GeriKelebek Beni Harrison Ford'a benzetirler
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Beni Harrison Ford'a benzetirler

Beni Harrison Ford'a benzetirler
refid:6909561 ilişkili resim dosyası

İtalyanın ünlü kadın dergisi Grazia'ya konuşan Orhan Pamuk, "Nobel Ödüllü Divo (İlah)" diye tanıtıldı.

Beni Harrison Forda benzetirler

Harrison Ford

Söyleşide Pamuk, kendisinin Harrison Ford'a benzetilmesinden memnun olduğunu, onun gibi çılgınlıklar yaptığını hatırlatarak, "Ama benim favorim her zaman için Gene Hackman olmuştur" dedi.

Harrison Ford’a çok benzetiyorlar ama benim favorim Gene Hackman

İtalyanın ünlü kadın dergisi Grazia’ya konuşan Orhan Pamuk, "Nobel Ödüllü Divo (İlah)" diye tanıtıldı. Söyleşide Pamuk, kendisinin Harrison Ford’a benzetilmesinden memnun olduğunu, onun gibi çılgınlıklar yaptığını hatırlatarak, "Ama benim favorim her zaman için Gene Hackman olmuştur" dedi.

Orhan Pamuk, dergideki söyleşinin son sorusunda, bir Nobel Edebiyat ödülünü Umberto Eco ya da Mario Vargas Llosa’ya vermek istediğini söyledi.

İtalya’nın haftalık kadın dergilerinden Grazia, Orhan Pamuk’u okuyucularına ’Nobel ödüllü yazar’ olmanın dışında, "O bir Divo (İlah)" diye tanıttı. Ailesini, kadınlar hakkındaki görüşlerini, babasını ve Türkiye’yi anlatan Pamuk, "Türk kadınlarının Türkiye’deki rolü nedir" sorusuna, "Genelde eğer yüksek sınıfsalar Avrupalı gibi düşünce ve davranış özgürlüğüne sahiptirler. Zor ekonomik koşullarda yaşıyorlarsa baskı altındalardır ama paralıysalar etkili ve güçlüdürler" yanıtını verdi.

Derginin, "Muhteşem bir çene yapısı var" diyerek okuyucularına tanıttığı Orhan Pamuk, Avrupa hakkında kafasının dağınık olduğunu belirterek, "Benim duygularım aşk ve nefreti içerir. Biz Türklerin Avrupalı olmasının bir bedeli vardır. Temel felsefeye göre bir Türk’ün batılılaşmasındaki başlıca engel, resmi onaylama, inanç ve dar düşünce kapsamıdır. Hiçbir zaman Avrupa ne tam anlamıyla sevilir ne de nefret edilir. Bence Avrupa Birliği’ne girmek iyi bir hükümet ve yine iyi bir ekonomi getirir" dedi.

6 yıl önce eşimden ayrıldım

6 yıl önce eşinden ayrıldığını, ancak dost kaldığını söyleyen Orhan Pamuk, 16 yaşındaki kızı Rüya ile haftada bir birlikte olup DVD izlediklerini söyleyerek, "Karakteri çok güçlü" dedi. Mutluluğu, "Daha iyi yazdığım zaman tattığım, yazdıkça yaşadığım bir duygu" olarak tanımlayan Pamuk, Türkiye’deki siyasi durum için de şunları söyledi: "Çok ince bir konu. Ve maalesef Avrupa’da yeterince algılanamıyor. Türkiye’deki dinciler Arap ülkelerindeki gibi değiller. Tabii laikler de zaman zaman demokrasiye saygı gösteremiyorlar. Ama derinliklere girmek istemem..."


Yorumları Göster
Yorumları Gizle