GeriKelebek Beste tuzaklar içinde
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Beste tuzaklar içinde

Kayahan, kendine özgü ilkeleri olan Türk pop müziğinin gerçek ‘‘Büyük Usta’’larından biri. Kimilerine göre kendini beğenmiş, mağrur, hatta ukala bulabilir. Kayahan terbiyesizlik ya pmaz, ama karşısındakinin kim olduğuna aldırmadan pat diye konuşur. Hiçbir zaman sözünü esirgemez, çünkü söyleyecek çok şeyi vardır. Kayahan'la bir yıldır kendini kapattığı Birkent'teki ‘‘ininde’’ bir akşamdan bir sabaha kadar konuştuk. Evinin ve gönlünün kapılarını ardına kadar ilk kez Hürriyet okurları için açtı.

Önümüzdeki hafta piyasaya çıkacak olan ‘‘Bene Azat Et’’ albümü onu çok yormuştu. Her gün 16 saate çalışıyordu. Değil sokağa çıkmak, televizyonu bile açmıyordu bu çılgın adam. Ama en büyük Beste'sinin onu çok üzmekte olduğunu gördüm. Deniz mahsülleriyle süslü yer sofrasından, sabaha karşı beni kapıdan yolcu edene kadar dilinden o Beste hiç düşmedi. Gelin, ‘‘Büyük Usta’’nın büyük röportaj dizisine, canını verircesine sevdiği Beste'sinden başlayalım.

- Yeni albümümdeki bir şarkının sözleri şöyle: ‘‘Yandı yandı bağrım yandı / Muradımı seller aldı / Seçemedim tuzakları / Göremedim uzakları / Kırmadığım dostum mu kaldı / Vermediğim bir canım kaldı.’’ İşte Beste şarkı yazsaydı bence böyle yazmalıydı. Beste, hálá tuzakların içinde, belki yavaş yavaş anlıyor. Bir sene önce beni bile kırdı. Şu an başka bir hayatım var ama, pek çok evli adamdan çok daha fazla onun annesiyle ilgiliyim.

BESTE'NİN HATALARI

Beste'nin hamileliği de, doğum yapması da olay olmuştu.

- Yener ağabey, eskiden beraber olduğu çocuk, Beste hakkında abuk sabuk şeyler söylüyor. O evliliği ben sonuna kadar destekledim. Günün şartları zor diyerek her şeylerini verdim. Ama evlilikleri yürümedi, Allah'ın dediği oldu. Delikanlı boşanmak için avukat parasını da istedi, verdim, o paraları sildim. Ama elden aldığı birtakım borçlar var, onları zamanı geldiğinde alacağım. Beste aralık ayında boşandı, bebeği de 12 Ekim 1998'de doğdu. Beste, evliliği sırasında başkasından hamile kalacak kadar şerefsiz bir çocuk olmamıştır. Bunu ona yakıştıranlar karşısında beni bulur. Aksi olsaydı, bebeğin ağustos ayında doğması gerekirdi. Beste'nin hataları var ama benim biricik kızımdır, her zaman yanındayım. Her hafta bu eve gelir, konuşuruz, bu konu hariç. Beste'nin yaşadığı hayatı doğru bulmuyorum. benim Beste'yle bir problemin yok, onunkini çözmeye çalışıyorum. Dayatmam yok, hatasını kendisi görsün.

Dede olmak nasıl bir şey?

- Bunu hissetmedim, bilmiyorum, bebeği de görmedim. Gitmeyecek şeylere merhaba demem. Ben kızıma ‘‘Flört et ama evlenme, önce tanı’’ dedim. Ama aşk denilen o nezle gibi hastalık yüzünden mantıksız davrandı. Aşkın içinde mantık olmaz zaten. Size açıkça söyleyeyim, aynı hatayı ben de yaptım. Onun hata yapmamasını istiyordum bunları söylerken. Evlendikten sonra çocuk yapmamasını söyledim, çocuk da yaptı. Şu anda evlerine giren para 100 milyon lira. Ev kiraları 140 milyon lira, Beste'nin ve çocuğunun ihtiyaçları var. Beraber olduğu insan 30 yaşını geçkin biri. Daha önce de bir evlilik yapmış. Birisiyle evlenmeye karar verdiğinde insan cebine bakmaz mı? Anadolu türküsünü biliriz hepimiz; ‘‘Aya baktım ay beyaz, kıza baktım kız beyaz, cebe baktım para az, bu kız bize yaramaz.’’ Yahu evleneceksin, buzdolabın bile yok. Çocuk sahibi olacaksın, bakacak paran yok. Bunları kimin karşıladığını da artık anlatmaya gerek yok ağabey. Kızım adına ne acılar çektiğimi bir ben biliyorum.

Kayahan gözyaşlarını içine döküyor, belli.

- Beste ne zaman isterse bu eve gelir bebeğiyle, ona bambaşka bir hayat kurulur. Bu evlilik kesinlikle gitmez, çünkü mantık dışı. Bunu yapan adamda akıl olduğunu zannetmiyorum. Kime güvendin de bu evliliği yaptın? Hiçbir zaman ismini ağzıma almadım, ölene kadar da almayacağım. Aynı oğlanın kızkardeşi gidiyor, çocuğun fotoğraflarını çekip gazetelere dağıtıyor, satıyor. Beste büyük bir tuzak içinde...

BEN DE HATA YAPTIM

Benzer olayları sen de yaşamadın mı sevgili Kayahan?

- İkinci evliliğimle aptallığın daniskasını yaptım. Yıldırım aşkı var ama yıldırım sevgisi yok. Sevgi emek ister, aşksa olur ve gider. İlk eşimden ayrılmam hata değildi, pişman da değilim. Beste 16 yaşındayken Nur hanıma ayrılmamız gerektiğini, bu hayatın böyle gitmeyeceğini söyledim. Hır gürle alakası yok, başka şeyleri canım istiyordu. Nur hanıma göre saygısızlıktı. Beste 18 yaşına gelince ayrılacaktık, Devletin bile iki yıllık planı yok. O son iki yılın sonlarına doğru Lale hanımla tanıştım, yani onunla tanışıp da karımdan ayrılmış değilim. Yener ağabey, ben artık sevgiyi seçtim. İçimde emek ve mantık olan sevgiyi. Aşk artık benim için tatlı bir şey değil.

Ooo, Kayahan'da ne büyük değişiklikler olmuş böyle, ne zamandan beri acaba?

- İpek Tüter hanımla beraber olduğumdan itibaren, yani 4,5 yıl önce. İpek müziği seviyor. Benimle beraber olup bu hayata katlanabilmek çok zor. Beste'nin annesinin hayatta en çok hayran olduğu solist benim. Beni sahnede görüp beğenmişti, ilişkimiz öyle başladı. İkinci eşimin müzikle alakası yoktu. İpek'le aynı terbiyeden gelmişiz, o da bir asker, Bahriyelinin çocuğu, kolay anlaşıyoruz. 23 yaşında, kendisini aşarak benim gibi bir adamla yaşamayı becererek yaşıyor. Kim bilir kendi içinde ne depremler yaşıyordur, ama onları o kadar güzelliklere çeviriyor ki, umarım hep böyle gider.

YARIN: Çırağan'da 4 gün aç kaldım
Yorumları Göster
Yorumları Gizle