GeriKelebek Böbrek dostu meyve
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Böbrek dostu meyve

Böbrek dostu meyve
refid:15345855 ilişkili resim dosyası

Yurtdışından gelen taleplerle üretimi giderek artan kiraz, çok sayıda hastalığa “şifa kaynağı” olduğu için bol bol tüketilmeli.

Yurt dışından gelen taleplerle üretimi giderek artan kirazın, çok sayıda hastalığa “şifa kaynağı” olduğu belirtilerek, mevsimi olması nedeniyle bol bol tüketilmesi istendi. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Doç. Dr. Yeşim Okay, hasadı devam eden kirazın, bu yıl bol ve ucuz olduğunu söyledi.

Kirazdaki üretimin yurt dışından gelen talepler nedeniyle her yıl biraz daha arttığını ifade eden Okay, bu yıl toplam üretimde yüzde 30 bir artış beklediklerini kaydetti. Kirazın çok sayıda hastalığa iyi geldiğinin bilimsel olarak ispatlandığını anlatan Okay, mevsimi olması nedeniyle bol bol tüketilmesini önerdi. Kirazda antosiyaninin ağrı kesici özelliği olduğunu ifade eden Okay, “Bu özelliğinin yanı sıra antosiyaninler vücuttaki toksik maddeleri temizleyen antioksidan özelliğe de sahiptir” dedi. Kirazın kolesterolü düşürdüğünü, bünyesindeki fosforun sinirleri güçlendirerek sakinlik sağladığını belirten Okay, şöyle konuştu:

“Kirazın idrar sökücü özelliği vardır. Böbrek ve safra kesesi taşlarının düşürülmesine yardımcı olur. Vücuttaki fazla suyun atılımına da yardımcı olur. Bunun yanı sıra vücuttaki nikotinin vücuttan atılmasına yardımcı olur, ağır ilaçlar gibi nedenlerle yorulan karaciğerin iyileşmesini sağlar. İçerdiği A vitamini sayesinde de gözlere iyi gelir. Ayrıca, vücut direncini de artırır.”

Kiraz ağacı kabuğunun kaynatılarak içilmesinin ateş düşürücü etki yapacağını bildiren Okay, kiraz çiçeklerinin göğsü yumuşatıp, balgam söktüreceğini söyledi. Okay, kiraz saplarının kaynatılıp içilmesi ile de kilo verdirici özelliğinden faydalanılabileceğini bildirdi.

Alırken nelere dikkat etmeli?

Okay, kiraz alırken temiz, parlak ve zarar görmemiş olmasına dikkat etmek gerektiğini anlattı.
Koyu renkli kirazların açık renklilere göre daha tatlı olacağını belirten Okay, “Satın alınan kirazlar saplı bir şekilde buzdolabında bekletilirse saklama süresi daha uzun olur” dedi. Okay, bilinenin aksine, kiraz meyvesinin sapının kısa veya uzun olmasının, meyvenin kalitesini etkileyen bir faktör olmadığını söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle