GeriKelebek Bir Halk Otobüsü şikayeti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bir Halk Otobüsü şikayeti

Sakın Sibel Hanım’a kırıldığımı sanmayın. Aksine. Yerden göğe kadar haklı. Gazetecilerin verdiği imaj budur. Otobüse, metroya binmezler, halkın arasına karışmazlar, vatandaşın çektiği sıkıntıyı yaşamazlar ve kristal kulelerde yaşarlar...

Kristal kulelerde yaşayan ve dediğiniz gibi, belki kırk yıldır halkın içine karışmayan, sıkıntılarına ortak olmayan gazeteci çok. Haklısınız.

Ama çoğunluk, yani mesela muhabir arkadaşlarımın tamamı zaten... HALK.

Sizlerin içinde, sizlerin yaşadığınız bütün sıkıntıları biliyorlar çünkü yaşıyorlar.

Unutmayın, meslektaşlarımın çoğu 600-700 milyon lira maaşa çalışıyor!

Ben, yalanım yok, ikisinin arası bir yerdeyim. İşe otobüsle, metroyla, vapurla gidip gelmiyorum (çok şükür) ama, her fırsatta sokağa atıyorum kendimi, kopmamaya çalışıyorum, insanların sıkıntısını tenimde hissetmek istiyorum.

Ne kadar hissedebilirsem artık...

Sibel Hanım’ın sözleri ağırıma gitti, haksız olduğu için değil, HAKLI olduğu için!..

*

Diyor ki:

“Bu sabah da işe gitmek için evimin bulunduğu Merter'den Mecidiyeköy otobüsüne (Bakırkoy-Mecidiyeköy halk otobüsü) bindim ve 1,30 YTL bilet ücretini uzattım biletleri kes(mey)en görevliye. Parayı alıp hemen arkamdan binen bayana çevirdi kafasını ve ben de her zamanki gibi ‘Biletimi alabilir miyim lütfen!’ dedim. Yüzünde ‘Sabah sabah seninle mi uğraşacağız’ der gibi ters bakıp biletimi verdi. Yine uzun zamandır yaptığım gibi insanların ne kadarına bilet kestiğini gözlemledim. Tahmin edersiniz ki özellikle biletini isteyenlerin dışında kimseye bilet kesmedi. Özellikle isteyen kişi sayısı da 2-3 kişiyi geçmiyordu.

Ekliyor “Konserve halinde 70 kişi kadar yükleyen otobüs, akbil kullanan 10-15 kişi de olmasa ‘kayıtlarda’ boş gidiyor zannedilecek...”

Ve haklı olarak soruyor:

“Peki bu insanların hesabı nasıl tutulup, kazanılan paranın vergisi nasıl alınıyor? Bu gözümüzün önünde yapılan vergi kaçakçılığı değil midir? Ben her ay maaşımın dörtte birinden fazlasını devletime vergi olarak öderken, neden vergisini vermeyen insanlar yüzünden 70 kişilik bir otobüsün içinde insanlık dışı şartlar altında seyahat etmek zorunda kalıyorum? Bu ödenmeyen vergiler yüzünden bu kadar pahalı değil mi bilet fiyatları? Dikkatinizi çekerim, bir ekmek 0.3 YTL iken otobüs bileti 1.3 YTL, yani 4 ekmek fiyatından fazla. Başka hiçbir ülkede bu kadar pahalı ve kötü koşullarda ulaşım yoktur sanırım.”

Belki belediyemiz ve maliyemiz ilgilenir diye aktarıyorum...


Yorumları Göster
Yorumları Gizle