GeriKelebek 'Bir yılda 100 kilo verilebilecek'
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Bir yılda 100 kilo verilebilecek'

'Bir yılda 100 kilo verilebilecek'
refid:13101498 ilişkili resim dosyası

Mideye tüp yerleştirme yöntemiyle 200 kilogram ağırlığındaki kişinin bir yılda 100 kilogram verebileceği söylendi.

Akdeniz Üniversitesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Güner Öğünç, Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde midelerine tüp yerleştirilen iki hasta ile birlikte basın toplantısı düzenledi.

Öğünç, burada yaptığı açıklamada, aşırı şişmanlığın önlenmesi için çok sayıda cerrahi alternatif olduğunu ancak mideye tüp yerleştirme yönteminin başarılı sonuçlar verdiğine dikkati çekti.

Kapalı yöntemle gerçekleştirilen ameliyatla küçük kesikle mideye girildiğini ve midenin yaklaşık yüzde 90'ının çıkarıldığını belirten Öğünç, mideye, tüp aracılığıyla şekil verildiğini kaydetti.

3 YILDA 46 HASTA

Bu yöntemle 3 yılda toplam 46 hastayı tedavi ettiklerini dile getiren Öğünç, yüzde yüze yakın başarı sağlandığını vurguladı.

Mideye tüp yerleştirme yöntemiyle aşırı şişman bir kişinin ayda ortalama 10 kilogram zayıfladığını belirten Öğünç, “Mideye tüp yerleştirme yöntemiyle 200 kilogram ağırlığında bir kişi yılda 100 kilogram verebilir” dedi.

Toplantıya katılan 38 yaşındaki Asuman Koç, mideye tüp yerleştirme yöntemiyle 5 ayda 112 kilogramdan 72 kilograma düştüğünü söyledi. 29 yaşındaki Beylem Banbul Acar da 2 ayda bu yöntemle 20 kilogram vererek 102 kilogramdan 82 kilograma düştüğünü kaydetti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle