GeriKelebek Bu fotoğraflar nasıl çekildi?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bu fotoğraflar nasıl çekildi?

Son kahramanları tek bir tabloda toplamaktı hedefimiz. Ama bu mümkün değildi. Yaşları 100'ü aşmış, Türkiye'nin çeşitli yerlerine dağılmışlar, uzun yollara dayanabilecek takatleri yoktu. Oysa onları şimdiye kadar hiç görmediğimiz gibi fotoğraflamak istiyorduk. Jilet gibi elbiseleri içinde, kırmızı kravatları, kolalı gömlekleri, cilalı iskarpinleriyle. Yine de yapacaktık. Kutup Dalgakıran, yaşadıkları köyleri, gecekonduları, toprak bahçeleri yanında taşıdığı iskemle ve fon bezleriyle birer stüdyoya döndürdü. Hepsini bir tek karede toplayabilecek pozlarda saatlerce çekti. Bu çekimler onlar için de çok heyecanlıydı, bizim için de. Aralarında espri yapıp, ‘‘artiz mi olacağız’’ diyenler vardı. Uzun uzun poz vermekten yorulmayanlar, hatta fotoğraflarını görüp, talip çıkacağını umanlar da. Yüzlerce kare fotoğraftan seçilenler, bu sayfalarda gördükleriniz. 80. Yıl Özel Cumhuriyet ekinin birinci sayfasındaki tarihi tablo ise, Hürriyet Görsel Yönetmeni Reha Erdoğan'ın yetenekli ellerinin eseri. Gerçekten Türkiye onları bu fotoğrafla hatırlayacak.

TERZİ ÇIRAKLIĞIMIN FAYDASINI GÖRDÜM

Damat Tween Halkla İlişkiler Drektörü Pelin Atay hemen harekete geçti. Moda Editörü Sonay Günaydın, dedelerin tek tek beden ölçülerini isteyerek uygun takım elbiseler, gömlekler, kırmızı kravat ve yaka mendillerini bir çırpıda hazırladı. Çocukluğumda terzi çıraklığı yapmamın bir faydasını daha gördüm. Günaydın'ın hazırladığı takımlar, paçalarını biraz kısaltınca Gazilerimizin üstüne kalıp gibi oturdu.

Madalyaları artık eskimiş ve kirlenmiş kırmızı kurdelalardan sarkıyordu. Kırmızı kravatların arkada kalan dar kısmından dedelerimize yeni madalyalıklar diktim. Her şey hazırdı. Türkiye artık onları bu fotoğrafla hatırlayacaktı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle