GeriKelebek Bayramda yayındayız
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bayramda yayındayız

Bayramda yayındayız
refid:4998372 ilişkili resim dosyası

Merakla beklenen MTV Türkiye, Ramazan Bayramı'nın birinci günü (23 Ekim Pazartesi) yayına başlıyor. Kanalın kapılarını ilk kez Kelebek'e açan MTV Türkiye'nin Genel Müdürü Esra Oflaz, "Sanatçılarımız MTV Türkiye sayesinde direkt yurtdışına açılma fırsatı bulacaklar" dedi.

MTV Türkiye kanalı Ramazan Bayramı’nın ilk günü (23 Ekim Pazartesi) yayına başlıyor. MTV Türkiye Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Esra Oflaz Güvenkaya, kanalın kapılarını ilk kez Kelebek’e açtı. Türkiye müzik piyasasındaki taşları yerinden oynatacak kanalla ilgili olarak Oflaz; "Sanatçılarımız MTV Türkiye sayesinde direk yurtdışına açılma fırsatı bulacaklar" diyor.

n En çok merak edilen soruyla başlamak istiyorum: MTV Türkiye yayına ne zaman başlıyor?


- Eylülde test yayınlarına başlıyoruz. 23 Ekim Pazartesi günü yani Ramazan Bayramı’nın ilk günü ise gençlere bayram hediyesi olarak gerçek yayına başlayacağız. Aynı gün MTV Avrupa’nın Türkiye’deki yayını da sona erecek. Yani Türkiye’deki kablolu, uydu ve dijital yayınlarda sadece MTV Türkiye izlenecek. Bizim yayına gireceğimiz hafta MTV’nin en önemli haftası. Çünkü o hafta MTV Avrupa Müzik ödülleri dağıtılacak.

n Yayın formatınız nasıl olacak? İlk etapta yerli programlar izleyecek miyiz?

- Kimse merak etmesin, Punk’d, Jackass, Pimp My Ride gibi MTV’de en çok izlenen programlar aynen devam edecek. Yabancı bütün programları Türkçe alt yazılı yayınlayacağız. Sürprizlerimiz de olacak. Örneğin MTV Amerika’da çekimi yeni bitmiş programlar da MTV Avrupa ile birlikte aynı anda MTV Türkiye’de yayına girecek. Yerel programları basamak basamak devreye sokacağız. İlk olarak Türk kliplerine ve yerli müzik haberlerine yer vereceğiz. Üç tane stüdyo programımız olacak. Bunları da seçmelerine devam ettiğimiz MTV Türkiye VJ’nin iki yeni yüzü sunacak.

n Galiba yerli programlar da ilk etapta MTV’nin sevilen yapımlarının versiyonları olacaklar.

- Evet, bazı programların yerli versiyonlarını yapacağız. İlk olarak Pimp My Ride’ın Türk versiyonunu yapacağız. Hazırlıklar devam ediyor.

MTV’Yİ TÜRKİYE’YE GETİRMEK İÇİN 10 YIL BEKLEDİK

n "MTV Türkiye’de Türkiye MTV’de" sloganı biraz açar mısınız?


- MTV’nin Türkiye’ye girişiyle pek çok değişiklik yaşanacak. Zaten şu anda gördüğünüz ofiste, MTV Avrupa ve MTV Türkiye ekibi beraber çalışıyorlar. MTV Türkiye sayesinde sanatçılarımız, yurtdışındaki sanatçılarla aynı platformda yer alma şansını yakalayacaklar. Türkiye’den seçeceğimiz starlarla yapacağımız programları MTV Avrupa’da da yayınlayacağız. Kısacası MTV Türkiye sayesinde sanatçılarımızın yurtdışına açılmamaları için bir neden kalmayacak.

n MTV’yi Türkiye’ye getirme sürecinizi merak ediyorum. Bayağı uğraştınız galiba?

- Evet, tam 10 sene uğraştık. İlk teklifi 1996 yılında götürdük. MTV, yayına gireceği ülkeleri uzun araştırmalardan sonra belirliyor. 1996 yılında televizyon ve reklam piyasasının henüz MTV’ye hazır olmadığına karar verdiler. Zaten MTV’nin bir ülke sıralaması var. MTV İspanya bile daha yeni yayına geçti. Son dönemde Türkiye’de gerçekleşen uluslararası projeler ve Avrupa Birliği süreci, MTV’nin Türkiye’ye gelmesinde etkili oldu. Güven çok önemliydi. Biz MTV gibi birçok TV kanalına sahip olan dünya devi Viacom grubuyla 10 senedir çalışıyoruz. Mesela iki sene önce Viacom’un Nickelodian kanalını Türkiye’ye getirdik. Çok başarılı bir kanal oldu. Onun da etkisi büyük oldu.

n Galiba MTV Türkiye ile birlikte VJ kültürü konusunda bir değişim yaşanacak.

- VJ’leri seçmeden önce gençler arasında araştırma yaptık. Ve o veriler doğrultusunda hareket ettik. Öncelikle MTV Türkiye’de ekrana çıkacak VJ’in samimi olması gerekiyor. İkincisi, çok iyi bir müzik bilgisine sahip olmalılar. Yani sundukları klip ya da haber konusunda bilgilerinin eksiksiz olması gerekiyor. Tabii fizik ve diksiyon da çok önemli.

Başbakanımız sosyal kampanyalara destek olacak

n Viacom’un ve MTV’nin sahibi Sumner Redstone, Türkiye’ye geldiğinde Başbakan Tayyip Erdoğan ile bir görüşme yapmıştı. Bu görüşmede neler konuşuldu?

- Açılışımıza Başbakan sayın Tayyip Erdoğan’ı da davet ettik. Kendisine MTV’nin Türkiye’de yapacağı sosyal kampanyalar, anlattık ve Başbakan Erdoğan’ın bu sosyal kampanyalarda yer almasını rica ettik. O da bu konuya yeşil ışık yaktı. MTV’nin kampanyaları Türkiye’de de sürecek. MTV’yi dünya nüfusunun 3’te 1’i izliyor. Bu korkunç bir rakam. Sayın Başbakan Erdoğan’ın MTV’de yaptığı konuşma Avrupa’da büyük ilgi görmüştü.

n Bill Clinton’ın MTV’de gençlerle yaptığı söyleşi çok konuşulmuştu. Türkiye’deki siyasetçileri de gençlerle buluşturmayı düşünüyor musunuz?

- Biz başbakanımızın gençlerle buluşacağı bir söyleşi düzenlemek çok istiyoruz.

n MTV Türkiye’nin maliyeti fazla olsa gerek.

- Evet yüksek maliyetli bir yatırım oldu. Şundan dolayı; MTV’nin sistemi diğer kanallara göre farklı. Şu an da MTV’nin kullandığı sistem Türkiye’de yok. 2006’da MTV’nin Avrupa’da kullandığı sistemi biz Türkiye’de kurduk. Çok büyük bir stüdyo kurduk. Hollywood’dan Berfin Haymes’i transfer ettik.

Arabesk yok entel Müslüm var

n Yayınlanacak klipler nasıl seçilecek?

- Hangi klibin yayınlanacağına altı kişiden oluşan bir komisyon karar verecek. İnandığımız genç şarkıcılara destek olacağız.

n Absürd bir soru olacak ama arabesk ya da halk müziği şarkıları yayınlanacak mı?


- Arabesk ve halk müziği yayınlamayacağız. Pop ağırlıklı bir kanal olacağız. Ama dar bir görüş açımız yok. Örneğin Müslüm Gürses’in Türkiye’deki entel çevre tarafından çok beğenilen son albümü gibi ilginç çalışmalara yer verebiliriz. Tabii her şey kurulun kararına bağlı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle