GeriKelebek Bu festival de çocuklar için
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bu festival de çocuklar için

Bu yıl 11'inci kez düzenlenen Uluslararası Ankara Karikatür Festivali, 22 Nisan'da başlıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Resim Heykel Müzesi Arif Hikmet Sergi Salonu’nda saat 11:00'de yapılacak açılış töreninde Rusya Klyukva Çocuk Karikatürcüler Kulübü'nün gösterisi ile ‘Uluslararası 7-77 Karikatür Yarışması’ sergileri yer alıyor.
  “Devlet Tiyatrosu'ndan çocuklara 23 Nisan hediyesi
  Çocuklara ve her zaman çocuk kalanlara
  Beşiktaş Belediyesi'nden Çocuk Tiyatroları Festivali

Çocuklar için düzenlenen ve 25 Nisan tarihine kadar sürecek  festivalde, çocukların çizdikleri karikatürlerden, çocuklar için çizilmiş karikatürlerden oluşan karikatür sergileri açılacak, çocuklar için karikatür çizim atölyesi, work-shop düzenlenecek ve çizgi film gösterileri yapılacak.

Festival sırasında açılacak ‘Uluslararası 7-77 Karikatür Yarışması’ sergisi, Klyukva Çocuk Karikatürcüler Kulübü (Rusya), Ölü Sanatçılar Derneği Çocuk Karikatürcüleri (Romanya), Tebeşir Çocuk Karikatür Gurubu (Çorum) karma karikatür sergileri, Minoru Tanaka (Japonya), Cor den Dulk (Hollanda), Kamil Masaracı, Nezih Danyal’ın çocuklar için hazırladıkları kişisel sergileri onbeş gün süreyle açık kalacak.

KÜÇÜK ÇİZERLERE ÖDÜL YAĞDI

Festival kapsamında yer alan Uluslararası 7-77 Karikatür Yarışması yarının büyükleri çocuklara karikatürü sevdirmek, mizah duyarlılığının gelişimine katkıda bulunmak, onların dünyalarını karikatürlerle zenginleştirmek amacıyla düzenlendi ve yarışmaya 56 ülkenin karikatür ustaları çocuklar için  toplam 753 karikatür çizip gönderdiler.

Karikatüristler Tan Oral, Norio Yamanoi (Japonya), İzel Rozental, Kamil Masaracı, Ferit Avcı, Celal Musaoğlu (Yayıncı), Prof.Dr. Efser Kerimoğlu (Psikiyatrist), Buğra Boztaş (Öğrenci), Nezih Danyal’dan oluşan yarışma jürisi Valeri Kurtu’nun karikatürünü  2000$’lık ‘7-77 Ödülü’ne uygun buldu.

24 Nisan Pazar günü Alman Kültür Merkezi’nde ödüllü, 7-17 yaş grubu çocuklara açık, karikatür ustalarıyla  birlikte karikatür çizimi, Work-Shop yapılacaktır. Work-Shop’un bu yılki  konusu ‘Dünya Çocuktur’ olacak.

Festival etkinlikleri arasında yer alan çizgi film gösterileri kapsamında Alman ve İngiliz çizgi filmleri gösterilecek.

Etkinlikler, Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Resim Heykel Müzesi Arif Hikmet Sergi Salonu, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Sergi Salonları, Goethe Instıtut Sergi ve Toplantı Salonu, Türk İngiliz Kültür Derneği Sergi ve Toplantı Salonu, Umag Sergi Salonu, Ekin Kültür Merkezi’nde izlenebilecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle