GeriKelebek Bebekte morarmaya dikkat
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bebekte morarmaya dikkat

Bebekte morarmaya dikkat
refid:17011714 ilişkili resim dosyası

Çocuk Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Selman Vefa Yıldırım, ağlarken ve beslenirken yüz ve vücudunda morarmalar olan bebeklerde kalp rahatsızlığı olabileceğine dikkat çekti.

Çocuklarda kalp hastalıklarının belirtilerinin çok çeşitli olduğunu ve yaşa göre değişiklik gösterdiğini anlatan Çocuk Kardiyolojisi uzmanı Doç. Dr. Yıldırım, anne ve babaların erken teşhis ve tedavi konusunda dikkatli olmaları gerektiğini söyledi. Yenidoğan bebekler ile erken bebeklik çağında da kalp rahatsızlıklarının teşhis edilebildiğini anlatan Doç. Dr.Yıldırım şunları söyledi:

"Özellikle ağlama ve emzirirken bebekte oluşan morarma, emerken yorulma, kilo alamama, nefes darlığı, aşırı terleme gibi şikayetler kalp rahatsızlığının bir belirtisi olabilir. Daha büyük çocuklarda dil ve dudakta morluk, tırnaklarda morluk, morluk ve yorulma sonucu çömelme, nefes darlığı, düz yolda yürürken çabuk yorulma, aşırı terleme nefes darlığı şikayetleri olur. Sık akciğer enfeksiyonları, öksürük, çarpıntı, bayılma gibi şikayetlerde de çocukların mutlaka doktora götürülüp, kalp hastalıkları kontrolünden de geçirilmesi gerekir."

Erken teşhisin önemi

Erken teşhisin kalp rahatsızlıklarında büyük önem taşıdığını anlatan Yıldırım, şöyle konuştu:

"Bu şikayetlerin yanında asıl önemli olan bir hekimin muayene bulgularıdır. Halk arasında ’üfürüm’ dediğimiz sesin duyulması, ritim bozukluğunun saptanması, röntgen filminde kalbin büyük görünmesi gibi durumlar hekim tarafından saptanabilir. İşte bu hallerde bir çocuk kalp doktorunun mutlaka bu çocuğu değerlendirmesi gerekir. ASD dediğimiz kalp deliği gibi bazı doğumsal kalp hastalıkları ise uzun yıllar hiçbir şikayete yol açmayabilir ve tesadüfen veya üfürüm nedeniyle değerlendirildiğinde saptanabilir. Tüm bunlar için tedavi süreci hayati önem taşır."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle