GeriKelebek BÖRÜ ne demek? Anlamı ne?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

BÖRÜ ne demek? Anlamı ne?

BÖRÜ ne demek? Anlamı ne?

Star TV'de çok yakında başlayacak olan BÖRÜ dizisi öncesi vatandaşlar internetten BÖRÜ nedir? sorusunun cevabını merak edip araştırmaya başladı. BÖRÜ adındaki Özel Harekât ekibinin başından geçen olayların anlatıldığı dizi, 28 Şubat'ta ekranlarda yayınlanmaya başlayacak. Peki BÖRÜ ne demektir? Anlamı nedir? İşte detaylar...

Star TV ekranlarında ekrana gelecek olan ve BÖRÜ isimli Özel Harekât timinin başından geçen olayların anlatılacağı BÖRÜ dizisinin başlamasına kısa bir süre kala vatandaşlar kelimenin anlamını araştırıyor. Peki, BÖRÜ nedir, ne anlama gelmektedir? İşte, BÖRÜ dizisinin isminin anlamına dair bazı bilgiler.

BÖRÜ NEDİR?

Börü kelimesinin eski Türkçe’den gelen bir anlamı var. Kurt, yiğit, bahadır ve cesur gibi farklı anlamlar taşımaktadır. Kurt anlamına gelen bu kelimenin, mitolojik bir anlamının da olduğu anlaşılmaktadır. Börü kelimesi sadece bildiğimiz hayvan olan kurt için değil, kutsal bir varlık olarak kabul gören kurt için de kullanılmaktadır.

Türk Edebiyatının ünlü yazarlarından Hüseyin Nihal Atsız'ın "Bozkurtların Ölümü" ve "Bozkurtlar Diriliyor" adlı romanlarında anlattığı Kürşad ve 40 çerisi hikâyesindeki savaşçılardan birinin adıda Börü'dür.  Türkçe’de birçok farklı anlamı olan Börü kelimesi, kimi zaman at üzerinde arkasını dönerek ok atabilen savaşçıları kimi zaman yiğit güreşçileri kimi zaman ise Tanrı Dağı eteklerinde gezdiğine inanılan gök tanrılarını ifade etmek için kullanılmıştır.

Ergenekon destanı yazıtlarında ise, "Türklere yol göstermek için gökten gelen bozkurt" olarak adlandırılmaktadır.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle