GeriKelebek Bilkent Senfoni sezonu Sermet ile açıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bilkent Senfoni sezonu Sermet ile açıyor

Bilkent Senfoni sezonu Sermet ile açıyor
refid:3358516 ilişkili resim dosyası

Bilkent Senfoni Orkestrası (BSO), 2005-2006 Konser Sezonu’nu 15 Ekim Cumartesi günü açıyor.Müzik Direktörü Emil Tabakov’un yönetimindeki "Açılış Konseri"nin solisti, dünyaca ünlü piyanist Hüseyin Sermet olacak. Beethoven’ın "Op.58, Sol Majör 4. Piyano Konçertosu"nda Hüseyin Sermet’e eşlik edecek olan BSO, konserin ikinci yarısında Mahler’in büyük orkestra kadrolu, 80 dakikayı aşan, 5 bölümlü dev eseri "Mi minör 7. Senfoni"sini seslendirecek.

2002-2003 sezonundan bu yana Bilkent Senfoni Orkestrası’nın Müzik Direktörlüğü görevini sürdüren Emil Tabakov, tüm dünyada seçkin orkestralarla konserler veriyor. Sanatçı,  repertuvarında önemli bir yeri olan Mahler’in tüm senfonilerinin aynı zamanda CD kaydını da gerçekleştirdi. Besteci olarak da çalışmalarını sürdüren Tabakov’un "Bulgar Besteciler Birliği" tarafından ödüle layık görülmüş pek çok eseri bulunuyor.

Hüseyin Sermet, 1968 yılında "Olağanüstü Yetenekli Çocuklar" yasasından yararlanarak gittiği Paris Konservatuvarı’nda piyano, oda müziği, kontrpuan ve müzik analizi dallarından birincilik ödülleri ile mezun oldu. Santander, Jaen, Lili Boulanger, Ettore Pozoli ve Ravel yarışmaları gibi birçok uluslararası yarışmada ödüller kazandı. Kraliçe Elizabeth Yarışması’nda finale kalan Sermet dünyadaki bütün klasik müzik çevrelerinin dikkatlerini topladı.

Yorumculuğunun yanı sıra besteci kimliğiyle de tanınan Sermet’in "Rüya ve Kabus" adlı eserinin dünya prömiyeri Eylül 2001’de Tokyo Senfoni Orkestrası tarafından gerçekleştirildi. Avrupa’da birçok ülkede konserler veren Hüseyin Sermet turneye çıktığı ABD, Japonya ve Meksika’da Mstislav Rostropoviç, Yuri Bashmet, Maria-Joao Pires gibi sanatçılarla birlikte ve Lorin Maazel, Alain Lombard, Antal Dorati, Semyon Bychkov, Rafael Frühbeck de Burgos ve Emmanuel Krivine gibi şeflerin yönetiminde çaldı.

Avrupa’nın belli başlı konser salonlarının programlarında yer alan Sermet, CD kayıtları ile yurtdışında Diapason d’Or ve MIDEM Classical Award gibi birçok ödül kazandı. Sermet, 1988’de Boğaziçi Üniversitesi’nden ve 1998’de Marmara Üniversitesi’nden "Onursal Doktora"; 1991’de "Devlet Sanatçılığı" ünvanlarıyla onurlandırıldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle