GeriKelebek Bu balıklar sedefe çare oluyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bu balıklar sedefe çare oluyor

Bu balıklar sedefe çare oluyor
refid:12917026 ilişkili resim dosyası

Sivas’ın Kangal İlçesi'nde bulunan ve sedef hastalarının tedavi amacıyla geldiği balıklı kaplıca, her mevsimde hastalara şifa dağıtıyor.


İlk kez 1918 yılında tesadüfen bir çobanın vücudundaki yarayı iyileştirmesiyle keşfedilen balıklı kaplıca, şimdi dünyanın dört bir yanından hasta ve turist çekiyor. Her 50 kişiden birinde görülen sedef hastalığının doğal tedavi merkezi olan kaplıcada, 37 derece sıcaklıktaki suda yaşayan balıklar yaraları iyileştiriyor. Suda bulunan yüksek orandaki selenyum, cilt hastalıkları tedavisinde önemli rol oynuyor. Kaplıcada mevcut kapalı havuzlar sayesinde kış aylarında da hastalar tedavi görebiliyor.

Kaplıca İşletmecisi Fuat Ünsal kış aylarında kaplıcanın daha sakin olduğunu belirterek, “Tedavide, yaz ve kış aylarının hiç farkı yok. Kış aylarında kaplıcanın soğuk olduğu düşünülerek çok fazla talep olmuyor. Fakat tesisimiz kış aylarında da hizmet vermek için tasarlanmıştır” dedi.

Tedavi için Bulgaristan’dan gelen Sali Hacıoğlu, “Sedef tedavisi için birçok yöntem denedim ama çare bulamadım. Buradaki kaplıcayı duydum ve geldim. 12 gün oldu geleli. Çok faydasını gördüm” diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle