GeriKelebek Bir hücreye hiç bu kadar yakından baktınız mı?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bir hücreye hiç bu kadar yakından baktınız mı?

Bir hücreye hiç bu kadar yakından baktınız mı?
refid:22051261 ilişkili resim dosyası

İsviçre’de lenf araştırmaları yapan akademisyen Esra Güç’ün çektiği mikro fotoğraflardan biri Nikon’un yarışmasında 12’nci seçildi.

/images/100/0x0/55eae633f018fbb8f89dd4ae

Ankaralı Esra Güç (28) üniversiteye kadar TED Ankara Koleji’nde okudu. Sonra 2001’de ODTÜ Biyoloji Bölümü’nü kazandı. Ardından kanser biyolojisi üzerine yüksek lisans yaptı. Doktorasını yurtıdışında yapmaya karar verdi ve  İsviçre, Lozan’daki Ecolé Polytechnique Fédérale de Lausanne’ın yolunu tuttu.
Doktorası 2013’te tamamlanacak. Lenf damarlarını büyüme faktörüyle çoğaltıp, yaranın iyileşmesine olan etkisi ve diğer hücrelerle olan etkileşimleri üzerine çalışıyor. Farelerin bağışıklık sistemi hücrelerinin, lenf damarlarıyla nasıl temas ettiğini kendi oluşturduğu teknikle canlı takip ediyor. Dokuları sabitledikten sonra her farklı proteini çeşitli renklere boyayıp mikroskopta görüntüsünü alıyor. O boyalar da işte bu fotoğrafların ortaya çıkmasını sağlıyor.

HALK OYLAMASINDA BİRİNCİ OLDU

Esra Güç çektiği fotoğraflarla Nikon’un ‘Küçük Dünya’ yarışmasına ilk kez katıldı ve bu ilk yarışmada 12’nci olarak ilk uluslararası ödülünü aldı. Daha sonra yapılan yapılan halk oylamasındaysa birinci oldu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle