Bilimkurgu öyküleri gerçek oldu artık hapla besleniyoruz

Sağlıksız, dengesiz, tek tip beslenme alışkanlığı ve günlük yaşamın olumsuz etkileri vücudumuza yeterince vitamin, mineral, protein almamızı engelliyor. İşte burada devreye beslenme destek ürünleri giriyor.

Öznur KAYMAK
30.09.2005 - 00:40 | Son Güncelleme :

Çoğunluğu hap şeklindeki bu yan besinler enginar, havuç, üzüm çekirdeği, ısırgan otu, gingseng gibi bitkilerin özünden üretiliyor. Vücuttaki mineral, vitamin, protein eksiğini takviye ediyor, ülserden, damar sertliğine kadar pek çok önemli hastalığın ortaya çıkma riskini azaltıyorlar. Unutkanlık ve kronik yorgunluk gibi gündelik hayatı zorlaştıran durumlarda da tavsiye ediliyor. Bitkisel ürünleri ilaçla karıştırmamak gerek. Çünkü hastalıkları tedavi edici özellikleri yok. Bitkilerden elde ediliyor ama ağırlıklı olarak kapsül ve tablette satılıyorlar. Yeterli beslenemediğini düşünen herkes için ürünler satan markaların sayısı artıyor. Hali hazırdaki yedi markaya, üç yeni besin destek ürünü markası daha eklenecek. Yılda 3 milyon dolarlık besin desteği ürünün satıldığı ülkemizde, en çok ilgiyi üzüm çekirdeği özü, balık yağı kapsülü ve enginar özü görüyor.

Vitamin, mineral, protein, bitkiler, bitkisel kaynaklı maddeler, amino asitler ve benzeri bileşenler ile bunların konsantresi veya özlerinden oluşan ürünlere beslenme destek ürünü deniyor. İçinde, bir ya da birden fazla besin öğesi bulunuyor. Hammadde olarak kullanılan bitkisel ürünler organik tarımla elde ediliyor. Hiçbir katkı maddesi içermiyorlar. Günlük alınacak doz belli ve çoğunlukla kapsül ve tablet şeklinde satılıyor. Ama yerli doğal ürünler mağazası Cemre’de, tüm bitkisel ürünleri doğal halleriyle de bulabiliyorsunuz.

Kapsül ve tablet halinde satıldıklarından ilaç zannediliyorlar. Oysa ki, beslenme destek ürünleri ilaç değil ve herhangi bir rahatsızlığı tedavi edici özelliği yok. Ülkemizde, 90’ların ortalarından itibaren beslenme destek ürünleri satılmaya başlandı. On yıllık bir geçmişi olan bu ürünlere artık daha çok ilgi gösteriyoruz. Büyüyen sektörde şimdi, yabancı ünlü markalar ve yerli üreticiler rekabet ediyorlar.

YENİ MARKALAR GELİYOR

Beslenme destek ürünleri tüm dünyada 46 milyar dolar büyüklüğünde bir pazara sahip. Ülkemizdeyse yılda 3 milyon dolarlık satış yapılıyor. GNC, Life Time ve Solgar, 1996’da ilk çıkan markalardı. Satışlar o yıldan bugüne, yüzde 25-30 oranında arttı.

Şu anda yedi farklı markanın ürünlerini bulmak mümkün. Üç yeni marka da yolda. Bu sektörün lider markaları GNC ve Solgar. Bunların dışında, Nutriway, Nutrimed, HerbaLife ve New Life ve Life Time var.

En çok İstanbul, Ankara gibi büyükşehirlerden rağbet görüyorlar. Ama markaların kendi şubeleri, eczaneler veya çeşitli satış noktaları yoluyla, beslenme destek ürünlerine birçok ilde ulaşılabiliyor. Rekabet önümüzdeki günlerde kızışacak, çünkü üç yeni marka daha geliyor. Pharma Nord şirketi önümüzdeki aylarda aynı isimle doğal ürünler serisi çıkaracak. Yerli ilaç üreticilerinden Taymed, kısa süre sonra Alman Lichtwer markasının ürünlerini, Vitamed de 21 St Century markalı kendi ürünlerini satışa çıkarmaya hazırlanıyor.

ARTIK DERNEKLERİ VAR

Beslenme Destek Ürünleri sektöründe hizmet veren bu 10 firma şimdi bir dernek altında buluştu. Dernek, merkezi Belçika Brüksel’de bulunan Uluslararası Beslenme Destek Ürünleri Dernekleri Birliği IADSA’nın Türkiye temsilcisi. BesDesDer adını alan derneğe, GNC’nin Türkiye Temsilcisi Eren Kale başkanlık ediyor. Yardımcısı ise, Solgar Türkiye temsilcisi Hüseyin Ütebay.

HANGİSİ NEYE İYİ GELİYOR?

Enginar özü: Kolesterol, karaciğer rahatsızlıkları ve aşırı alkol tüketiminin zararları.

Havuç özü: Cildi besliyor. Kanser riskini azalttığı söyleniyor. A vitamini eksiğini gideriyor.

Soya özü: Beyni besliyor. Zihin yorgunluğuna, unutkanlık sorununa karşı kullanılabilir. Hafızayı güçlendiriyor.

Gingseng: Cinsel uyarıcı özelliği var. Enerji veriyor.

Isırgan otu özü: Romatizmal rahatsızlıklara iyi geliyor.

Üzüm çekirdeği: Yapısında antioksidan bulunuyor. Bu sayede cildi koruyor, bağ dokusunu güçlendirdiği için cilde elastiki bir yapı kazandırıyor, damar sertliğinden, ülsere kadar pek çok hastalık riskini azaltıyor. Özellikle sigara içenler tarafından gırtlak kanseri riskine karşı kullanılması tavsiye ediliyor.

Balık yağı: İçindeki Omega 3 yağı beyni besliyor. Metabolizmayı hızlandırıyor.

GNC

200 farklı ürünü var

Amerikalı doğal vitamin, mineral ve bitkisel ürün üreticisi GNC, dünyada 46 ülkede ve 5 bin 700 noktada satılıyor. ABD’de iki bin çeşit ürünü var. Bizde 200 farklı beslenme destek ürünü ve doğal kozmetikleri bulunuyor. Doğal vitamin, mineral, bitkisel destekler, antioksidanlar, sporcu ve diyet ürünleriyle, nemlendirici, şampuan, deodorant ve jelleri var. Ülkemizde en çok kadınlarda kemik erimesini önlemeye yardımcı, sinir sistemini destekleyen Womens Ultra Mega ve erkeklerde prostat sağlığını koruyan Mega Men ilgi görüyor. İki ürün de, tablet halinde 64,95 YTL.

NUTRIWAY

Çiğnenebilir demir takviyesi

Amway ile Nutrilite’nin ortak beslenme destek ürünü markası Nutriway’in dokuz çeşidi var. Günlük kullanılan draje halindeki besin desteği, B, E, C vitamini, kalsiyum, magnezyum, karoten, çiğnenebilen demir takviyesi bulabilirsiniz.

SOLGAR

Eczanelerde bulabilirsiniz

Sarmısak, gingseng, ekinezya bitkisi tabletlerinden vitamin ve minerallere, arı peteği, balık yağı gibi özel besin takviyelerine kadar yüzlerce çeşit ürünü var. Tümü kapsüller halinde kullanıma sunuluyor. Eczanelerde bulabilirsiniz. Vitaminler 22-39, sarmısak yağı konsantresi 15, balık yağı 39 YTL.

LIFETIME

Bitkisel destek

Farmatek firmasının ürettiği LifeTime’da ısırgan otu özü, üzüm çekirdeği özü gibi bitkisel destekler ve vitaminler, magnezyum, kalsiyum gibi mineral desteği ürünler var. Kapsül halinde satılan ürünlerin fiyatları 29-63 YTL arasında.

HERBALIFE

Zayıflama ürünleriyle öne çıkıyor

Özellikle zayıflama ve kilo kontrolü ürünleriyle öne çıkıyor. Diyet yapanlar için hazırlanan kutu besini çok satıyor. Bu ürün enerjik hissetmenizi sağlıyor, bir öğün yerine geçiyor, günlük gerekli temel besinleri almanızı sağlıyor. İçinde vitamin, mineral, bitkiler, soya proteini, karbonhidrat ve lifler var. Bunun yanında HerbaLife’da, vitamin, mineral ve faydalı bitkilerin tabletleri, protein ve bitkisel lif tabletleri bulunabilir. Bitkisel konsantre toz ise, günlük kafein tüketimini azaltan bir içecek. Diyet yapanlara yönelik ürünlerinin fiyatı 23 YTL’den başlıyor.

NUTRIMED

Üç farklı marka

Üç farklı markanın ürünlerini satıyor. Bebek, çocuk ve hamile kadınlar için Danimarkalı Ferrosan’dan Multi Tabs markalı beslenme destek ürünleri var. Yaş gruplarına özel formüle sahip ürünler, tüm eczanelerde bulunabilir. Multi-tabs ACD-drops’un (0-1 yaş için) fiyatı 14 YTL. NutriMed de bebek, çocuk ve hamile kadınlar için özel mineral içeren besin takviyelerinden oluşan bir ürün serisi. Ferrosan’ın yerli versiyonu diyebiliriz. Suda çözülen çinko, magnezyum gibi mineral tabletleri var. Zinc Nutrimed 9.11, Magnesium Nutrimed 9.18 YTL. Nutrifarma’nın, Amerikalı Biosan’dan ithal ettiği MegaFood isimli ürünü de bulunuyor. Mega Food’un Omega 3 içeren balık yağı kapsüllerinin fiyatı 25 YTL.

NEW LIFE

Regl sancılarına iyi geliyor

İngiliz New Life’ı ülkemize Sifar ilaçları getiriyor. New Life’ın şimdilik altı farklı ürünü var. Bunlar enginar, havuç, ısırgan otu özü, Evening Primrose, soya lesitin ve gingseng ile lesitin karışımı G5. Regl sancılarından hafızayı güçlendirmeye, vücut direncini artırmaya kadar farklı ihtiyaçlar için kullanılan ürünler. Eczanelerde bulabilirsiniz. Balık yağı kapsülü 45, havuç yağı kapsülü 19.50, enginar özü 29.50 YTL.

Ramazanda iştahınızı kontrol edebilirsiniz

Bitkisel katkı hapları markası Hoodia Plus ülkemize yeni geldi. Şişmanlığa, selülite, yaşlılığa karşı geliştirilmiş özel ürünleri var. Green Plus ve GrapeFruit Plus haplarının iştahı kesme, yağ yakmayı hızlandırma, sindirimi düzenleme özellikleri bulunuyor. İştahı kontrol altına alan Green Plus, ramazanda oruç tutmaya yardımcı olarak da kullanılabilir.Fiyatı 36.50 YTL.

Beslenme Uzmanı Hacer KAYA: Vücuttaki eksiğe yönelik kullanılmalı

Beslenme destek ürünleri vücuttaki bir eksikliğe yönelik olarak kullanılmalı. Mesela gereğinden çok havuç özü tüketilirse, çok miktarda alınacak A vitaminine vücut tepki verebilir. Diyet yapan, demir ve vitamin eksiği olan kişilerde besin destek ürünlerinin kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Bu ürünler de beslenme uzmanlarına danışılarak kullanılmalı. Ben daha çok vitamin haplarını öneriyorum. Ama kapsülle beslenmeye doğru gidilmesi de söz konusu olamaz. Hapla, meyvenin içindeki vitamini alabilirsiniz. Ama meyve sadece vitamin değil, su ve posa da içeriyor. Bunlar da vücut için gerekli. Dolayısıyla doğal beslenme ürünlerine de ihtiyaç var. Kullanım giderek artıyor, en çok da üzüm çekirdeği ve balık yağı tüketiliyor.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNANLAR

  Koç Burcu
  21 Mart - 20 Nisan

  Kişisel farkındalığınızı arttıracak, bilgi kazanmanızı sağlayacak, ama bu esnada bütçenize çok fazla zarar vermeyecek şeyler planlamalısınız. Tüm...Koç Burcu - Bugün

  Boğa Burcu
  21 Nisan - 20 Mayıs

  Başarınızı diğerleriyle de kutlayabilirsiniz. Bilgi toplamalı, bilgilerin gerçekliğinden emin olmalı ve başladığınız işleri bitirmelisiniz. Fark yaratmak istiyorsanız,...Boğa Burcu - Bugün

  İkizler Burcu
  21 Mayıs - 20 Haziran

  Evinizde ve özel ilişkilerinizde yapacağınız değişiklikler duygusal anlamda istikararı sağlayabilir. İş birliğine açık olmanız durumunda, evinizi veya yaşadığınız yeri...İkizler Burcu - Bugün

  Yengeç Burcu
  21 Haziran - 22 Temmuz

  Önemli detayları atlamadığınızdan emin olun. İstediğinizi açık açık ortaya koymak işe yarar çözümler üretmenizde size yardım edebilir....Yengeç Burcu - Bugün

  Aslan Burcu
  23 Temmuz - 23 Ağustos

  Duygusal anlamda motive bir gündesiniz. Yanlış nedenlere dayalı değişiklikler yapmak doğru olmayabilir. Olayları doğru değerlendirmeli, daha alçak...Aslan Burcu - Bugün

  Başak Burcu
  24 Ağustos - 23 Eylül

  Sahip olduğunuzdan daha fazla paranız varmış hissine kapılmayın ve aşırı harcamalardan kaçının. Sizi motive eden kişilerle görüşebileceğiniz bir hafta...Başak Burcu - Bugün

  Terazi Burcu
  24 Eylül - 23 Ekim

  Bu hafta sonu, önemli kişisel değişiklikler yapmanız durumunda kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Sizi bekleyen güzel bir gelecek varken lüzumsuz...Terazi Burcu - Bugün

  Akrep Burcu
  24 Ekim - 22 Kasım

  Dış etkilere bağlı duygusal durumlarla uğraşabileceğiniz bir hafta sonundasınız. Bazı kişilerin yapacağı son dakika değişiklikleri sizi asıl uğraşmanız gereken işlerden...Akrep Burcu - Bugün

  Yay Burcu
  23 Kasım - 21 Aralık

  Duyduğunuz her şeye inanmamalısınız. Belli anlaşmalar yapmadan ya da bazı sözler vermeden önce, kendi araştırmanızı bizzat yapmanızda fayda var. Bu hafta sonu, elinize...Yay Burcu - Bugün

  Oğlak Burcu
  22 Aralık - 20 Ocak

  Endişelerinizi dile getirerek olaylara netlik kazandırabilir ve doğru kararlar alabilirsiniz. Eviniz ve ailenizle bağlantılı konularla ilgilenirken daha sorumlu davranmalısınız....Oğlak Burcu - Bugün

  Kova Burcu
  21 Ocak - 18 Şubat

  Çok fazla bilgi paylaşımı size ters şekilde geri dönebilir ve size bazı bedeller ödetebilir. Bu hafta sonu, sevdiğiniz kişilerle ilişkilerinizi...Kova Burcu - Bugün

  Balık Burcu
  19 Şubat - 20 Mart

  Bu hafta sonu, bazı işleri ele alış veya uygulayış biçiminizi ya da bilgi edinme ev haber alma yöntemlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi...Balık Burcu - Bugün