GeriKelebek Benim rüyam baba olmak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Benim rüyam baba olmak

Benim rüyam baba olmak
refid:15500726 ilişkili resim dosyası

Leonardo DiCaprio, Kelebek için sorularını yanıtladığı Ayşegül Ekinci’ye artık baba olmak istediğini söyledi.

Rüya gördükleri sırada insanların bilinçaltlarına sızıp özel bilgileri çalan bir adamın öyküsünü anlatan “Inception” filmi, Amerika’da en çok izlenenler listesine ilk sıradan giriş yaptı. Karizmatik hırsızı canlandıran Leonardo DiCaprio ve filmin iki kadın oyuncusu Marion Cotillard ile Ellen Page, Londra’da Ayşegül Ekinci’nin sorularını yanıtladı.

“Inception” izleyiciyi şaşırtan ve düşündüren, çok farklı bir bilimkurgu. Siz bu projeye neden “evet” dediniz?
Leonardo DiCaprio: Christopher Nolan, film endüstrisinde çok saygı duyduğum bir isim. Bana filmdeki yetenekli hırsızı oynamamı teklif ettiğinde “Kafamdaki ilk isim sendin” dedi ve senaryoyu gönderdi. Senaryoyu okudum. Birkaç kez en başa dönüp tekrar okudum, çünkü biraz karışık geldi. Doğru anlayıp anlamadığımı kontrol etmek için Christopher’ı aradım. Daha projeyi kabul etmeden, film hakkında neredeyse her gün saatlerce konuşmaya başladık. Onun proje konusundaki heyecanı müthişti. Bu film, uzun yıllardır verdiği emeğin sonucu olacaktı. İlk başlarda oldukça karmaşık görünen konu, sonraları Christopher ile kurduğum ilişki sayesinde farklı bir boyuta taşındı. Hayli iddialı bir karakter olan yetenekli hırsız Dom Cobb’u oynamak da kaçınılmaz hale geldi. Bir de filmin müthiş bir kadrosu var. Onlarla çalışmanın da zevkli olacağını düşündüm. 

Oscar’lı oyuncular Michael Caine ve Marion Cotillard da senaryoyu okuyunca sizinle aynı duyguları yaşamışlar mı?
- Kesinlikle. Sanırım Michael Caine dışında herkes senaryoyu birden fazla okumak zorunda kalmış. “Inception” çok katmanlı bir film. Gerçek aşkı, Tanrı aşkını ve pek çok şeyi sorguluyorsunuz. Filmde karı kocanın yaşadığı derin ve çok yönlü tutku dolu aşkı, Marion’la iyi yansıttığımızı düşünüyorum.

ARTIK BABA OLMAK İSTİYORUM

Aşktan konu açılmışken sormak istiyorum; sizce aşk nedir? Aşk da kendi dizayn ettiğimiz bir rüya olmasın sakın?
- Çok iyi söyledin, aşk iki kişilik bir rüyadır. İki kişi aynı rüyayı görmediği anda aşk da yoktur. Rüyalar ne kadar sürer, bilinmez. Bazıları diğerlerine göre daha kısa, bazıları ise daha uzundur. Bazı rüyaları sık sık görürüz ya da gördüğümüzü sanırız.

Siz tutkulu bir aşık mısınız?
- Akrep burcuyum, bu size bir şey anlatıyor mu? Gündelik ilişkilere inanmam, sevdiğin zaman tam seveceksin.

Bu kadar şöhretliyken, normal bir yaşam sürebiliyor musunuz?
- Normal bir yaşam sürüp sürmemek sizin elinizde. Ben birçok şey yaşadım ve artık ne istediğimi biliyorum. Bir de anneannemi kaybettim. Onu çok severdim. Yokluğu beni derinden etkiledi. Onun gidişiyle hayata bakışım değişti. Artık aile kurup, baba olmak istiyorum.

SINIFIN EN ÇELİMSİZ ÖĞRENCİSİYDİM

Tüm zamanların en yakışıklı aktörlerinden birisiniz. Okul yıllarınızda da çok popüler miydiniz?
- İnanmayacaksın ama sınıfın en çelimsiz ve en kısa öğrencisiydim. Öyle havalı filan da sayılmazdım. Parmak kaldırdığımda öğretmenlerin dikkatini çekebilmek için çok uğraşırdım. Kalabalık gruplar arasında da fark edilmek için zıpladığımı bilirim! Ama bunlar beni rahatsız etmezdi. Çok iyi bir ailem vardı. Onlardan çok ilgi ve sevgi gördüm. Özellikle annem benimle çok ilgilendi. Sanırım bu yüzden o zamanki çelimsizliğimi pek dert etmedim.

“Inception”a dönelim, çok etkileyici ve düşüncüleri harekete geçiren bu filmde oynamak sizi nasıl etkiledi?
- “Inception”ın sorgulama mekanizmanızı harekete geçiren katmanları var. Bunu, Nolan’ın diğer filmlerinde de buluyorsunuz. Tabii ki yoğun çekimlerden sonra bende de izler kaldı. Mesela sabahları kendimi rüyalarımı analiz ederken buluyorum. Bu daha önce yapmadığım bir şeydi. Ve iyi bir şey mi, yoksa kötü mü bilmiyorum.

ÇOK BÜYÜK HAYALLERİM YOK

Sizce filmdeki gibi, rüya sırasında bilinçaltından fikir çalmayı mümkün kılacak bir makine yapılabilir mi? Kötü niyetli kişiler böyle bir projeyi sizin filminizden çalabilir mi?
- Neden olmasın? Bugün dünyada yaşananları 100 yıl önce tahmin bile edemezdik. Ama neler oluyor! Artık hiçbir şey beni şaşırtmıyor. Bu fikri de çalabilirler. Bu soruyu Christopher’a sormak lazım.

Hayal kurar mısınız?
- Doğrusu çok büyük hayallerim yok. Bazı insanların büyük hayalleri vardır ama ben onlardan biri değilim. Çünkü hayaller gerçekleşmeyince kötü oluyorsunuz. Düş kırıklıkları insanı yaşlandırıyor. Benim en büyük hayalim, çalışmaya devam etmek.

Ya en kötü düşünüz?
- Hayattaki varlığımın artık bir anlam ifade etmemesi. Sanırım bundan kötü bir şey olamaz.

Marion Cotillard / Nolan’ın ismi yetti

Oscar’lı oyuncu Marion Cotillard da Christopher Nolan’ın senaryosunu defalarca okumuş. Güzel yıldız, Mal karakterini oynamayı daha senaryoyu okumadan, filmin Christopher Nolan’a ait olduğunu öğrenir öğrenmez kabul etmiş. Cotillard, film ve rolü hakkında şunları söylüyor:

“Filmin içinde birçok mesaj var. Kadın-erkek ilişkisi de farklı işlenmiş. Karı-kocanın kurduğu o özel dünya, sanki ortak bir tutku alanına dönüşmüş. Birbirlerine olan sevgileri ve tutkuları, bastırdıkları duygularla değişik bir boyuta kayıyor. Dom Cobb, karısının ölümünden kendisini suçluyor. Karısı ise onu kaybetmemek adına sevgilerini intiharla test ediyor. Trajik ve tutkulu bir aşk. Filmin örgüsü içinde çok iyi anlatıldığını düşünüyorum.”

ELLEN RAGE / ÇOK ŞANSLIYIM

“Juno” filmindeki performansıyla adından söz ettiren genç oyuncu Ellen Page, “Inception”da rol aldığına hâlâ inanamıyor. “Christopher Nolan’ın filmlerinde oynamak ayrıcalıktır” diyen Page, filmde üniversite öğrencisi Ariadne’yi canlandırıyor. Genç yetenek, böylesine özel bir karakteri oynadığı için kendini çok şanslı hissediyor. Page, “Film bitince ortaya inanılmaz bir görsel şov çıktı” diyor.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle