GeriKelebek Birinciyi doğurdunuz ya ikincisi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Birinciyi doğurdunuz ya ikincisi

Bebek sahibi çiftler veya daha önce gebe kalan kadınlar bir kez daha aynı şanslarını kullanmak isteyince bazen hiç beklemedikleri engelle karşılaşıyorlar: Kısırlık. İkinci bebeğe sahip olamama sorununa tıp dilinde ‘sekonder infertilite’ deniyor.

Doğurganlıkla ilgili bir problemleri olmadığını, istedikleri zaman ikinci bebeğe sahip olabileceklerini sanan çiftler bu durum karşısında çok şaşırıyorlar. Bu durumun hiç gebe kalınmamış olmasından (yani primer infertiliteden) bir farkı yok. Tanı için benzer tetkikleri yapmalı.

l Çiftler sorun olduğu yönünde ne zaman alarma geçmeliler?

Çiftlerin en az bir yıl süreyle istemelerine rağmen çocuk sahibi olamamaları durumunda kısırlık sözkonusu olabilir. Eğer ikinci bir çocuk isteniyor ve istendiği andan itibaren bir yıl içinde hala hamile kalınmıyorsa mutlaka bir uzmana başvurulmalı. Daha önce bir bebek sahibi olunması daha sonra kısırlık sorunuyla karşı karşıya kalınmasını engellemez.

l Daha önce bebek sahibi olmuş bir çift hangi nedenlerle kısırlıkla karşılaşır?

Gebelik sonrasında gelişebilecek endometriozis, kistik hastalıklar, enfeksiyon ve yapışıklıklar gibi gebe kalmayı engelleyici sorunlar. Ayrıca yıllar içinde üreme sisteminde meydana gelen değişikliklerle doğurganlık azalır.

Hormonal bozukluklar, yumurta rezervinin azalması, sperm sayısı, hareketlilik ve morfolojisindeki değişiklikler, sperm ve yumurtanın doğru yer ve doğru zamanda karşılaşmasını engelleyen sorunlar sık görülür. Aşırı egzersiz, sıkı giysiler ve travma da sperm koşullarını değiştirebilir. Cinsel ilişki sıklığının azalması yumurtlama düzensizlikleri de bu soruna katkıda bulunabilir.

l Sekonder infertil çiftlere önerileriniz nelerdir?

Kısırlık probleminin yetersizlik ya da zayıflık değil, tedavi edilebilir bir sağlık sorunu olduğunu unutmayın. İster ilk bebeğinizi ister ikinci bebeğinizi isteyin, önemli olan sorununuzun doğru anlaşılması ve uygun yöntemin uygulanması.

Sekonder kısırlıkta da yumurtlama problemleri, tüplerde yapışıklık, tıkanıklık, spermle ilgili sorunlar, bazı hastalıklar veya ilaçlar neden olabildiği gibi bazen hiçbir neden bulunamayabilir. Gerekli incelemelerden sonra uygun tedavi seçeneği hakkında çifte bilgi verilir.

l Bebek sahibi olmaları için hangi yöntemler denenebilir?

Aşılama, tüp bebek, mikroenjeksiyon ve yumurtalıkları uyarıcı ilaçların kullanıldığı tedavi planları her çift için farklıdır. Bu nedenle hastaların kendileri için uygulanan ilaç veya tetkikleri başka hastalarla karşılaştırmamaları en doğru davranıştır.

l Sekonder infertil çiftlerden hangi tetkikleri istiyorsunuz?

- Jinekolojik muayene,

- Sperm tahlili: 2-3 günlük cinsel perhiz sonrası verilen semende hacim, yoğunluk, hareketlilik ve şekil gibi parametrelere bakılır,

- Progesteron hormon düzeyinin değerlendirilmesi; normal değerinin altındaysa yumurtlamanın olmadığını gösterir,

- Testiküler biyopsi: Menisinde hiç spermi olmayan erkeklere yapılır. Testislerde sperm olup olmadığını anlamak için doku parçası alınır ve mikroskop altında sperm aranır.

- Hormon düzeyleri değerlendirilir.

- Rahim ağzından tüplere kadar olan geçişi gözlenir.

- Kadının üremeyollarını direkt gözlemek için laparoskopi yapılır.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle