GeriKelebek Beyoğlu Yakası
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Beyoğlu Yakası

Beyoğlu Yakası
refid:19623538 ilişkili resim dosyası

Gülse Birsel’in senaryosunu yazdığı ‘Yalan Dünya’ 13 Ocak’ta Kanal D’de başlıyor. Senaryosu Cihangir ve Taksim’de geçen dizi için Alibeyköy’e devasa bir set kuruldu. Bu semtlerin en göze çarpan noktaları buraya sıfırdan inşa edildi. Dizinin yönetmeni ve oyuncularıyla yeni setlerinde buluştuk.

Yalan olmayan bir dünya yok sanırım

YÖNETMEN JALE ATABEY ÖZBERK

- Yalan Dünya neyi anlatıyor?
- Cihangir’de iki farklı kutuptaki ailenin yan yana yaşamak zorunda kalması ve çelişkilerden kaynaklanan komiklikleri.

- Sizce bu sektör gerçekten yalan mı?
- Yalan olmayan bir dünya yok sanırım. Ama bu kötü anlamda değil. Örneğin ilişkiler öyle değil, her yerdeki gibi burada da güzel dostluklar kuruluyor.

- Gülse Birsel’le daha önce ‘Avrupa Yakası’nda da çalıştınız. O dizide Nişantaşı, bu dizide Cihangir var. Sizce iki semt arasında nasıl farklar var?
- İkisi de aslında bana yabancı, ben Kadıköy’de yaşıyorum.

- Yeni bir Avrupa Yakası mı sorusu geliyor akla...
- Avrupa Yakası benim için özel. Ama bu iş daha güzel olacak gibi.

-  Dizide neler ön planda?
- Oyunculuklar ve senaryo... Biz gerçeğe yakın bir şeyler yapmak istedik. Bu yüzden bir şeylerin ön plana çıkmayacak kadar doğal olup kaybolması doğru geliyor.

- Sette sizin kurduğunuz bir Emek Sineması var. Eğer yıkılırsa dizide de yıkılır mı?
- Hayır bizimki simgesel şekilde devam eder.

Beyoğlu Yakası

PERDEYİ ÇEK ARKASI BOĞAZ

‘Yalan Dünya’ için Alibeyköy’e Cihangir ve Taksim yeniden kuruldu. Yaratılan Cihangir Sokağı’nda eskici, apartman girişleri ve karakterlerin çalıştığı inşaat dükkanı var. Setin bu bölümünde bütün karakterleri buluşturan ‘Yalan Kahvesi’ ön plana çıkıyor. Karakterlerin yaşadığı ‘Dünya Apartmanı’nın girişi de bu sokakta. Buraya ortak teraslı iki ev inşaa edildi. Terasa çıkıp balkonun arkasındaki büyük perdeleri çektiğinizde arkanız bir anda Boğaz manzarası oluyor. Dışarıda bir İstiklal Caddesi var. Bu cadde üzerinde Emek Sineması, dükkanlar, banka, tramvay rayları ve Beyoğlu Çikolatacısı mevcut. Bir de bordo rengi pavyonları var. Bu mekanların dört ana sponsoru Tepe Home, Teka Ankastre, Alaman Duvar Kağıdı ve Filyos Ateş Tuğlaları.

Çapkın olmak istedim ama olamadım

SARP APAK

- Canlandırdığınız Emir nasıl bir adam?
- Kızlarla konuşurken maskesini takıyor, kendini çok seviyor, kız gibi güzelliğine düşkün ama gay değil. Yalnız.

- Siz de Cihangir’e takılan oyunculardan mısınız?
- Cihangir stratejik olarak bana uzak. Sadece AKM’ye yakın olduğu için ve servisler oradan kalktığı için bizim sektörün yerleştiği bir yer. Sonrasında oraya anlamlar yüklendi. Dizide Cihangir asla dalga geçtiğimiz bir yer değil. Orada yaşayan insanlar var ve artık oyunculuk sektöründen isimlerle yaşamaya alıştılar.

- Dünya gerçekten yalan mı?
- Genel olarak bizim sektöre bakışın tanımı bu. Dünya benim için hiç yalan dünya olmadı.

- Ünlü olduktan sonra dostluklarınızda yalanlarla karşılaştınız mı?
- En büyük şansım sağlam dostluklarımdan gol yememek oldu. Ama bir ortama girdiğimde “Canım” diyenlerin benden daha popüler biri mekana girince beni unuttuklarını da gördüm. Ülkemizde çok ünlü merakı var.

- Aşklarda yalanlar var mı?
- Aşkta değil ama ilişkilerde yaşadım. Şöhret dedektörü kızlar var. Sizi radyasyonölçer gibi ölçüp, şöhretinize bakıyorlar.

-  Şöhreti kullanıp istediğiniz kızları elde ettiğiniz oldu mu?
- Şöhretimi kullandığım olmuştur ama hiçbir zaman ona güvenmedim. Şöhretseniz göz teması kurmanız kolay. Ama sonrası yine size kalıyor.

- Şimdi aşk var mı?
- Düzenli bir ilişkim var. Babam Adanalı, annem Antakyalı, ben Diyarbakır’da doğmuşum herhalde kanımdan gelen bir şekilde sahipleniciyim. Çapkın olmak istedim ama olamadım.

Her tarafım gerçek gözlerim yalan

HASİBE EREN

- Bu projede sizi cezbeden ne oldu?
- Yazarı, yönetmeni, oyuncu kadrosu, kamera arkası ekibi, daha da iddialı konuşayım: Çok seyredilecek olması! (Gülüyor.) Abartıyorum tabii. Gülse bana “Ekipte olur musun?” dediğinde bunların hiçbiri henüz belli değildi.

- Nasıl bir karakteri canlandırıyorsunuz?
- Televizyonda hiç eğitimli, çalışan bir kadını oynamadım. Bu karakter de eğitimsiz, mesleği yok, evlendirilmek üzere yetiştirilmiş. ‘Çevre ne düşünür’ü önemseyen, alaturka bir tip. Ama elbette ayrıldığı yerler de var: Gülistan hepsinden daha çok gösteriş seviyor, sonradan görme, maddiyat ilişki kurma biçimini belirliyor. Söylediği ve yaptığı birbirini tutmayan tatlı sahtekarlardan.

- Sizce dünya yalan mı?
- Herkesin bir yalan dünyası var. Nasıl algılamak isterseniz. Bakın kurgu bir iş yapıyoruz. Bir mahalle, insanlar, hayatlar, yalan dünyalar kurgulanıyor içine girip oynuyoruz. İnsanlar izleyip o dünyaya gülüyor. Her şey kurgu. En saf, en yalansız kurulan ilişki bir çocuğun kurduğu ilişkidir herhalde.

- Sizin yalan olan taraflarınız var mıdır?
- Fiziken soruyor gibisin (gülüyor).

- Öyle sormuş olayım...
- Yok her tarafım gerçek. Bir tek gözlük takıyordum lazerle çizdirdim, gözlerim yalan.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle