GeriKelebek Bir aile şovu değildir, 35 yaşın altındaki çocuklar izleyemez
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bir aile şovu değildir, 35 yaşın altındaki çocuklar izleyemez

Her şey Nükhet Duru’nun başının altından çıktı. Kendisi Türkiye’nin ilk kabare şarkıcısı olduğundan uzun süre kabare yapmadan duramadı. Kendi tabiriyle. rahat battı. Önce Cenk Eren’i kandırdı. Sonra Ali Poyrazoğlu’na diller döktü.

Söz seni fazla yormayacağız, dedi. Ve bu üçlü bir araya geldi. Şov, 11 Şubat Cuma günü İstanbul’da Günay Restoran’da başlıyor. Bundan sonra her cuma aynı mekanda sahneye çıkacaklar. Kabarenin adı henüz belli değil. Konusu ise muhallak. Ali Poyrazoğlu gazetelerde ne yazıyorsa onu konu edeceğiz diyor. Gösterinin süresi tamamen seyirciye bağlıymış: ‘Seyircinin performansı iyiyse bol bol eğlendiririz ertesi sabah göndeririz. Öyle kız bakmaya gelmiş gibi otururlarsa iki saatte sepetleriz hepsini. Oraya gelenler bizi eğlendirecekler.’

n Nükhet Duru ile Ali Poyrazoğlu’nun dostluğu ne kadar eski?

Nükhet Duru:
Ooooo Milattan önce 503....

Ali Poyrazoğlu: Hayır canım milattan önce falan değil. Ben tanıştığımız yılı çok net hatırlıyorum. 1453. Fatih beyaz atla İstanbul’a girmişti. O gün Bizans surlarının önünde tanıştık. Ben elimde bayrakla koşuyordum. Bu da bizi karşılamaya geldi. ‘Hos geldiniz kale, hos geldiniz’dedi. Taa o zamanlarda Yunancaya eğilimi vardı!

Cenk Eren: Bunların dostluğu bayağı eski. Hükümette Menderes falan vardı.

n Birlikte çalıştığınız ilk proje neydi?

N.D:
Ben, Korhan Abay ve Ali Poyrazoğlu birlikte Türkiye’nin ilk kabaresini yaptık. 78-79 yılında iki sene Gala Club’da sahneye çıkmıştık. Siz bilmezsiniz o zaman babanızın fikrinde geziyordunuz. Kabarenin adı ‘Yaşa Sevgili Dünya’ydı. Ben o kabare sayesinde ünlü olmuştum. O zamana ait fotoğraflarım bile var. Bir görseniz ben yine aynı ben. Klonlanmış gibi... Onların şimdiki halleriyle uzaktan yakından alakaları yok.

YEŞİL’DEN BİR SÜRÜ İNSAN MEŞHUR OLDU

n Korhan Abay’ın yerini Cenk Eren aldı öyle mi?

N.D:
Korhan yaramaz biriydi, yerine Cenk’i aldık. Çünkü Cenk de yaramaz.

C.E: İşin kötüsü bana ikide bir de Korhan diyorlar. Korhan aşağı Korhan yukarı... Efendiliğimden hiç ses çıkaramıyorum. Çünkü bunlar benden daha kıdemli. Artık Korhan dediklerinde ‘Efendim’ diyerek fırlıyorum.

n Neden Korhan Abay da size katılmadı?

AP:
Korhan meşgul. Bir de uzun zamandır Cenk ile Nükhet birlikte çalışıyordu zaten. Ayrılmaları mümkün değildi.

n Uzun zamandır kimse kabare yapmıyordu. Eskimişti, unutulmuştu. Şimdi sizler ne ile ve nasıl kabare kavramını ayağa kaldıracaksınız?

N.D:
Kabare asla eskimez bence. Yapanı olmadığı için yapılmıyordu. Kabare çok emek istiyor. Güncel olmalısınız. Aktüaliteyi her gün takip etmelisiniz. Ve doğaçlama espri yapabilmelisiniz. Bu sebeple çok fazla insan böyle bir emek harcamaya yanaşmıyor. En son üç sene önce yine benim de içinde bulunduğum büyük bir grupla Efendy’de kabare yapmıştık. Onun dışında yapan yok. Bu yüzden Cenk’i de razı ettim. Ali’yi de yıllar sonra kandırdım. Seni yormayacağız, tiyatrolarına engel olmayacağız, dedim. Ve başladık.

A.P: Türkiye’de ilk kabare çalışmasını yapıp kabare denilen şeyi Türk halkının başına bela eden benim. Suç ortaklarım da Nükhet ve Korhan’dı. Üçümüz Gala Club’da çıktıktan sonra ben Yeşil Kabare’yi açtım. Yeşil güldürü ve müziğin başrolde olduğu bir mekandı. Oradan bir sürü insan şöhret oldu. Kimler geldi kimler geçti. Deniz Türkali, Uğur Yücel, Müjdat Gezen, Demet Akbağ, Rasim Öztekin, Huysuz Virjin, Sezen Aksu, Zeki Müren, İbrahim Tatlıses... Hatta bir gece Yıldız Kenter’i bile sahneye çıkarttık, şarkı söyledi. Seyirci olarak gelenleri de mutlaka sahneye çıkartırdık. İyi olurdu ama sahneye çıkanlardan hesap almazdık.

C.E: Ali’nin saydığı bütün bu isimler bizi arıyor. Aman siz ne yapıyorsunuz onunla çalışılır mı diyorlar.

YAPACAĞIMIN GARANTİSİ YOK

A.P: O soruya ben cevap vereyim. Ali ile çalışılmaz. Ben bile zor başa çıkıyorum herifle. Hem sonra ben kararsızlığımla tanınırım. Bugün bu fotoğrafları çektiriyorum, bu röportajı veriyorum diye 11 Şubat’ta kabareye başlayacağımın garantisini veremem. Her an her şey olabilir.

n Kabarenin adı ne?

A.P:
İsmi henüz belli değil. Adını siz koyun.

N.D: Meçhule giden kabare.

C.E: Aslında aklımızda bir isim var ama söylemeyiz. Olur da biz onu koymazsak başkaları hemen kapar.

n Kabarenin konusu nedir?

A.P:
Bu kabarede her şey bir kanepenin üzerinde geçiyor. Seyirci ‘Bu kanepenin üzerinde bu da yapılır mı’ diyecek. Bizden gördüğü kanepe egzersizlerini evde yapmak isteyecek. Herhalde İstanbul’daki sakatlanma vakaları artacak. Anlayacağınız bu şov bir aile şovu değil. 35 yaşın altındaki çocukları getirmek yasak.

n Bağlı kaldığınız bir metin var mı?

A.P:
Gazetelerde ne çıkıyorsa onu dilimize dolayacağız. İnsanlara insanların hikayelerini anlatacağız. Metin olmaz olur mu çocuğum. Biz metin yokmuş gibi davranırız ama Metin her zaman vardır. Bir de Nükhet’in yeni manitasının ismi Metin. Ama sen onu sormuyorsun değil mi?

n Nasıl şarkılar söyleyeceksiniz?

N.D:
Şarkılarımızın çoğu anlattığımız konularla bütünleşti. Günün sevilen şarkılarını da söyleyeceğiz.

C.E: Kılıktan kılığa gireceğiz, taklitler yapacağız.

n Kaç saat sürecek?

A.P:
Bizim keyfimize ve seyirciye bağlı. Seyircinin performansı iyiyse bol bol eğlendiririz ertesi sabah göndeririz. Öyle kız bakmaya gelmiş gibi otururlarsa iki saatte sepetleriz hepsini. Oraya gelenler bizi eğlendirecekler.

n Kostümlerinizi kim tasarladı?

A.P:
Christian Dior, Pierre Cardin ve Donna Karan arasında bir yarışma açtım. Ama hiçbirinin yaptıklarını beğenmedim. Benim Cenk ve Nükhet’den ne eksiğim var canım! Onlar Mahmutpaşa’dan ben Terkos Pasajı’ndan giyiniyorum. Bir de Türkiye’nin en önemli tasarımcılarından Gönül Paksoy benim için çok güzel bir pelerin dikti. İşte ona bayılıyorum.

N.D: Benim kıyafetlerimin bir kısmını Gülşah Saraçoğlu, bir kısmını ise Nur Yerlitaş dikti.

C.E: Valla bana kim neyi uygun görürse onu giyiyorum. Tercih hakkım yok.

A.P: Sen de bu ezik oğlan numarasına iyi alıştın ha.

C.E. Çatlayın halk beni daha çok sevecek.

n Neden Günay’da sahneye çıkıyorsunuz?

A.P:
Benim tiyatrom İş Sanat’ta. Her cuma tiyatrodan çıkıp, kabareye gideceğim. Yakın olduğu için Günay’ı seçtim.

C.E: Yalan söyleme, en yüksek parayı Günay verdiği için kabul ettin.

A.P: Günay ve en yüksek para ha? Öyle bir şey olduğu an tarihe geçerim.

Müzikalden daha heyecanlı

n Son günlerde müzikaller popüler oldu. Sizin kabare için ‘hadi’ demenizde onların etkisi var mı?

N.D:
Hayır. Biz zaten Cenk’le programımızı kabare gibi yapıyorduk. Biraz daha büyütmek istedik. Kabare ve müzikal çok farklı şeyler. Kabare seyirci ile birlikte yapılıyor. Ben zaten kabareye yatkın birisiyim. Hoşuma gidiyor.

A.P: Bence kabare müzikale oranla daha heyecanlı. Gösteri dünyasını minik bir sahnenin üzerine taşıyoruz. Zeten kabarenin Almancası Kleine Kunst’dur. Minik Sanat anlamına gelir. Kabarede izleyici çok eğlenir. Seyirci kabarede kahkaha atarak, müzik dinleyerek yaşama meydan okur. O yüzden böyle bir işin peşine takıldık. Bir de biz bu işi yapmaktan çok keyif alıyoruz.

n Şu an gösterimde olan müzikalleri izlediniz mi?

N.D:
Ne yazık ki çok yoğun çalıştığım için ikisine de gidemedim. Ama Cenk’le birlikte önümüzdeki haftaya bilet aldık ikisini de izleyeceğiz.

A.P: Şener Şen’inkini göremedim. Çok merak ediyorum. Ama Yıldızların Altında’yı gördüm. Çok beğendim, çok eğlendim.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle