GeriKelebek Benimle çalışacak yönetmen şanslı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Benimle çalışacak yönetmen şanslı

Benimle çalışacak yönetmen şanslı

“Recep İvedik” ile adını duyuran Fatma Toptaş, serinin sadece ilk filminde olmasına rağmen hâlâ o projeyle anılmaktan bunaldı. Toptaş, isyanını şu sözlerle dile getiriyor: “Bizim camiamızda bile ‘Sibel ile Recep evlenecek sanıyorlar. Ama o rol bitti. Ben artık Recep ıvedik’in oyuncusu değil, sadece izleyicisiyim.”

FATMA TOPTAŞ FOTOĞRAFLARI  

*Beyazperdeden sonra tiyatro sahnesindesiniz... Nasıl gidiyor “Şah Mat”?     

- 2008’in ekim ayından beri oynuyoruz ve çok da güze gidiyor. “şah Mat’la turne bile yaptık ve harikulade geçti.  

* Daha önce hiç tiyatro oyununda rol almış mıydınız?    

- Okuldan sonraki ilk tiyatro deneyimim bu...        

* Bildiğim kadarıyla “şah Mat” doğaçlama bir oyun. Kimler rol alıyor bu oyunda ve seyirciler neyle karşılaşıyor?  

- Aylin Kontente, Ceren Demirel, Öner Erkan, Onur Buldu, Onur Dilber, Özgün Aydın, ılhami Özdemir, Başak Akan, Merve Engin, Cem Yanılmaz ve ben... Yaratma sürecinin ve yaratılanın aynı anda ortaya çıktığı bu niyetsiz tiyatroda, seyirci ne seyredeceğini, oyuncu da ne oynayacağını bilmeden tiyatroya geliyor. Her şey seyircinin önerileri doğrultusunda ve sadece o akşam, sadece o seyirci için yaratılıyor.  

* Biz sizi dizide görmeyi bekliyorduk, tiyatroda karşımıza çıktınız. Sevenleriniz bu geçişi nasıl karşıladı?

- Aslında ilk başlarda şaşırmışlardı. Direkt televizyon ya da sinema ile devam edeceğimi düşünüyorlardı çünkü. Beni görünce hep “Neden tiyatro?” diye soruyorlardı.

BENİMLE ÇALIŞACAK YÖNETMEN ÇOK ŞANSLI  

*Biz de soralım o zaman, “Neden Tiyatro”?


- Emre Kınay benim hocam olduğu için onun tiyatrosunda çıraklık yaptım, oyunda yer aldım. ınanılmaz zengin bir dönem yaşadım. Düşünebilecek, tiyatronun keyfini yaşayacak zamanım oldu. şimdi çok keyif aldığım bir projedeyim. Gerçi doğaçlama olması nedeniyle büyük bir kondüsyon gerektiriyor, ama bu da beni daha yoğun günlere hazırlıyor. Biriktirdiğim o kadar malzeme var ki, benimle çalışacak yapımcı, yönetmen ve oyuncunun çok şanslı olacağını düşünüyorum.

*Bu aralar neler yapıyorsunuz?

- İş görüşmeleri haricinde bir tiyatro oyunu yazıyorum.

*Yine tiyatroyla ilgilenmeye devam yani...

- Çok klasik olacak ama sahne tozu yutmak bambaşka... Oraya çıkıp o samimiyeti gördüğünüzde bırakmak istemiyorsunuz.

İKİNCİ FİLMDE OYNAMADIĞIM İÇİN KARALAR BAĞLAMADIM

*“Recep İvedik”le çıkış yaptınız, ama sanki artık komedi filmlerinde oynamak istemiyormuşsunuz gibi geldi bana...


- Ben sonuna kadar yaptığım işin arkasındayım. Çok eğlenceli bir projeydi. Hatta 4,5 milyon insan tarafından izleneceğimi, bu kadar tanınacağımı hayal bile etmemiştim. Eminim ki yapımcımız Faruk Aksoy da düşünmemişti bunu... Üzerinden de 1,5 sene geçti. Ama hâlâ benim devam filminde oynadığımı düşünen insanlar var. Bizim camiamızda bile öyle sanıyorlar. Buradan bir kez daha açıklayayım; “Recep İvedik 2”de oynamadım ve buna üzülmüyorum. Karalar bağlamıyorum yani. Bence rol çok da tadında bitti. 

* Nasıl bir beklenti var sizle ilgili dersiniz?

- İlk film virgülle bittiği için, insanlar “Recep aradığını bulamayıp Sibel ile evlenir” diye düşünüyorlar. Ama evlenecek olsalardı, daha ilk filmde Sibel otelden gitmez, Recep’in yanında kalırdı. Ben bunu kimseye anlatamıyorum işte... Arada “Avanak Kuzenler”de Calamity Jane oldum, at bindim ama arada gişe farkı olduğu için hâlâ “Avanak Kuzenler”i çekmemişim gibi davranıyorlar. Hep bana “Recep İvedik”i soruyorlar. Sıkıcı oluyor. ınsanlar ondan başka konuşacak şeyim yok zannediyor. şu kadarını söyleyeyim, ben artık “Recep İvedik”in sadece izleyicisiyim.

*Kesinlikle o seride bir daha olmayacaksınız yani...

- “Recep İvedik” bir şahan Gökbakar filmidir. Sibel’in rolü bitmiştir. Bana “Sibel bu filmin gözbebeği, senden başka bir gözbebeği daha olmayacak” denildi. Filmin bir değeriydim ama artık beyazperde yerine sinema koltuklarında olacağım ve bu filmi destekleyeceğim.

DİZİDE OYNAMAKLA OYUNCU OLUNMUYOR

* Birçok yapımda konuk oyuncu olarak yer aldınız...

- “Recep İvedik” öncesinde “Çok Özel Tim” diye bir proje vardı, ama reyting kurbanı oldu. Orada seri katili canlandırıyordum. Benim için ilginç bir deneyimdi. O dönem tüm seri katilleri incelemiştim. 

* Yeni nesil oyuncuları nasıl buluyorsunuz?

- Geçenlerde yaşı henüz 20 olan bir kızımız “Ben artık kendime oyuncu diyebiliyorum” dedi. Üstadlarımız “Ben oyuncuyum” demezken benden bile küçükler “Oyuncuyum” deyince garip oluyor. Sadece televizyon dizisinde oynamakla oyuncu olunmuyor. Artık çoğunu izleyemiyorum, o duruma geldim.

ÖZEL HAYATIMI DEŞİFRE ETMEM

*Sizi gecelerde niye göremiyoruz?

Bence insanlar her zaman göz önünde olmamalılar. Benim de erkek arkadaşım var, biz de herkesin bildiği yerlerde yemek yiyoruz ama gazeteci arkadaşlar geldiğinde çoktan çıkmış oluyoruz.

*Tanıdığımız biri mi?

- Hayır. Taze bir ilişki zaten, üzerine çok konuşmayalım.

*Neden?

- Bana samimiyetsiz geliyor. Bugün özel hayatını konuşursun, yarın “Beni çekmeyin” dersin. Oyuncu biraz kendini saklamalı, geride durmalı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle