yabancı ünlü tasarımcıların eserleri, sıradışı konsept tasarımlar ve özel etkinlik alanları bulunuyor. Murat Patavi’nin küratörlüğünde düzenlenen i-deas salonu, dekorasyon dünyasının nabzını tutan tasarımcı ve iç mimarlara serbest çalışmalarını sergileyebilecekleri performans sahaları yaratacak. Sektörün önde gelen süreli yayınları ve kitaplarının yer aldığı, fuar girişi için özel olarak tasarlanan zengin bir kütüphane, ziyaretçileri karşılayacak. Tasarımcılar tarafından merakla beklenen, dünyaca ünlü tasarım dergisi Frame’in Türkiye’de yayınlanacak ilk sayısı; i-deco İstanbul’un fuar kataloğu ile birlikte mart ayında okuyucularla buluşacak. Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından düzenlenen "Ulusal Mobilya Tasarım Yarışması" sonucu ödül kazanan yarışmacıların tasarımlarının sergilenmesi, uluslararası tasarım süreçlerinin sanatsal bir şekilde aktarıldığı kısa filmlerin gösterimleri, seminerler ve workshoplar düzenlenecek. Avrupa Mobilya Üreticileri Federasyonu Başkanı Mr. Calixto Valenti ve yine Federasyonun Onursal Başkanı Rodrigo Rodriquez açılışta yer alacak ve "Made in İtaly" konulu bir seminer düzenleyecekler. Son olarak Paşabahçe sponsorluğunda cam koridorlar oluşturulacak.
/images/100/0x0/55ea6e20f018fbb8f87f67e8

İ-DECO’YA KİMLER KATILACAK?

i-deco, 30 bin metrekarelik bir alanda düzenlenecek. Bu alan içerisinde 285 markadan özel tasarım mobilyalar, aydınlatma, dekoratif ürünler, mutfak ve banyo, ankastre ürünler ve beyaz eşya, zemin ve duvar kaplamaları, bahçe mobilyaları, ev tekstili ve dekoratif ürünler yer alacak. İ-deco İstanbul’u, 4 günde 15 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

İ-DECO NEYİ HEDEFLİYOR?

Alışılmışın dışında A plus bir etkinliğin içerisinde iç mimarlar, dekoratörler ve tüketiciler aradıkları tüm özel tasarım ürünlerini bulsun istendi. Bugün bilinçlenen ev ve mekan sahipleri her ayrıntının düşünüldüğü, rahatlığın ve tasarımın ön planda tutulduğu ürünleri talep ediyorlar. Öncelikli amaç İstanbul’un dekorasyon ve tasarım alanında uluslararası bir buluşma noktası olmasını sağlamak.

BENİM İÇİN TİCARİ OLMAYAN YANI ÇEKİCİ

Murat Patavi (Republica Ajans Başkanı): Yeni fikirler, yeni ürünler ve yaratıcılığın ön planda olduğu fuar oluşumları dünyada çok önemli. Bu anlamda Paris’teki Maison Obje gibi ya da daha gelişmiş safhada Milano’daki Salone Internazionale Del Mobile gibi fuarcılığa yeni vizyon katan bir organizasyon, Türkiye’de ilk kez düzenleniyor. Tasarım coğrafyasında da Türkiye’nin adres olması adına, i-deco’nun gerek bireyler gerek profesyoneller için önemli bir kaynak olacağına inanıyorum. Logosunu ve adını yaratmaya başlarken hep üç sene sonrasını düşündüm. Her geçen sene beklentisini artıracak bir kurgu üzerine çalıştık. Ticari olmayan tarafı, yani yaratıcılığın çekiciliği benim için önemliydi. Bu çekim gücünün büyük bir katma değer olduğuna inanıyorum. Bu konuda i-deco sadece 6 -9 Mart tarihleri arasında kalmıyor. İ-deco, genç tasarımcılar arasında yaptığı yarışmalar, workshoplar, bölgede yaptığı paneller ve şehir içerisinde göreceğimiz enstalasyonlarla hep besleyecek yaratıcılığı. Eş zamanlı olarak dünya tasarım ve dekorasyon alanındaki güçlü isimleri İstanbul’da ağırlıyor olacak."

KÜRESEL MEKAN YARIŞINA EV SAHİPLİĞİ

Prof. Önder Küçükerman (Haliç Üniversitesi Rektör Yardımcısı): Bu yıl, "i-deco 2008" olarak simgeleştirilen "İstanbul Dekorasyon Fuarı"nın, gerek büyüklüğü, gerekse katılımcıların bu amaçla düzenleyeceği özel dekorasyon ortamı nedeni ile küresel anlamdaki mekán yarışına ev sahipliği yapacağına inanıyorum. Aslında i-deco ile, Türkiye’deki en başarılı dekorasyonları yapan ve özel mimari mekánları tasarlayanların, en uç noktalara ulaşabilen yaratıcılık yarışını destekleyecek ticari ortamın oluşmasına da katkı sağlamasını istiyoruz.

YENİLİKÇİ FİRMALAR İÇİN UYGUN PLATFORM

Eray Sertaç Ersayın (Endüstriyel tasarımcı, ETMK İstanbul Şb. YK Başkanı): Ülkemizin hak ettiği kalitede yeni bir tasarım fuarının eşiğinde olduğumuzu düşünüyorum. İ-deco, yaşam tarzlarımızın biçimini oluşturan, sosyal davranışlarımıza müdahale edebilen, hatta daha da ileri giderek yeni davranış ve yaşam formatı oluşturabilme kabiliyetindeki tasarımları bünyesinde sergileyecek. Özellikle ülkemiz ve yakın coğrafyayı da içine alarak büyüyüp gelişeceğine inandığım organizasyon, ev tekstilinden mobilyaya, beyaz eşyadan aydınlatmaya, seramikten yapı malzemelerine kadar geniş bir alanda yenilikçi firma ve ürünlerin kendilerini ifade etmesi için çok uygun bir platform olacak.

GENÇ TASARIMCILAR KENDİNİ GÖSTERECEK

Aziz Sarıyer (Tasarımcı): Dekorasyon ile tasarımının, uluslararası değerde tüketiciyle buluşmasını amaçlıyoruz. Dünya ve Türkiye’den profesyonel tasarımcıların ürünleri sergileneceği gibi genç tasarımcılara da kendilerini gösterme imkanı verilecek.

FUARCILIK AÇISINDAN ÖNEMLİ BİR MİSYON

Seda Lafçı (Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Danışmanı): İ-deco, gerek kapsadığı sektörler, gerekse fuarcılık anlayışı açısından önemli bir misyon yükleniyor. Yeni eğilimler, yeni yetenekler, tasarım ve dekorasyon dünyasındaki gerçek referansları bir araya getiren bir vizyonu var. İlgili sektörler açısından bakıldığında, tasarım ilişkisi ve farklılaşmanın altını çizen bu yaklaşımı çok önemsiyorum. Tam bu nokta da ülkemizdeki fuarcılık sektörüne yeni bir soluk ve bakış açısı getiriyor.

Davet edilen yerli tasarımcı ve mimarlar

Ayşe Birsel, Defne Koz, Alev Ebuziya, Faruk Malhan, Aziz Sarıyer, Mahmut Anlar, Murat Tabanlıoğlu, Emre Arolat, Gökhan Avcıoğlu, Dara Kırmızıtoprak, Barbara Pensoy, İdil Dağlı, Eren Yorulmazer, Hakan Ezel, Zeynep Fadıllıoğlu.

Davet edilen yabancı tasarımcı ve mimarlar

Konstantin Grcic, Rosita Missoni, Christian Lacroix, Zaha Hadid, Odile Decq, Tom Dixon, Phillipe Starck, Marcel Wanders, Maarten Baas, Joost van Bleiswick, Stefan Diez, Luc Merx, Ronan & Erwan Bouroullec, Michael Bihain, Stuart Haygarth, Richard Sapper, Paola Navone, Karim Rashid, Pierre Paulin.

İ- deco İstanbul, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (ETMK) ve Mobilya Sanayicileri İhracatçıları ve İthalatçıları Derneği (MOBDER), İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Turizm Atölyesi’nin desteği ile Maison Française ve Elle Dekor dergileri basın sponsorluğunda CNR EXPO Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek.
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle