Beyoğlu’na geri dönen Safran, artık öğlenleri de açık

Ne yalan söyleyeyim ben Altan’ın (A. Altan Yağcı) bu yeni yerini Liman Lokantası’ndan daha çok seviyorum. Safran’ın macerasını biliyorsunuz: İlk başta İstiklal Caddesi Balo Sokak’ta bir Altan-Ceylan ortaklığı olarak doğdu. Sonra Altan burada uzun süre tek başına devam etti, bu arada mekan da patladı, Beyoğlu’nun en popüler barlarının başına yerleşti.

Savaş ÖZBEY
04.03.2005 - 01:00 | Son Güncelleme :

2002 yazında Altan ani bir kararla pılıyı pırtıyı topladı, Reina’da yazlık açtı. Burası da çok başarılı oldu, o yaz Reina’nın en beğenilen mekanıydı. Yaz bitince Altan, Celal Çapa ile birlikte Karaköy-Liman Lokantası’na geçti.

Ben oraya bir türlü ısınamamıştım. Kapıda soruyorsunuz içerde kaç kişi var diye, 200 kişi diyorlar. İçeri giriyorsunuz, mekan o kadar büyük ki, sanki koca bir gazinoda tek başınıza dans ediyor gibi oluyorsunuz. İyi ki Altan Liman sevdasından vazgeçti. Üzerine hayal kırıklığına uğratan bir Bodrum macerasından sonra Safran bu kış nihayet Beyoğlu’na geri döndü.

Bence bu hali süper! Bütün ecnebi misafirlerimi göğsümü gere gere götürebildiğim bir yer: İyi yemek var, düz ayak, bakımlı, geniş ama samimi ve özel. Duvarlardaki 150 senelik orijinal çiniler modern ışıklandırmayla göze daha da özel geliyor.

ALTAN, TENCERE YEMEĞİ VERECEK

Neyse, ben olanı biteni bırakıp Safran’la ilgili son dakika haberine geleyim: Altan bu pazartesiden itibaren Safran’da öğle yemeklerine başlıyor. Önden gittim yemekleri denedim, çünkü akşam mönüsünden farklı bir hazırlık yapmış. Mönü günlük olarak değişecek. Ama el yapımı mantı ve mısır ekmeği sabit. Her gün iki çeşit sebze çorbası olacak. Tencere yemeği, fırın yemeği ve et yemeği de var. Benim şansıma incik çıktı. İki çeşit zeytinyağlı, taze meyve suları ve her gün kestane tatlısı olacak. Yemeklerde Ayvalık’tan gelen zeytinyağı, organik yumurta kullanıyorlar, kızartma yasak. Öğle servisi 12.00-15.00 arası, pazarları kapalı. Peki fiyat ne kadar? Sıkı durun: Kişibaşı 15-18 milyon lira. İçki hariç tabii. Safran’da bir bira 8 milyon lira. Sordum, beklemeyi göze alana (35 dakika sürüyor) öğlen de çikolata sufle yapacaklar. Yapsınlar yapsınlar da, benim kafamı başka şey kurcalıyor: Acaba öğle yemeklerinde gazeteden (İkitelli) Safran’a servis koyarlar mı?

Karaoke devlet gözetiminde!

Bazı illetler bazı milletlerle anılır. Mesela ben ne zaman paraya sıkışsam, Lidyalıları kalayla anarım. Ne var yani? Okan Bayülgen de uzun süre Serdar Ortaç’tan Japonları sorumlu tuttu. Ama madem konu Japonlardan açıldı, ben daha büyük bir tehlikeye dikkat çekmek istiyorum: Karaoke!

Amerikan emperyalizminin sineması varsa bence Japonların da Karaoke’si var. Üstelik hiç hissettirmeden her geçen gün mevzi kazanıyorlar. İstanbul Life’ın geçen ayki sayısında okumuşsunuzdur: Karaoke barlarında kıyamet kopuyor, rezervasyonsuz giremiyorsunuz bile! İstanbul alttan alttan teslim oluyor, devlet büyükleri uyuyor.

Ben tam bunları düşünürken bir kalenin daha düştüğü haberi geldi: Beyoğlu’ndaki Asmalı Ziya da perşembe akşamları karaokeye başlamış, özel bir etkinlik yoksa pazartesi, salı ve çarşamba da varmış. Gittim, yerinde gördüm:

Karaoke Japonca’da boş orkestra demek. Bu iş için mekanın uygun yerlerine ekranlar kuruluyor. Söylemek istediğiniz şarkının sözleri bu ekrana yansıtılıyor, sözlerin neresini okumanız gerektiği farklı renklerle belirtiliyor. Yerli ve yabancı repertuvarlar var. İster tek, ister grup halinde söyleyebiliyorsunuz. Ama çoğunlukla bütün bar size eşlik ediyor. Ben söylemedim tabii, Panter Emel’e sözüm var, yüksek sesle şarkı söylemiyorum. Ama yanımda Cenkhan’ı götürdüm. Cenkhan’ı Reina’dan hatırlarsınız, muhteşem oryantal yapar. Meğer sesi de güzelmiş, iyi ki götürmüşüm. Aldı mikrofonu eline arabesk sevdiği için Müslüm Baba’dan ‘Tanrı istemezse’yi patlattı. Nerenin olduğu mühim değil, Asmalı’da bir de emniyet müdürü var o akşam. Adamcağız nereden düştüm buraya diye bakıyor. Zenne kılıklı bir adam (Cengo) masasına eğilip ‘Senin için Cenkhan, Cenkhaaaan ölüyooor’ diye söyledikçe adamcağız renkten renge, biz de gülmekten masaların altına giriyoruz. Neyse ama yine de hoşuma gitti: Ben bu karaoke davası sahipsiz sanırken, meğer emniyet işi üst düzeyde takip ediyormuş. Yani zinde güçler takipte, siz gönül rahatlığıyla gidip eğlenebilirsiniz.

ŞEHİRDE KARAOKE

n Onİstanbul: Teşvikiye (212) 26 13 11

n Mido Restoran: Maslak (212) 286 05 15

n Soho Lounge: Beyoğlu (212) 245 77 82

n Seoul Restoran: Sultanahmet (212) 458 06 21

n Asmalı Ziya: Asmalımescit (212) 243 76 78

Kahve falcılarını teftişe çıktım

Baktım belediye çalışmıyor, dedim olacak gibi değil, bari bu kahve falı işini bir takibe alayım. Haftaiçi kahve falı bakılan mekanları teftişe çıktım. Bakalım iyi bakabiliyorlar mı, söyledikleri tutuyor mu? Birinin dediğine, öbürü ne diyor? Aslında benim tezim, üç yerde fal baktırıp bunların birbirini tutmadığını göstermekti ama dumur oldum. Üçü de öyle benzer şeyler söylediler ki! Tek sorun kahve sevmeyen biri olarak üst üste üç şekerli Türk kahvesi içince biraz kafein yüklemesi oldum. Ama olsun, vazife mazeret kabul etmez!

İlk durağım İstiklal Caddesi Ayhan Işık Sokak’taki (Yeşilçam Sokak’ın karşısı olur) Cafemsi. Müşterisiyle, çalışanıyla tipik üniversiteli mekanı. Çay 1, Türk kahvesi 5 lira. Ama sırf fal baktırmak için orta yaşlı hanımlar da geliyor. Günde 60-70 kişi fal baktırıyormuş. Falların süresi 5 dakikadan yarım saate kadar çıkıyor. Kahve için aldıkları beş milyondan başka hiçbir ücret talep etmediler.

YURTDIŞINA GİDİYORUM

Benim falcım Murat. 24 yaşında, spor akademisinde master yapıyor. Ailesi fal baktığını bilmediği için Murat’ın fotoğrafını arkadan yayınlıyorum:

‘Arabayla ilgili bir projen var, yaz sonu ya metalik gri ya da beyaz bir araban oluyor (nihayet). Ailede göğüs kısmında rahatsızlık olan bir hanım var. Bunu dert etmeyin çözülüyor (hadi gene yırttın anne). Sen bir yatırım yapıyorsun, böyle tek tip evlerin olduğu bir yerden mülk alıyorsun (gel mortgage geeel). Bir yıl zarfında içinde bolca i harfi olan bir Avrupa ülkesine gidiyorsun. Bir ay içinde bir Kova burcu ile tanışacaksın, güzel bir şeyler yaşayacaksın. İsminde k, a, s ve r harfleri var (hadi bakalım).’

GAZETEYİ BIRAKIYORUM

İkinci durağım yine aynı sokaktaki Siyu Kafe-bar. Burası biraz daha rocker bir mekan, haftasonları canlı müzik var. Falıma Aykut adında bir arkadaş bakıyor, 32-33 yaşlarında. Bira 3, Türk kahvesi 5 lira. Fal için ekstra ücret istemediler. Aykut biraz tuhaf biri. Başlamadan önce, ellerinize enerji veriyor, alıyor, üfle diyor, kokla diyor, vs..: ‘Bir aracıyla yurtdışına gidiyorsun. Dönüp kendi işini kuruyorsun. İdeal ve hedeflerinden sapacaksın çünkü koşullar seni zorlayacak. 31 yaşında birinin hayatını kurtaracaksın. Bu kişi senin evleneceğin insan olacak (Alkış!). 37 yaşında evlenmiş olacaksın. Bir kız ve bir oğlun olacak (Öleceğim zamanı söylemesini istemedim, böyle daha heyecanlı). Para sorunun uzun süre çözülmüyor, çünkü tutmayı bilmiyorsun. Ama korkma şanslı bir insansın, daha doğrusu kendi şansını kendin yaratıyorsun.’

KİM BU KOVA, ÇIKSIN ORTAYA!

Son durağım ise meşhur Melekler Kahvesi. Burası biraz daha fabrikasyon bir yer. Kahve içip sıra bekliyorsunuz. Ama beklediğime değdi: Falıma bakan Derya isminde çok hoş bir hanım. İnsanın kaderini ellerine bırakacağı cinsten. Avcunun içinde devamlı birbirine sürttüğü fincan ve altlığa bakarak sıralıyor: ‘2004 güvensizlikler yılı olmuş senin için. Kız kardeşin var mı? (var). Bu kişiyle ilgili tatlı bir koşuşturma görüyorum (Sevgili Öykü’cük dünyaya hoşgeldin). Nisan’da bir seçim yapmak zorunda kalacaksın, eskiden tanıdığın kıvırcık saçlı biri ile Kova burcu bir kadın arasında (kim bu Kova bütün fallarda çıkıyor?). Orta boylu, tombul bir hanımın bir rahatsızlığı var, endişelenme halloluyor (anne artık fallarımdan çıkar mısın?).’

Adı geçen yerlerin telefonları: Cafemsi (212) 249 13 60, Siyu 249 42 67, Melekler Kahvesi 251 31 01

HALK MÜZİĞİ SEVENLERE

Arif Sağ İş Sanat’ta

Halk müziğinin yaşayan en önemli ustalarından Arif Sağ, yeni albümü ‘Davullar Çalınırken’in ilk Türkiye konserini Köln Filarmoni Salonu’ndan sonra İş Sanat’ta veriyor. Konser bu akşam saat 20.00’de. Saat 18.00’de ise sanatçı sevenleri için kitap ve CD’sini imzalayacak. Biletler: 25-20 YTL (+Biletix). Tel: (212) 316 10 83

KLASİK SEVENLERE

Macar saraylarından

Cem Mansur yönetimindeki Akbank Oda Orkestrası, genç Macar çellocu Adrian Brendel’e eşlik ediyor. Konserde, Haydn ve Ligeti çalınacak. Haydn, Veda senfonisi adlı eserini, orkestra çalışanlarının ‘Ne olur izne çıkalım’ şeklindeki taleplerini patronları Macar Esterhazy Prensi’ne iletmek için yazmış. 9 Mart’ta Kadıköy Halk Eğitim Merkezi, 10 Mart’ta CRR Konser Salonu’nda. Tel: 0212-252 35 00.

NOSTALJİ SEVENLERE

Balıklar Babylon’da

Babylon bu pazartesi akşamı Asmalımescit Çevre ve Kültür Derneği (AÇEK) yararına özel bir parti düzenliyor: Balıklar Partisi. Mart ayı dolayısıyla bu parti balık burcundan olanlar için. DJ Murat Beşer gece boyunca 60’lardan günümüze kadar unutulmayan şarkıları çalacak. Parti saat 21.00’de. Giriş 10 YTL. Tel: (212) 292 73 68

Palyonça Parti Evi

Levent’te bir palyaço evi kuruldu. Doğum günleri, kutlamalar, partiler için hizmet veriyorlar. Yaş gününde evi batırmak yerine alın çocuğa bir pasta arkadaşlarına da dağıtın buranın yaptırdığı özel davetiyeleri, rahat edin. 2 saatlik bir doğum günü için 350 lira ödeniyor. Animatörler, oyunlar, yüz boyama derken çocuklar kendilerinden geçiyorlar. İsteyene ev servisleri de var. Tel (212) 268 60 28 (www.palyaco.com)

Baklavayı halka açın!

Baklava ve tatlı üreticileri diye bir dernek var. Güllüoğlu filan, bütün iyi markalar bu oluşumun içinde. Üç yıldır kendi aralarında Altın Oklava yarışması yapıyorlar, en iyi baklava ustalarını seçiyorlar. Bu yılki yarışma Şubat’ın 27’sinde The Marmara Oteli’ndeydi. Beni de çağırdılar, gitmedim. Ne gidecem! Beş yıldızlı otelde baklava yarışması mı olur? Bu işi halka açın beyler. Açık havada yapın, hatta baklava festivaline dönüşsün. Televizyonlar, kameralar gelsin, izdiham olsun, yurtdışında falan yayınlansın. Hem baklava, hem Türkiye tanıtılsın. Dağıtacağınız altı üstü birkaç tepsi baklava. Benden söylemesi...

Milli davulcu Etiler Karafaki Türk’te

Etiler’in sayılı meyhanelerinden Karafaki Türk’te cumaları yeni bir program başlıyor. Özal’ların ex damadı Asım Ekren ve grubu Türkçe sözlü müziğin öncülerinden Ediz Onay’la çıkıyor. Asım Ekrem bilindiği üzere iyi bir damatlık geçirmedi, Allah sonunu benzetmesin, ben onu hep Prenses Diana’ya benzetirim. Ama adamın davulculuğu için ‘gerçekten iyi’ denir. Denemekte fayda var, limitsiz içkili fiks mönü 75 yeni lira. Tel: (212) 269 15 51

Ata Demirer’in albümü 7 Mart’ta çıkıyor

Ata Demirer’in arabeski ti’ye alarak hazırladığı makara adlı albümü bu pazartesi çıkıyor. İçinde 16 şarkı var. Ben ‘Kontör At Sevgilim’ adlı eserin klip arkalarını seyrettim. Süper, kaçırmayın! Fikir versin diye diğer şarkılar: Araknofobia, Müslüm Baba Belgeseli, Dana Dana (Tarkan’ın Kuzu Kuzu’su), Kenya Bozlağı.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNANLAR

  Koç Burcu
  21 Mart - 20 Nisan

  Kişisel farkındalığınızı arttıracak, bilgi kazanmanızı sağlayacak, ama bu esnada bütçenize çok fazla zarar vermeyecek şeyler planlamalısınız. Tüm...Koç Burcu - Bugün

  Boğa Burcu
  21 Nisan - 20 Mayıs

  Başarınızı diğerleriyle de kutlayabilirsiniz. Bilgi toplamalı, bilgilerin gerçekliğinden emin olmalı ve başladığınız işleri bitirmelisiniz. Fark yaratmak istiyorsanız,...Boğa Burcu - Bugün

  İkizler Burcu
  21 Mayıs - 20 Haziran

  Evinizde ve özel ilişkilerinizde yapacağınız değişiklikler duygusal anlamda istikararı sağlayabilir. İş birliğine açık olmanız durumunda, evinizi veya yaşadığınız yeri...İkizler Burcu - Bugün

  Yengeç Burcu
  21 Haziran - 22 Temmuz

  Önemli detayları atlamadığınızdan emin olun. İstediğinizi açık açık ortaya koymak işe yarar çözümler üretmenizde size yardım edebilir....Yengeç Burcu - Bugün

  Aslan Burcu
  23 Temmuz - 23 Ağustos

  Duygusal anlamda motive bir gündesiniz. Yanlış nedenlere dayalı değişiklikler yapmak doğru olmayabilir. Olayları doğru değerlendirmeli, daha alçak...Aslan Burcu - Bugün

  Başak Burcu
  24 Ağustos - 23 Eylül

  Sahip olduğunuzdan daha fazla paranız varmış hissine kapılmayın ve aşırı harcamalardan kaçının. Sizi motive eden kişilerle görüşebileceğiniz bir hafta...Başak Burcu - Bugün

  Terazi Burcu
  24 Eylül - 23 Ekim

  Bu hafta sonu, önemli kişisel değişiklikler yapmanız durumunda kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Sizi bekleyen güzel bir gelecek varken lüzumsuz...Terazi Burcu - Bugün

  Akrep Burcu
  24 Ekim - 22 Kasım

  Dış etkilere bağlı duygusal durumlarla uğraşabileceğiniz bir hafta sonundasınız. Bazı kişilerin yapacağı son dakika değişiklikleri sizi asıl uğraşmanız gereken işlerden...Akrep Burcu - Bugün

  Yay Burcu
  23 Kasım - 21 Aralık

  Duyduğunuz her şeye inanmamalısınız. Belli anlaşmalar yapmadan ya da bazı sözler vermeden önce, kendi araştırmanızı bizzat yapmanızda fayda var. Bu hafta sonu, elinize...Yay Burcu - Bugün

  Oğlak Burcu
  22 Aralık - 20 Ocak

  Endişelerinizi dile getirerek olaylara netlik kazandırabilir ve doğru kararlar alabilirsiniz. Eviniz ve ailenizle bağlantılı konularla ilgilenirken daha sorumlu davranmalısınız....Oğlak Burcu - Bugün

  Kova Burcu
  21 Ocak - 18 Şubat

  Çok fazla bilgi paylaşımı size ters şekilde geri dönebilir ve size bazı bedeller ödetebilir. Bu hafta sonu, sevdiğiniz kişilerle ilişkilerinizi...Kova Burcu - Bugün

  Balık Burcu
  19 Şubat - 20 Mart

  Bu hafta sonu, bazı işleri ele alış veya uygulayış biçiminizi ya da bilgi edinme ev haber alma yöntemlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi...Balık Burcu - Bugün