GeriKelebek Bookcrossing
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bookcrossing

Bir kafeye gittiniz, arkadaşınızı bekliyor ya da boş vaktinizi değerlendiriyorsunuz... Bardağın kenarıyla oynadınız biraz, telefonunuzu karıştırdınız; eski mesajları okudunuz, adres defterinize baktınız, yılan oynadınız...

Tam sıkılmaya başlamışken yan masada bırakılmış kitabı görüyorsunuz. Kapağını açtığınızda bir not çıkıyor: ‘Bu kitabı severek okudum. Bitirdiğim yerde bırakıyorum. Severseniz okuyun, bittiği yerde numara verip bırakın. Sevmezseniz lüften olduğu yerde kalsın!’

Sakın şaşırmayın, dünyayı saran bookcrossing kulübünün bir parçası oldunuz!

Dünyayı kütüphaneye döndüren bookcrossing akımını Amerikalı bilgisayarcı Ron Hornbaker 2001 yılının mart ayında karısı Kaori’yle birlikte yaratmış. Ron Hornbaker ve karısı aynı fotoğraf makinesiyle farklı kişilerin birer kare çekmesiyle oluşturulan fotoğraf albümlerinin yayımlandığı www.PhotoTag.org sitesinin bağımlısı. Ayrıca Amerika’da paranızı takip etmenizi sağlayan www.WheresGeorge.com sitesinin ne kadar ünlü olduğunu da biliyorlar.

Kişilerin takip etmekten hoşlanacakları başka ne olabilir, diye düşünen çift 2001’in nisan ayından itibaren koşan kitap logosuyla www.bookcrossing.com sitesini oluşturdu. Siteye her gün 300 yeni üye kaydoluyor. Amerika’dan sonra Avrupa’da da yaygınlaşan bookcrossing olayı bir süre önce Türkiye’ye kadar ulaştı. Özellikle Fransız basını bu olayı yakından takip ediyor.

Bookcrossing, kişilerin okudukları kitapları kafelerde, parklarda, alışveriş merkezlerinin raflarında, duraklarda, toplu taşıma araçlarında unutmalarıyla(!) kitapların dünyayı gezmesini ve insanların severek okudukları kitapları diğerleriyle paylaşmasını sağlayan modern bir kütüphane. www.bookcrossing.com sitesine bilgilerini kaydını yaptığınız kitabınızı siteden takip edebilir, nerelere gittiğini, kaç kişi tarafından okunduğunu öğrenebilirsiniz.

Bookcrossing’e benzer bir uygulama 30 küsür yıldır, özellikle Ortadoğu’daki ve Uzakdoğu’daki ülkelerde var. Sırt çantası turistleri ülkeden ülkeye geçerken, okudukları kitapları sınırlardaki kontrol noktalarında bırakıyor. Oradan geçen diğer turistlerin aldığı ve yenilerini bıraktıkları kitaplar bütün bir kıtayı dolaşıyor.

Bookcrossing kampanyasında hali hazırda 404 bin üye ve dolaşımda olan 2 buçuk milyon kitap var.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle