GeriKelebek Bize fahişe gözüyle bakmayın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bize fahişe gözüyle bakmayın

Türk turizmi ve ekonomisi, toplumsal önyargılar, cinsel cehalet ve çağdışı yaklaşımlar nedeniyle de kan kaybediyor. İstanbul Laleli'de ‘‘bavul turizmi’’nin batmasına neden olan ‘‘zihniyet’’ zor günler yaşayan türk turizmine de

musallat oldu. Antalya'da tatil yapan ve turizimcinin yüzünü güldüren Rus turistlerden Türk turizmi adına alınacak çok ders var.

Ruslar sonunda Türkiye'nin sıcak denizlerine indiler. Antalya'ya Rus turist yağmuru var. Beş yıldızlı tatil köylerinden pansiyonlara kadar, her yerde büyük gruplar halinde onları gördüm. Rus turistler özellikle tatil köylerinin tutkunu. Kaldıkları süre içinde çoluk çocuk doyasıya güneşleniyorlar, yemek yiyip denize giriyor, eğleniyorlar. Rus turist deyince sakın aklınıza Laleli'de bavul ticareti yapan sarışın kadın ve erkekler gelmesin. Bu Ruslar, kişi başına yaklaşık 1000 dolar ödeyerek tatil yapıyorlar. Hepsi üniversite mezunu, hepsi yabancı dil biliyor. Hanımları da, erkekleri de pırıl pırıl giysiler içinde, son moda parfümlerle püfür püfür geziyorlar.

Lena, Katerina, Tatiana ve Natalie, güzel Rus hanımlarından dördü. Onlarla saatlerce konuşup tartıştım. Moskova Üniversitesi'den yüksek hemşire diploması alanı Natalie, dört yıl önce tatil için geldiği Antalya'da teknisyen bir Türkle evlenmiş. Türk uyruğuna da geçen genç kadın, çok güzel Türkçe konuşuyor.

AYŞE YA DA ZEYNEP

Eğer Laleli'deki ‘‘bavul turizmi’’nin çöküşünden ders çıkarmamışsak, bu güzel Rus hanımların anlattıklarına kulak verelim ve şu ‘‘Nataşa’’ sözcüğünden de vazgeçelim:

- Insan parasız kalınca belki her şeyi yapabilir. Buu bir uyruk, bir millet meselesi değil ki... Her insan için geçerlidir. Bütün Rus kadınlarına fahişe anlamında ‘Nataşa’ damgasını vurmanız yanlış oluyor. Bizde birkaç Türk kadını bu şekilde yakalansa, bütün kadınlarınıza bu anlama gelen Ayşe ya da Zeynep dememiz doğru olur mu?..

ADIMDAN UTANIYORUM

- Mesela benim adım Natalie, adımı söylemekten utanıyorum... Antalya'ya bir mağazaya gittğimizde aşırı derecede rahatsız oluyorum. Hatta bazen üzüntüden her şeyimi bırakıp gitmek istiyorum. Çünkü Rusça konuştuğumuzu duyunca erkekler çok çirkin laflar atıyorlar. Sağdan soldan birkaç kelime öğrenmişler, ayıp Rusça cümleler kurarak bize garip tekliflerde bulunuyorlar.

BİZ SICAK İNSANLARIZ

Güzel ve alımlı Rus kadınlarının açık saçık giyindikleri de ortada Allah için.

- Ne demek efendim, hiç de açık saçık giyinmiyoruz, hanım hanımcık yürüyoruz. Hiçbirimizin yanlış hareketleri yok. Bizler sıcakkanlı insanlarız, soğuk davranmasını bilmeyiz, asla ikiyüzlü değiliz. Ama samimi konuştuğumda, insanlara güldüğümde beni yanlış anlayabiliyorlar. Bir kere ‘‘Nataşa’’ kelimesi yanlış girdi Türkçeye, bizler fahişe değiliz. Yarattığınız bu imaj yüzünden Rus hanımları tek başına Türkiye'ye gelmeye korkuyorlar. Aile sadece sizde değil, bizde de çok kutsaldır. Rus kadını kocasına çok sadıktır. Rus kadını asla kolay bir kadın değildir.

KÖTÜ MAL SATTINIZ

Gelelim Türk malı giysilere. Keşke bu konuyu hiç açmasaydım dedim onları dinledikten sonra.

- Artık Türk malları Rusya'da satılmıyor. Yıllarca bize o kadar kötü mallar sattınız ki, kendimizi aldatılmış gibi hissediyoruz. Bize satılmaya çalışılan Türk giyim eşyaları son yıllarda o kadar kalitesiz hale geldi ki. Rusya'da artık kimse onları almıyor, bakmıyor bile. Umarım aynı şey turizm alanında tekrar edilmesin.

Ruslar ve Türkler birbirini yanlış tanıyor

Bir Türk’le evli olan Natalie, şöyle konuşuyor:

-Türklerle aramızda elbette kültür farkı var, biz bazı şeylere daha farklı yaklaşıyoruz. Mesela kısa etek meselesi burada nedense çok önemli. Türkiye'de Moskova'da olduğu gibi rahat giyinemiyoruz. Rahatsız edecekler, niye başıma iş alayım ki? Ben farkındayım ki, Türkiye Antalya değil. Doğuya gitsem belki hiç duramam... Mesela bir kıskançlık olayı var. Şunu yaparsan ayıp diyorlar.

- Benim Türkle evlendiğimi duyanlar nasıl yaptın diye şaşırıyorlar. Siz bizi nasıl yanlış tanıyorsanız, bizimkiler de sizi yanlış tanıyor. Genelde Türk denilince cahil, acayip kıyafetli, uzun bıyıklı, pis kokan, kadınları örtülü bir ülke olarak biliniyorsunuz.. Her şeye rağmen rağmen Türk eşimi de, işimi de çok seviyorum. Hatta Türklerin aleyhinde bir şey söylendiğinde en az sizin kadar savunmaya geçiyorum...
Yorumları Göster
Yorumları Gizle