GeriKelebek Biz Türk gençleri daha yaratıcıyız
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Biz Türk gençleri daha yaratıcıyız

Alman RTL 2 kanalında ana haber bültenini sunan Türk asıllı spiker Nazan Eckes, Almanya’da yaşayan Türk gençlerinin son zamanlarda adlarından sıkça bahsettirdiklerini belirterek, ‘Büyük bir güç ve coşkuyla geliyoruz’ dedi.

Almanya Güzeli seçilen Aslı Bayram’la gurur duyduğunu söyleyen sempatik sunucu, Bayram’ın haberini sunarken duyduğu heyecanı Kelebek’e anlattı.

Alman RTL 2 kanalı ana haber bülteni sunucusu Nazan Eckes, Almanya’da yaşayan Türk gençlerinin son yıllarda başarılarıyla adlarından sıkça söz ettirdiklerini belirterek, ‘Büyük bir güç ve coşkuyla geliyoruz’ dedi.

Köln’de Hürriyet’in sorularını yanıtlayan Eckes, iki hafta önce Almanya’nın en güzel kızının belirlendiği yarışmada ‘Miss Deutschland’ seçilen Türk asıllı Aslı Bayram’la büyük bir gurur yaşadığını belirtti.

ASLI’NIN HABERİNİ HEYECANLA SUNDUM

Aslı ile ilgili haberi televizyonda okurken, büyük bir heyecan ve sevinç yaşadığını ifade eden Eckes, ‘Aslı çok güzel bir kız. Birinciliği hak etti. Onunla ilgili haberi televizyonda sunarken duyduğum heyecanı tarif edemem. Aslı gibileri bana büyük güç ve motivasyon veriyor. Almanya’da başarılı olmak ve gelişmek isteyen herkese kapılar açık. Aslı gibi, Viva sunucusu Gülcan da, ben de bize tanınan fırsatları iyi değerlendirdik. Bu örnekler çoğaltılabilir. Türk gençleri komplekse kapılıp, içlerine kapanmamalı. Biz Türkler daha yaratıcıyız. İlk jenerasyona göre daha avantajlıyız. Buraya uyum sağladık. Dil sorunumuz yok. Bize sunulan eğitim fırsatlarını iyi değerlendirmeliyiz. Üniversite veya meslek eğitimi çok önemli. Özellikle genç kızlar, mutlaka iyi eğitim görmeliler’ dedi.

Kendini ‘Avrupalı Türk’ olarak tanımlayan Nazan Eckes, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘Ben kendimi Almanya’ya uyum sağlamış, Avrupa değerlerini özümsemiş bir Türk olarak kabul ediyorum. Türkiye’ye olan ilgim ise gün geçtikçe artıyor. Formula 1 yarışmasının bu yıl İstanbul’da yapılacak olması çok güzel. Yarışmadan önce İstanbul’u tanıtan bir program çekeceğiz. Bunu ben sunacağım. Ülkemi tanıtmak bana ayrı bir mutluluk veriyor. Şimdiden İstanbul heyecanını yaşamaya başladım. Türkiye, Avrupa’da çok iyi tanıtılmalıdır. Türkiye’de özellikle gençlerin yönü Avrupa’ya dönük. Türk gençleri gelecek vaat eden, pırıl pırıl bir nesil. Avrupa’ya önemli katkıları olacaktır. Türkiye’nin AB üyeliğini şiddetle istiyorum. Avrupa Türkiye’ye şans tanımalıdır. Aynı şekilde Türkiye’de üzerine düşeni yapmalıdır.’

ANNEM HER GÜN TÜRKÇE ÇALIŞTIRIRDI

Almanya Başbakanı Gerhard Schröder tarafından işadamı Vural Öger’le birlikte uyuma en güzel örnek gösterildiğini belirten Eckes, akıcı Almanca’sının yanında mükemmel Türkçesi ile de dikkat çekiyor.

Türkçe’deki başarısını annesine borçlu olduğunu vurgulayan Eckes, ‘İyi bir Almanca için anadil çok önemli. Annem bana ve iki kardeşime her gün bir saat Türkçe ders çalıştırırdı. En başta sıkılmıştık ama şimdi düşünüyorum da, anneme ne kadar teşekkür etsem azdır’ diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle