GeriKelebek Bu deprem yatağında tam 14 gün yaşanıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bu deprem yatağında tam 14 gün yaşanıyor

Almanya’da yaşayan Kemal Şirinağa, tehlike anında kapanan ve sığınağı andıran bir yatak üretti. 20 bin Euro(32 bin 600 YTL) değerindeki yatak, içindeki kişiyi dış tehlikelerden koruyor ve içinde tam 14 gün yetecek yiyecek, içecek ve oksijen bulunabiliyor.

Almanya’nın Hessen Eyaleti’ne bağlı Dieburg’da yaşayan 45 yaşındaki Kemal Şirinağa, depreme dayanıklı bir yatak üreterek dikkatleri üzerinde topladı. Deprem tehlikesinin son yıllarda Türkiye’nin gündemine oturmasından yola çıkarak ‘Rescue Yatağı’ üzerine çalışan Şirinağa, ‘Dünyada bir ilk olan bu yatak, tehlike anında kapanıyor ve içinde yaşam için gerekli 14 gün yetecek kadar oksijen, yiyecek ve içecek bulunuyor’ dedi.

Deprem başlarken meydana gelen sarsıntılar veya düğmeye basılması sonucu mekanizma harekete geçerken, yatılan düzey, yatağın zeminine iniyor ve yatağın üzerindeki çatı şeklindeki kapak da yatak kasasına kapanıyor. Böylece yatağın içindeki kişinin dışarıdaki tehlikeden korunmuş olduğu, hatta kapalı vaziyetteyken, yatağın alt kısmındaki acil çıkıştan da yatağa girilip çıkılabileceği belirtiliyor.

ALTIN YATAK ISMARLANDI

Fiyatı 20 bin Euro’yu bulan(32 bin 600 YTL ) yatak hakkında bilgi veren Kemal Şirinağa, ‘Deprem anında en büyük tehlike yatağın üzerine düşen parçalardır. 20 cm kalınlığındaki, 500 kg ağırlığındaki ve bir metrekare büyüklüğündeki tavan, yatağın içindeki kişiyi bu tehlikeden koruyor.

Yatağın içinde ayrıca tuvalet ihtiyacını gidermek için malzeme, yardım çağırmak için sensor ve alarm zilleri bulunuyor. Yatak ayrıca yıldırım düşmesi halinde de elektrik geçirmiyor. Gerekirse hırsızlara karşı da gizlenmek için kullanılabilinir’ dedi.

Şirinağa, ‘Dubai’den bir müşterimiz altın kaplamalı bir yatak sipariş etti. 100 bin Euro’ya mal olan bu yatak önümüzdeki günlerde yeni sahibine gönderilecek. İlginin daha da artmasını bekliyoruz’ diye konuştu. Şirinağa, yatağın özellikle Türkiye’de ve diğer deprem tehlikesi altındaki ülkelerde satış rekoru kırabileceğini iddia etti.

İçeride DVD de seyredilebilir

Kemal Şirinağa, gerektiğinde yatağın içine kalorifer veya DVD takmanın da mümkün olduğunu söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle