GeriKelebek Bitki özleri güzelleştiriyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bitki özleri güzelleştiriyor

Fransa Lyon Üniversitesi'nden l972'de mezun olan Yücel İnan, l6 yıl betonarme mühendisliği yapmış. Saha mühendisliği döneminde, demir oksitlenmeleri nedeniyle alerjik problemler yaşamaya başlıyor. Bu allerjik reaksiyon, güneş altında çalıştığı dönemde, daha da zor anlar geçirmesine neden oluyor. O döneme kadar annesinin hazırladığı bitki kremlerini kullanan İnan, annesinin vefatı üzerine çaresiz kalıyor.

‘‘Annemin ne tür bir karışımla bana krem hazırladığını bilmiyordum. Bir doktora gittim. Verilen kremlerle cildim olağanüstü bozuldu. Bir gün tesadüfen annemin bana hazırladığı kremin reçetesini buldum. Altın bulmuş kadar sevindim. Böylece bitki araştırmasına başladım. Fransa'dan bitkilere ait ansiklopediler getirttim. Sağlık yönünden bakıldığında, bitki çayları farklıdır, kozmetik için kullanılan bitkiler farklıdır. Bitkiler, yörelere göre ayrılır. Hangi bitki kozmetik, hangi bitki çay için kullanılır bunları saptadım. Bitkileri tanıdıkça araştırmalarım derinleşti. Örneğin ıhlamur... Doğu Karadeniz'de yetişen nefes yolları için Batı Karadeniz'de yetişen kozmetik için çok iyidir’’ diyor.

Yücel İnan, İsviçre ve Fransa'dan bitkiler istemeye başladığında giderek kozmetik sektörüne de yaklaşıyor. Isırganotu, bazı küçük otlar ve papatyalar yetiştiriyor ve evinin bir bölümü sera haline dönüşüyor. Derken bitkilerin damıtılması için mutfağı laboratuvar halini alıyor. Tonik, krem gibi üretimlerini yakın aile dostlarına uyguluyor: ‘‘Öyle bir an geldi ki, laboratuvarda sabahlayıp, uykusuz inşaata gidiyordum. Her iki işimi de severek yapıyordum.

Alan genişlemeye başladı ve karma ciltler için kremler ürettim. Yaş grupları ve cilt tiplerine göre ayrımlar başladı. Çok güzel veriler elde ettim. Vücut ürünü keşfettim. Bunu jinekolog arkadaşım Süheyla Kılıç'a verdim. Çok yorgun bir günün sonunda kullandığını ve memnun kaldığını söylediğinde büyük bir ödül almış gibi hissettim.’’

Bir süre sonra bitkilerle uğraşan doktorlarla çalışmalar yapmaya başlıyor İnan. Formülleri çok beğeniliyor, hobi olarak başladığı uğraş, ikinci mesleği haline geliyor. Sekiz yıl bitki araştırmaları ile geçiyor. Kozmetik eğitimini 1991'de tamamladıktan sonra mühendisliğe veda ediyor.

Kadınların en büyük derdi olan selülitin, ergenlikte vücudun ödem yapması ile başladığını belirtiyor. Kan dolaşımı, kadınlık hormonları, stres, alkol, sigara ve giyilen giysilerin selülitin ilerlemesine neden olduğunu söylüyor.Yorumları Göster
Yorumları Gizle