GeriKelebek Bu erkekler çok farklı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bu erkekler çok farklı

Bu erkekler çok farklı
refid:13108455 ilişkili resim dosyası

Artık etrafta öyle erkekler var ki kimi kadınlardan daha güzel giyiniyor, kimi saçlarına daha iyi bakıyor. Fakat ortada öyle bir durum var ki modern çağın erkekleri ne maçoluğu seviyor ne de bakımsızlığı.

nyildiz@hurriyet.com.tr

Kafanızı çevirip şöyle bir etrafa baktığınızda günümüz erkeğinin ne kadar değiştiğini görmek de zorlanmazsınız. Saçları yapılı, kadınlar kadar güzel kokan erkekler eskisinden daha mı kötü diye sorarsanız cevap kesinlikle "hayır" olacaktır. Çünkü kim bakımlı, güzel kokan bir erkek istemez ki... Erkeklerin geçirdiği bu değişikliğin hem toplum hem de kadınlar için ne anlama geldiğini Psikolog Özgür Aktan ile konuştuk.

Günümüz toplumunun modern erkeği eskiye göre nasıl bir değişim gösterdi?

Modern erkeğin geçmiş yıllara göre daha bakımlı ve dış görünümüne düşkün olduğunu söylemek mümkün. Buna paralel olarak, erkek bakım ürünlerinden, spora, giyimden, alışveriş tercihlerine kadar birçok konuda dış görünüş ile ilgili verilen hizmet ve ürünlerdeki gelişmelerin öncelere göre çok daha zenginleştiği görülmekte.

Nilgün Yıldız yazıyor

Önceden toplumda ön plana çıkan başarılı ve popüler erkekler tarif edilirken ‘’her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır’’ mantığı ile yaklaşılıyordu, bu söz büyük ölçüde doğruydu çünkü erkeklerin özellikle kişisel bakımları ile önce anneleri daha sonra sevgilileri ve en son olarak da eşleri ilgileniyor, kullandıkları traş losyonu ya da kremleri bile kadınlar temin ediyordu. Ama günümüzde bu anlayışın değiştiğini, seçilecek ürün ve hizmetleri daha çok erkeklerin belirlemeye başladıklarını bu anlamda özerkliklerini kazandıklarını görüyoruz.

Maço erkekler tarih oldu

Maço erkeklerin sonu mu geldi?

Evet. Kesinlikle… Kadınlar maço erkeklerden hoşlanmazlar, bu hemen hemen ortak bir kriter çünkü maçoluk çekicilikten uzak itici bir kavram. Belki tarz bile değil çünkü normal bir erkek eğitim, aile, yetişme koşulları müsaade etmiyorsa istese de maço olamaz, belki öyle görünür ama bu kavram zaten istenerek yapılabilecek bir şeyi ifade etmiyor, daha çok eğitimsiz, görgüsüz, esneklikten ve medeniyetten uzak bir tipi simgeliyor. Günümüzde takım elbisenin altına beyaz çorap giyen, ayakkabısının topuklarına basan ya da göğsünü açarak elinde tespih ile gezen, sevgilisine her dediğini yaptırmaya çalışan, aşırı kıskanç, kuşkucu, suçlayıcı, tehditkar birinin çekici ya da sempatik bulunması düşünülemez bile. Bu tipleme o kadar itici bulundu ki 2000'li yılların başında maçoluğa ya da kazak erkek modeline karşı bir ‘’metroseksüel erkek’’ kavramı geliştirildi ama Türk erkeklerinin bu modeli sevdiklerini söyleyemeyiz. Şimdi daha çok bakımlı erkek terimi kullanılmakta.

Kadınlar bu durumdan memnun mu? Aslında kadınlar biraz kıskanılmak istemiyor mu?

Kadınlar eşlerinin ya da sevgililerinin kendileri ile ilgilenmesinden, kendileri içim önemli olan tercih ve değerlere erkeklerinde değer vermesinden ve gözetilmesinden memnun olurlar. Kıskançlık aslında güven-güvensizlik konularına çağrışım yapan tehlikeli bir duygu, erkeklerin ufak kıskançlık belirtileri kadın tarafından önemsenme olarak algılanacak şekilde ise sorun yok ama şüpheciliğe ve güvensizliğe çağrışım yapacak kıskançlık yaşantıları bir çok kadının istemediği bir durumdur.

Kendileri kadar bakımlı olan erkek kadın psikolojisini nasıl etkiliyor?

Psikolog Özgür Aktan

Şüphesiz olumlu yönde etkiliyor. Aslında bu soruyu cevaplamak için bakımsız erkeğin kadın psikolojisini nasıl etkilediğini anlatmamız yeterli. İlişkilerde özellikle evlilik öncesi süreçte ve evlilikte çiftlerden birinin bakımsız ve görünüşüne özensiz olması partneri tarafından olumsuz algılanmasına, fiziksel uzaklaşmaya sebep olabiliyor. Eğer kişiler partnerinin tüm beklenti ve önerilerine duyarsız kalarak değişime dirençli olur veya bunu kişiliğine yapılmış bir saldırı olarak görürlerse ilişkinin bitmesi ile de sonuçlanabiliyor.

Hatta nadiren de olsa bu konuda profesyonel bir yardım almak için başvuran çiftler de oluyor. Yalnız bu çok sık görülen bir durum değil, insanlar bu gibi konuları kolaylıkla dile getiremiyorlar, yani sevgilisi ya da eşi çok ter koktuğu için rahatsızlığını dile getirmektense onun bunu bir şekilde fark ederek kendi kendine değişmesini bekleme eğilimi daha yaygın. Bu da biraz sosyolojik bir durum çünkü batı toplumlarında bu tür rahatsızlık veren durumların dile getirilmesi çok zor değil ama misafirperverlikleri ve karşılarında kilerini olduğu gibi kabul etme eğilimine olan doğu kültürlerinde bazı tabuları aşmanın zorluğu da var.

Entelektüel erkekler diğerlerine göre daha esnek ve estetik bakış açısına sahiptirler

Entellektüel erkekler kadın sorunlarına ilgisiz mi gerçekten?

Sanmıyorum, Eğer bu tarz erkeklerin daha az kıskanç olmalarından ve kıskançlığın bir sevgi ve ilgi göstergesi olduğundan hareketle bu soruyu sorduysanız ben bunun bir gösterge olmadığına inanan biri olarak konu hakkında bilimsel bir bilgiye sahip olmadığımı belirtmek isterim. Ama kişisel görüşüm; entellektüalitenin bir zeka ve donanımlı kişilik repertuvarı göstergesi olduğu yönündedir. Entelektüel erkekler diğerlerine göre daha esnek ve estetik bakış açısına sahiptirler, daha bilgilidirler, doğal olarak da sorunlara daha tarafsız ve yapıcı yaklaşabileceklerini düşünüyorum.

Erkekler yatakta farklılaştı mı? Kadınlar artık yatakta da erkekler kadar baskın olduğuna göre bu durum ikili ilişkileri ne yönde etkiledi?

Bu soruyu sadece erkeklerin penceresinden cevaplamak doğru olmaz sonuçta ilişki iki kişi ile yaşanan bir olgu. Toplumsal rollerdeki değişmeler, aile ve iş yaşantısında kadının üstlendiği sorumluluklardaki değişmeler ve ekonomik özgürlüklerini  eskiye göre daha çok ele geçirmeleri kadınların hem benlik algısında hem de özgüvenlerinde olumlu değişmelere sebep oldu. Erkekler önceleri kadınların rollerini ve tercihlerini belirleme eğilimindeyken şimdi kadınlar kendi elde ettikleri kazanımların ve getirdiği prestijin tadını çıkarmak istiyorlar. Bu oldukça normal ve sağlıklı bir durum, cinsel tercih ve ilişkisel rollerde de bu durumun yansımaları olmakta. Sağlıklı bir ilişki cinsel partnerin beklentilerinin karşılandığı bir ilişkidir. Aksi halde eşlerden sadece birinin haz aldığı, diğerinin ihtiyaç ve beklentilerinin sürekli baskılandığı sağlıksız bir ilişkiye dönüşür.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle